Jezyk Niemiecki nr 4 - bezplatny artykul
Transkrypt
Jezyk Niemiecki nr 4 - bezplatny artykul
Elżbieta Dziurewicz1 Sollen die Noten abgeschafft werden? ...czyli szkolne dyskusje o szkole Opanowanie sztuki prowadzenia dyskusji jest niezwykle ważnym aspektem życia prywatnego i zawodowego większości z nas. Z tego względu doskonalenie tej umiejętności powinno stanowić integralną część nauki języka, również języka obcego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczących się w poniższym artykule prezentujemy materiały, które mają na celu przygotowanie uczniów do udziału w dyskusji. W pierwszej części nasi podopieczni opanują szereg niezbędnych w tym zakresie słów i zwrotów, w drugiej zaś sprawdzą swoją wiedzę w teście na czas. W kolejnym etapie będą zaś mieli okazję do spróbowania swych sił w 3mal4Diskussion – zabawie, podczas której (pracując w czteroosobowych grupach) porozmawiają na tematy związane ze szkołą. Mamy nadzieję, że przedstawione – bliskie każdemu uczniowi – zagadnienia spowodują, że staniemy się świadkami gorących i niezwykle ożywionych polemik. Czwartą i ostatnią zarazem część artykułu stanowi dyskusja na temat potencjalnej możliwości zlikwidowania ocen w szkole, podczas której uczący się będą wcielać się w wylosowane role. Warto zaznaczyć, że z przygotowanego scenariusza można skorzystać w całości lub też wykorzystać wybrane załączniki do uzupełnienia i uatrakcyjnienia materiału podręcznikowego. Grupa docelowa: zestawione ćwiczenia przewidziane są do pracy z uczniami o poziomie biegłości B1-C1 Ramy czasowe: od 2 do 3 jednostek lekcyjnych (w zależności od poziomu zaawansowania oraz wyboru ćwiczeń) Materiały nauczania/pomoce dydaktyczne: – wycięte zasady gry, tematy oraz karteczki Pro i Contra – paski z rolami z załącznika nr 4; – skopiowane załączniki. Cele lekcji: 1 a) cel praktyczno-komunikacyjny: rozwijanie umiejętności mówienia (odpowiedź na pytania, opis zdjęcia, udział w dyskusji); b) cel kształcący: opanowanie zwrotów przydatnych przy prowadzeniu dyskusji, opanowanie popularnych zwrotów zawierających komponent Wort, powtórzenie rekcji wybranych czasowników, utrwalenie wybranych czasowników z dopełnieniem w bierniku i celowniku; c) cel wychowawczy: kształtowanie postawy szacunku wobec odmiennego zdania, wspieranie empatii, wdrażanie uczniów do pracy w zespole, wspieranie autonomii uczących się. Przebieg lekcji: 1. Zwroty przydatne przy prowadzeniu dyskusji – nauczyciel rozdaje uczniom powielony załącznik nr 1, którego celem jest ułatwienie uczącym się opanowania konstrukcji przydatnych podczas prowadzenia dyskusji. Załącznik składa się z dziewięciu ćwiczeń. W pierwszym z nich uczniowie dopasowują nagłówki do zwrotów, w drugim zaś zdania – po uprzednim prawidłowym wyodrębnieniu ich z kolorowego tekstu – do nagłówków z zadania nr 1. Następnie mamy dwa ćwiczenia gramatyczne. Pierwsze z nich polega na uzupełnieniu w zdaniach właściwego przyimka, w drugim zaś należy podkreślić poprawny zaimek. Ćwiczenie piąte obejmuje kolokacje słów Thema, Diskussion oraz Argument. Uczący się skreślają w nim niepasujący wyraz. W zadaniu szóstym będą natomiast musieli odnaleźć synonimy. W ćwiczeniach siódmym i ósmym zamieściliśmy popularne zwroty z wyrazem Wort. Uczniowie łączą je z właściwym opisem (7) oraz wybierają odpowiednią definicję dla poszczególnych wyrażeń (8). W ostatnim proponowanym zadaniu uczący się – pracując w parach – dyskutują o wybranym przez nich zdjęciu, używając przy tej okazji poznanych zwrotów. 