Owoce 3 - Scholasticus

Transkrypt

Owoce 3 - Scholasticus
Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w ramach programu
„Owoce w szkole” w dniu 28 listopada 2012 r. w klasach 1 w Prywatnej
Szkole Podstawowej Spółki Oświatowej „Scholasticus” w Łodzi
Blok tematyczny: Zdrowy styl odżywiania.
Temat dnia: Jedzmy zdrowo i kolorowo!
Zapis do dziennika: Rozpoznawanie warzyw i owoców za pomocą zmysłów.
Rozmowa z uczniami na temat wartości witamin w spożywanych posiłkach na
podstawie wiersza S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło”. Utrwalenie
dodawania i odejmowania w zakresie 10. Rozwiązywanie zagadek i krzyżówek
sprawdzających wiedzę o owocach i warzywach. Swobodna improwizacja
ruchowa piosenki „Witaminki”. Malowanie ulubionych owoców.
Cele ogólne:
- określanie wartości odżywczych owoców i warzyw,
- kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania się,
- rozwijanie wyobraźni twórczej ucznia.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozpoznaje warzywa i owoce za pomocą zmysłów,
- wie, jakie znaczenie ma dla zdrowia spożywanie owoców i warzyw,
- wyjaśnia zasady prawidłowego odżywiania się,
- rozwiązuje zagadki i krzyżówki dotyczące owoców i warzyw,
- dodaje i odejmuje w zakresie 10,
- śpiewa i bawi się przy piosence „Witaminki”,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Metody pracy:
- asymilacji wiedzy (pogadanka, rozmowa, praca z tekstem),
- waloryzacyjna ( ekspresja ),
- praktyczna ( realizacja zadań twórczych).
Formy organizacyjne:
- zbiorowa jednolita,
- grupowa,
- indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
- okazy naturalne owoców i warzyw,
- karty pracy ( matematyczne i rysunkowe),
- wiersz S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło”,
- zagadki, krzyżówki, rebusy, logogryfy,
- płyta CD z piosenkami „Sałatka owocowa”, „Witaminki”
- emblematy owoców dla klas, soczki owocowe, napis „Jedzmy zdrowo i
kolorowo”, ilustracje przedstawiające owoce i warzywa;
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie uczniów siedzących w kręgu przez nauczycielkę słowami
nawiązującymi do tematu zajęć.
2. Inscenizacja wiersza S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło” rozmowa z uczniami na temat wartości witamin w spożywanych
posiłkach.
3. Rozwiązywanie wspólne krzyżówki z hasłem „Witaminy”
4. Swobodna improwizacja ruchowa piosenki „Witaminki”.
5. Rozpoznawanie charakterystycznych cech owoców i warzyw za pomocą
dotyku i węchu w oparciu o zabawę dydaktyczną „Czarodziejski
koszyk”.
6. Przeliczanie owoców i warzyw w zakresie 10 – karty pracy, logogryfy
7. Zabawa ruchowo-muzyczna „Sałatka owocowa”.
8. Sprawdzanie wiedzy o owocach i warzywach za pomocą zagadek i
rebusów.
9. Praca domowa – narysowanie ulubionego owocu lub warzywa przez
uczniów.
10.Pożegnanie – podsumowanie zajęć; za aktywność uczniowie otrzymują
soczek owocowy.