Strona 1 z 3 Bielsk Podlaski,28. 03. 2015r. Scenariusz lekcji

Transkrypt

Strona 1 z 3 Bielsk Podlaski,28. 03. 2015r. Scenariusz lekcji
Bielsk Podlaski,28. 03. 2015r.
Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat: Uzależnienia od narkotyków
Coraz częściej dzieci i młodzież są narażone na propozycje kupna narkotyku i „odbycia
narkotycznej podróży”. Lekcja powinna ukazać to co najważniejsze w uzależnieniu –
zjawisko osaczania człowieka.
Cele:
Uczniowie będą:
 Wiedzieli, że każde zażycie narkotyków jest nadużyciem,
 Znali przyczyny sięgania po narkotyk,
 Wiedzieli, że narkomania prowadzi do śmierci,
 Znali mechanizm szybko postępującego uzależnienia,
 Potrafili podjąć odpowiednie decyzje dotyczące narkotyków.
Metoda: drama
Formy pracy: zbiorowa i grupowa.
Pomoce dydaktyczne: lista zdań do scenek, opisy scenek (trzy scenopisy).
Przebieg zajęć:
Nauczyciel przedstawia opis objawów uzależnienia. (Właściwe zrozumienie istoty
uzależnienia jest ważne, ponieważ każdy może zetknąć się z osobą zażywającą narkotyk i
powinien traktować taką osobę we właściwy sposób). Najważniejsze objawy uzależnienia to:
 Koncentracja życia wokół zdobywania narkotyku,
 Utrata kontroli nad zażywaniem narkotyku,
 Zaburzenia świadomości i pamięci,
 Nawroty narkotyczne po próbach utrzymania absencji,
 Silne uczucie głodu narkotycznego.
Scenki mają zapoznać uczniów z etapami uzależnienia. Ich wykonanie wymaga więcej
miejsca, więc wygodnie jest rozsunąć ławki w klasie. Przebieg scenek powinien dostarczyć
szereg doznań emocjonalnych. Dlatego konieczny jest odpowiedni dobór „aktorów”.
Głównych ról nie powinny dostać osoby, które mogą stać się „kozłami ofiarnymi”, tzn. zostać
ofiarami agresywnych i złośliwych uwag klasy rozładowującej napięcie.
Należy podkreślić, że celem ćwiczeń jest poznanie przez doświadczenie a nie tylko przez
wykład, zjawiska osaczania. Polecenie powtarzania przez osobę w kręgu, zdań
wypowiadanych przez otaczających oraz związane z tym kłopoty ma symbolizować trudności
narkomana z uświadomienie sobie tego, co się z nim naprawdę dzieje.
Do odegrania ról głównych (czyli uzależnionych) wybiera się troje uczniów. Pozostali
losują karteczki. Każda z nich zawiera po jednym zdaniu . Uczniowie zapoznają się z treścią.
Każdemu ze zdań przyporządkowany jest jeden z trzech symboli – x, y, z.
X – dotyczy pierwszej fazy systematycznego przywiązywania się do narkotyku.
Y – charakteryzuje środkową fazę, w której narkotyk staje się niezbędny do radzenia
sobie z trudnymi sytuacjami.
Z – dotyczy późnej fazy, w której człowiek jest uzależniony fizycznie i psychicznie.
Strona 1 z 3
We wszystkich scenkach każdy po kolei odczytuje swój tekst, a główny aktor stara się
powtórzyć, co usłyszał. Jeżeli nie potrafi, to dana osoba z zewnętrznego kręgu powtarza
zdanie raz jeszcze. Nauczyciel czuwa nad przebiegiem sceny i interweniuje, kiedy jej
przebieg zostaje zaburzony. Po powtórzeniu wszystkich zdań, uczniowie stoją przez chwilę w
milczeniu, po czym powracają na miejsca.
SCENA I
Udział biorą: pierwszy „aktor” oraz uczniowie, którzy wylosowali karteczki z symbolem X.
Instrukcja: wszystkie osoby, które wylosowały symbol X tworzą krąg wokół głównego aktora
(w odległości ok. trzech metrów).
SCENA II
Udział biorą: drugi „aktor” oraz uczniowie, którzy wylosowali karteczki z symbolem Y.
Instrukcja: podobni jak w poprzedniej scenie uczniowi tworzą krąg wokół głównego aktora.
Krąg powinien być ściślejszy (odległość ok. dwóch metrów).
SCENA III
Udział biorą: trzeci aktor i osoby, które wylosowały karteczki z symbolem X. W tej scenie
utworzony zostanie ciasny krąg wokół głównego aktora. Otaczający mogą położyć swoje ręce
na ramionach centralnej postaci.
Lista zdań:
Faza pierwsza – X
 Kiedy jest mi smutno, sięgam po narkotyk.
 Gdy boję się jakiejś sytuacji, narkotyk dodaje mi odwagi.
 Po zażyciu narkotyku staję się rozmowny i śmiały.
 Potrzebuję narkotyku, by trochę się rozluźnić.
 Zawsze staram się mieć zapas narkotyków w domu i pilnuję, żeby się nie skończył.
 Uzależniają się tylko ludzie słabi.
 Biorę tylko dla przyjemności, nie uzależnię się.
Faza druga – Y
 Zażywam narkotyków więcej niż kiedyś, żeby osiągnąć dobry nastrój.
 Zażywając narkotyk tracę kontrolę nad moim zachowaniem i robię rzeczy których
potem żałuję.
 Często nie pamiętam, co się działo.
 Nie panuję nad swoimi uczuciami.
 Zawaliłem kilka ważnych spraw.
 Nikt mnie nie rozumie. Nie chcę już słuchać tych pretensji rodzinnych.
 Mogę udowodnić, że potrafię rzucić narkotyki w każdym momencie.
Faza późna – Z
 Muszę zażyć narkotyk, bo to pozwala zapomnieć o tym, co robiłem wczoraj.
 Opuściły mnie wszystkie bliskie osoby.
 Boję się sytuacji, w której zabrakłoby mi narkotyku.
 Czuję się winny wobec moich rodziców, ale kiedyś im to wynagrodzę.
 Nie pamiętam, co się wczoraj ze mną działo.
 Kiedy nie mam narkotyku, czuję lęk i jest mi bardzo źle.
Strona 2 z 3

Zdarza się, że zażywam narkotyk przez kilka dni pod rząd i prawi nic wtedy nie jem.
Omówienie scenek:
Powtarzanie podczas ćwiczenia usłyszanych tekstów okazuje się zwykle trudnym
zadaniem. Stanowi pewną analogię do trudności w usłyszeniu i utrwaleniu przez osobę
uzależniającą się informacji o wzrastających zagrożeniach. Ponadto nauczyciel ma przekazać
uczniom że:
 Istota uzależnienia polega na utracie przez człowieka zdolności do kontroli swojego
postępowania.
 Uzależnienie rozwija się gwałtownie.
 Osoba uzależniona jest nieświadoma swojej choroby.
 Narkoman czuje się bezradny i nie może sobie sam pomóc.
 Osobę uzależnioną może uratować tylko profesjonalna pomoc.
Opracowała: Bożena Kowalewicz
Strona 3 z 3