Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego dla klasy IV b (chłopcy)

Transkrypt

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego dla klasy IV b (chłopcy)
Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego dla klasy IV b (chłopcy).
Temat: Gry i zabawy w scenerii zimowej.
Data: 10. 02. 2014 r.
Czas trwania lekcji - 45 minut
Miejsce ćwiczeń – Park Central
Liczba ćwiczących – 14 uczniów
Cele lekcji
Umiejętności:
- trafianie śnieżkami do celu stałego i ruchomego,
- przeciąganie liny,
-budowa „muru obronnego” ze śniegu.
Motoryczność:
- kształtowanie szybkości, siły i celności rzutu,
- rozwijanie szybkiej reakcji i szybkiego działania wobec osób będących w ruchu.
Wiadomości:
- zasady BHP na śniegu,
- zasady hartowania rąk przez rozcieranie,
- zasady gier i zabaw.
Metody: zabawowa, zadaniowa, ścisła
Środki dydaktyczne: lina długości około 12 metrów,
Tok lekcji
CZĘŚĆ
WSTĘPNA
Nazwa i opis zadania
Uwagi
1. Zbiórka w szatni, 4 minuty
powitanie,
sprawdzenie
obecności i
przygotowania do
1.Czynności
zajęć,
organizacyjnopodanie tematu,
porządkowe
omówienie celów
lekcji.
Wymarsz do
parku.
2. Zabawa
ożywiająca
Berek - myśliwy.
Jeden uczeń
wybrany na
Berka lepi trzy
kule i goni
uciekających
5 minut
rzucając w nich
śnieżkami.
Trafione dziecko
staje się
myśliwym. Jeżeli
berek rzucając trzy
razy nie trafi
nikogo, musi
ponownie ulepić
kule i próbować
swoich sił
powtórnie.
2.Rozgrzewka 3. Ćwiczenia
ćwiczenia
ogólnorozwojowe:
ramion,
- rozcieranie dłoni i
tułowia, nóg
palców- bez rękawic,
- jw., ale ze śniegiem,
- w małym rozkroku kolana proste, lepienie
5 śnieżek,
- podrzut śnieżek w
górę - unieść kolano
prawe, lewe do
5 minut
poziomu, wyłapać
śnieżkę na kolano,
- podrzuconą śnieżkę
kopiemy nogą prawą,
lewą do góry,
- podskoki pajaca odbicie w postawie,
odbicie w rozkroku,
ramiona w bok.
CZĘŚĆ
"Ucieczka".
GŁÓWNA
Dzieci stoją ustawione w
1. Zabawa
dwóch szeregach
bieżna
zwrócone twarzą do siebie
w odległości około 3-5
kroków. Na sygnał jeden z
szeregów odwraca się i
ucieka do linii mety.
Dzieci z drugiego szeregu
starają się złapać
uciekających przed metą. 3 razy
Na sygnał wszyscy
wracają na swoje miejsce.
Za każdego złapanego
stronie przeciwnej
przyznaje się punkt.
Potem szeregi zamieniają
się miejscami i zabawę
powtarzamy.
2. Zabawa z
mocowaniem
"Przeciąganie liny".
Podział klasy na dwa 7osobowe zespoły.
Prostopadle do
wyznaczonej linii (mety)
układamy linę, tak aby jej
zaznaczony środek był na
linii mety. Wzdłuż liny
ustawiają się 7-osobowe
zespoły. Zespoły chwytają
linę, tak aby pierwszy z
zespołu opierał nogę
wykroczną na linii
dodatkowej od mety (2m).
Na sygnał prowadzącego
jednocześnie zespoły
2 razy
przeciągają linę na swoją
stronę. Jeśli pierwszy z
zespołu przekroczy linię
mety to zespół przegrywa
walkę.
3. Budowa
,,muru
obronnego”
Cały zespół klasowy lepi
kule ze śniegu, z których
następnie układają ,,mur”
Po zakończeniu budowli 10 minut
podział grupy na 2, 7osobowe zespoły.
4. Zabawa rzutna ,,Wojna”” na śnieżki
CZĘŚĆ
KOŃCOWA
1. Zabawa
uspokajająca
5 minut
"Skąd słychać gwizdek"
Dzieci zamykają oczy.
Prowadzący cicho
4-6 razy
gwiżdże, a dzieci obracają
się w kierunku sygnału.
Prowadzący zmienia
miejsce i powtarza sygnał.
2. Zakończenie Zebranie pomocy i
lekcji
przejście do szkoły.
Oczyszczenie ubrania i
obuwia. W szatni
(korytarz) omówienie
zabaw na śniegu.
5 minuty
Nauczyciel wychowania fizycznego - Tomasz Babul
ZSM nr 3 w Grajewie
FOTOGALERIA