Scenariusz "Oskar i pani Róża"

Transkrypt

Scenariusz "Oskar i pani Róża"
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LITERACKO-PLASTYCZNYCH
POŚWIĘCONYCH KSIĄŻCE „OSKAR I PANI RÓŻA” ERICA-EMMANUELA SCHMITTA
Temat: Nasza prywatna oś czasu. Zajęcia literacko-plastyczne na motywach książki „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta
Wiek uczestników: 7-12 lat, czas trwania zajęć: 1.5 godz., prowadzenie: 1-2 animatorów, w zależności od wielkości grupy
Cele:
-
zaprezentowanie uczestnikom zajęć fragmentów książki „Oskar i pani Róża” jako pretekst do trudnej rozmowy o przemijaniu
podjęcie rozważań na temat własnej przyszłości, planów, celów życiowych
rozmowy o czasie, życiu, przemijaniu, śmiertelności.
Przebieg zajęć
środki
metody
Formy kształcenia
Czytanie fragmentów tekst
książki
Tworzenie piramidy
Markery, duży
skojarzeń z
arkusz papieru
terminem „życie”
Praca z tekstem
zbiorowa
Burza mózgów
zbiorowa
Co będzie dla mnie
ważne, gdy będę
nastolatkiem, 20latkiem, 40-latkiem,
70-latkiem?
Co będzie dla mnie
ważne gdy będę
nastolatkiem, 20latkiem, 40-latkiem,
70 –latkiem?
dyskusja
zbiorowa
15
min.
Działalność
artystyczna; praca
plastyczna w formie
listu zamkniętego w
kapsule czasu;
rysunek, kolaż, opis
Jednostkowa,
indywidualna
40
min.
Kolorowe kartki A4,
gazety, kleje,
nożyczki, kredki,
flamastry
Czas
trwania
15
min.
15
min.
uwagi
Wymyślanie skojarzeń do terminu
„życie”; łączenie tych skojarzeń w
pary i do każdej z nich tworzenie
kolejnych skojarzeń
Kim będę? Kim będą moi
przyjaciele? Jak będzie wyglądała
przestrzeń dookoła mnie, co
będzie dla mnie ważne, czym się
będę interesował/a itp.
Tworzenie książki czasu – na
każdej stronie jedna data;
wykonanie ilustracji poświęconej
wyobrażeniu siebie i swojego życia
w przyszłości