Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100.

Transkrypt

Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:
•
Data 22 III 2013
•
Klasa II c
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program nauczania edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
Wydawnictwo JUKA
Treść z podstawy programowej
W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:
Sprawnie liczy obiekty, wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby
Zapisuje i odczytuje liczby
Dodaje i odejmuje w zakresie 100
Radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawanie lub
odejmowanie
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
WSZYSTKO BUDZI SIĘ DO ŻYCIA
Temat dnia
Zmiany w pogodzie
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100.
5. Cele zajęć:
•
Cel ogólny
Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100
•
Cele pośrednie
Wskazywanie w liczbie dwucyfrowej cyfry dziesiątek i cyfry jedności
Doskonalenie orientacji przestrzennej (pojęcia strony prawej i lewej, wyrażeń pod,
nad, obok, przed, za)
•
Cele operacyjne
Uczniowie:
Wykonują w praktyce czynność dodawania i odejmowania
Przekładają czynności na język znaków i działań matematycznych
Rozwiązują problemy
Uważnie słuchają
Biorą udział w zabawach integracyjnych
•
Postawy
Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie
Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
Edukacja polonistyczna, edukacja ruchowa
7. Strategie nauczania
O – operacyjna, E - emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa,
demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna)
wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności
10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa, binarna
11. Środki dydaktyczne
Oś liczbowa, samochodowe tablice rejestracyjne ( na kartkach), kolorowe kwiatki,
instrumenty: trójkąt, tamburyno, grzechotka, kołatka.
Przebieg zajęć
Przebieg zajęć
Realizowane
Metody
Formy
Czynności
zagadnienia
Czynności organizacyjno
nauczyciela
czynnościowa
grupowa
Zabawa na dywanie
Ucznia
Uczniowie stoją w
„Czy znasz magiczną kręgu, śpiewają
– porządkowe.
liczbę 7” – zabawa
piosenkę,
rozwijająca
wykonując
motorykę dużą,
odpowiednie gesty i
podczas której
ruchy, muszą
wykorzystujemy
zapamiętać
klaskanie, skakanie,
kolejność
tupanie itp.
wykonywanych
ruchów.
czynnościowa
grupowa i
indywidualna
Tabliczka
„Brzęczenia” – N. na
osi liczbowej
przywiesza magnesy
na
Uczniowie
wymieniają kolejne
liczby, mówiąc bzz
przy wielokrotności
liczby 3
(1,2,bzz,4,5,bzz).
wielokrotnościach
Następnie jeden
liczb np. 3
uczeń wymienia
N. zmienia kilka razy
liczby, ucz.
wielokrotności
liczby 3
wykonują w
podobny sposób ćw.
Ćwiczenia techniki
rachunkowej
Praktyczna
indywidualna
Samochodowe
tablice rejestracyjne
N. rozdaje każdemu
dz. tablicę
rejestracyjną auta,
każde dziecko ma
inną.
N. prosi, aby po
jego prawej stronie
ustawiły się auta,
które mają na
Uczniowie wpisują
na tablicy swój
inicjał. Obliczają
sumę cyfr znajdujących się na tablicy i
zapamiętują ją
Uczniowie ustawiają
się według
polecenia N.
tablicach liczby do
20, a po lewej
stronie liczby
powyżej 20.
Sekwencje ruchowe
praktyczna
zespołowa
Zabawa „Echo” N.
wykonuje uderzenia zapamiętać ilość i
rękami,
tempo i powtarzają
przedmiotami w
działania N.
odpowiednim
Zabawa matematyczna
– dodawanie i
odejmowanie liczb
praktyczna
tempie.
indywidualna
Ucz. muszą
Bingo
matematyczne
N. rozdaje ucz.
Ucz. dzielą kartkę
kartki
A4 na osiem części,
wpisują w każdą
część dowolną
N. podaje kolejne
działania
liczbę do 15.
Ucz. wykonują w
pamięci obliczenia,
jeżeli mają liczbę na
kartce, skreślają ją.
Wygrywa dz., które
skreśli wszystkie
liczby
Praktyczna Ćwiczenia wpływające
na rozwój pamięci
ćwiczebna
binarna
Ucz. układają
N. rozdaje każdej
kwiatki według
parze po 4 kwiatki,
poleceń N.( wg.
każdy w innym
kolorze
kolorów)
Ucz. słuchają
N. wymienia
poleceń przy
kolejność ułożenia
zamkniętych
kwiatków.
oczach, mają
Stopniowo wygasa
mówienie,
zastępowane jest
wydłużany czas od
polecenia do
ułożenia kwiatków.
dźwiękiem
instrumentów: żółty
kwiat- grzechotka,
czerwony kwiattamburyno, zielony
kwiat- trójkąt,
różowy kwiatZabawa integracyjna
czynnościowa
kołatka
Jedno dziecko
koduje liczbę i
pokazuje klasie ją
zbiorowa
Kodowanie liczb.
N. ustala z dziećmi,
że cyfrę dziesiątek
dzieci będą
pokazywać
wykonując skoki, a
cyfrę jedności
przysiady .
ruchami. Dzieci
wspólnie odgadują
liczbę. Wybrane
dziecko odszukuje
zakodowaną liczbę
na kartoniku
magnetycznym i
przypina
odpowiednio na osi
liczbowej.