Gry i zabawy zimowe

Transkrypt

Gry i zabawy zimowe
Gry i zabawy zimowe
KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY Ic
Data: 14. 02. 2014r.
Czas trwania lekcji - 45 minut
Miejsce ćwiczeń – sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących – 20
Cele lekcji
Umiejętności:
- trafianie śnieżkami do celu stałego i ruchomego,
- przerzucanie papierowych śnieżek.
Motoryczność:
- kształtowanie szybkości, siły i celności rzutu,
- kształtowane motoryki małej
- rozwijanie szybkiej reakcji i szybkiego działania wobec osób będących w ruchu.
Wiadomości:
- zasady BHP na śniegu,
- zasady hartowania rąk przez rozcieranie,
- zasady gier i zabaw.
Metody: zabawowa, zadaniowa, ścisła
Środki dydaktyczne: białe karki papieru, szarfy, pachołki
Tok lekcji
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności
organizacyjnoporządkowe
Nazwa i opis zadania
Uwagi
1. Zbiórka, powitanie, sprawdzenie 4 minuty
obecności i przygotowania do
zajęć,
podanie tematu, omówienie celów
lekcji.
Wymarsz na salę gimnastyczną.
2. Usprawnianie motoryki małej
Uczniowie otrzymują po 2 białe
kartki papieru. Zgniatają je,
3 minuty
jedną prawą, a druga lewą
ręką formując z nich papierowe
kule śniegowe.
3. Ćwiczenia ogólnorozwojowe:
- rozcieranie dłoni i palców- w małym rozkroku - kolana
proste, lepienie 6 śnieżek,
- podrzut śnieżek w górę –
klaśnięcie w dłonie z złapanie
- papierową śnieżkę kopiemy nogą
prawą, lewą do góry,
Rozgrzewka ćwiczenia ramion,
tułowia, nóg
- podskoki pajaca - odbicie w
postawie, odbicie w rozkroku,
ramiona w bok.
4 minuty
CZĘŚĆ GŁÓWNA
"Ucieczka".
1. Zabawa bieżna
Dzieci stoją ustawione w dwóch 4 razy
szeregach zwrócone twarzą do
siebie w odległości około 3-5
kroków. Na sygnał jeden z
szeregów odwraca się i ucieka do
linii mety. Dzieci z drugiego
szeregu starają się złapać
uciekających przed metą. Na
sygnał wszyscy wracają na swoje
miejsce. Za każdego złapanego
stronie przeciwnej przyznaje się
punkt. Potem szeregi zamieniają
się miejscami i zabawę
powtarzamy.
2. Zabawa rzutna
"Kule śnieżne" - podział na dwa
zespoły.
3 razy
Każdy zespół staje w jednakowej
odległości od okregu na środku
Sali, ich zadaniem jest trafienie do
okręgu. Wygrywa zespół, który
uzyskał więcej trafień.
"Bitwa na śnieżki”
3. Zabawa z
elementem rzutu,
chwytu i biegu
Uczniowie zostają podzieleni na
2 zespoły. Uczniowie mają po
dwie papierowe kule śnieżne.
Każdy zespół zajmuje swoją część
sali. Na sygnał przerzucają kule na
pole przeciwnej drużyny. Po
drugim sygnale zostają liczone
kule. Wygrywa ta drużyna w polu
której jest mniej śnieżek.
5 razy
4. Zabawa skoczna
"Przeskakiwanie rowu".
2 razy
Dwa zespoły ustawiają się na linii
startu. W odległości 5m układamy
rów z szarf o szerokości
dostosowanej do możliwości
dzieci. Na sygnał pierwsi z rzędów
wybiegają z linii startu,
przeskakują rów i ustawiają się po
drugiej stronie. Na następny
sygnał startują następni itd.
Wygrywa zespół, który wykonał
zadanie prawidłowo (przeskok
przez rów nie dotykając szarf).
5. Wyścig rzędów.
"Sadzenie ziemniaków "
2 razy
Uczniowie zostają podzieleni na
dwie drużyny. Ich zadaniem jest
posadzenie ziemniaków
(uformowanych wcześniej
śniegowych kul) w obrębie
rozłożonych szarf, dobiegnięcie do
pachołka i powrót do swojego
rzędu. Kolejna osoba z rzędu
zbiera ziemniaki posadzone przez
poprzednika i również obiega
pachołek po czym przekazuje
ziemniaki do posadzenia kolejnej
osobie. Wygrywa ta drużyna, która
najszybciej ukończy to zadanie.
W kolejnym etapie zadaniem
2 razy
uczniów jest dobiegnięcie do
pachołka, przełożenie szarfy przez
siebie od góry powrót jak
najszybciej do swojej drużyny
klepiąc kolejna osobę, która ma
zacząć zadanie. Wygrywa ta
drużyna, która jako pierwsza
ukończy zadanie.
.
CZĘŚĆ KOŃCOWA "Skąd słychać gwizdek"
1. Zabawa
uspokajająca
Dzieci zamykają oczy.
Prowadzący cicho gwiżdże, a
dzieci obracają się w kierunku
sygnału. Prowadzący zmienia
4-6 razy
miejsce i powtarza sygnał.
2. Zakończenie
lekcji
Zebranie pomocy i przejście do
szkoły. Omówienie zabaw na
4 minuty
śniegu i przypomnienie zasad
bezpieczeństwa jakie podczas nich
obowiązują.