2. Test: czy jestem gotowy do dyskusji? – w załączniku nr 2 prezentujemy krótki test, który sprawdza, ile nasi podopieczni zapamiętali z poprzedniego załącznika. Składa się on Dr Elżbieta Dziurewicz jest adiunktem w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 20 eprasa.pl eprasa.pl 21 Proponowane odpowiedzi Załącznik nr 1 2. Man sollte betonen • Ich teile Ihre Meinung voll und ganz • Darf ich dich kurz unterbrechen? • Ich möchte bitte das Wort ergreifen • Ich würde gerne den Gedanken von Thomas aufgreifen • Ich bin nicht einverstanden • Um ein Beispiel zu geben 3a) dazu; 3b) auf; 3c) darauf; 3d)dabei, auf; 3e) darauf; 3f) Zu; 3g) außer; 3h) in; 3i) von; 3j) Darauf; 3k) an; 3l) zum 4a) Mich; 4b) mich; 4c) Ihnen; 4d) mich; 4e) Ihnen; 4f) Ihnen; 4g) mich; 4h) mir 5a) Abrupte; 5b) teilnehmen; 5c) achtsames; 5d) einreden; 5e) absichtliches; 5f) verbringen 6a) Meiner Meinung nach = Meiner Ansicht nach 6b) Das kann ich nicht verstehen = Das kann ich nicht nachvollziehen 6c) Ich bin ganz anderer Meinung = Ich bin ganz anderer Auffassung 6d) Also stimmen wir überein, dass = Also einigen wir uns darauf 6e) Das ist falsch = Da irren Sie sich 6f) Das ist für mich kein Thema = Das steht nicht zur Diskussion 6g) Da muss ich Ihnen widersprechen = Ich kann Ihnen da leider nicht zustimmen 6h) Ich gebe Ihnen mein Wort darauf = Ich verspreche es Zadanie 7 darüber ist kein Wort gefallen - das wurde überhaupt nicht erwähnt mir fehlen die Worte - ich bin sprachlos mit einem Wort - kurz gesagt mit anderen Worten - anders ausgedrückt jemandem ins Wort fallen - jemanden in seiner Rede unterbrechen kein Wort über etwas verlieren - über etwas nicht sprechen für jemanden ein gutes Wort einlegen - für jemanden als Fürsprecher auftreten Załącznik nr 2 1a) Tut mir leid, wenn ich Sie unterbreche. 1b) Ich möchte bitte Folgendes anmerken. 1c) Du hast ein sehr wichtiges Thema angeschnitten. 1d) Das kann ich nicht nachvollziehen. sich zu Wort melden Ich möchte bitte das Wort ergreifen. jmdm zustimmen Das sehe ich ganz genauso. auf etwas zurückkommen Lass uns zurückkehren zu … etwas betonen Man sollte unterstreichen 3a) zurückkommen; 3b) ganz; 3c) aufgreifen; 3d) Thema 4a) zu; 4b) an; 4c) mir; 4d) widersprechen 5a) Unterbrich mich nicht! Ich bin noch nicht fertig. 5b) Dieses Argument überzeugt mich leider nicht. z pięciu zadań, na których wykonanie uczący się mają pięć minut. Po upływie tego czasu uczniowie wymieniają się między sobą kartkami i sprawdzają nawzajem swoje prace. Oczywiście osoba, która uzyska największą ilość punktów (w sumie do zdobycia jest 20 punktów – po cztery za każde zadanie) powinna zostać w jakiś sposób wyróżniona. 3. 3mal4-Diskussion – do proponowanej tutaj zabawy należy przygotować osiem stołów i przy każdym z nich ustawić cztery krzesła. Na każdym ze stołów kładziemy karteczkę z zasadami, wycięte dwie karteczki Pro, dwie Contra oraz jedną z wybranym tematem z załącznika nr 3. Uczący się zostają podzieleni na czteroosobowe grupy. Ich zadanie polega na przeprowadzeniu w sumie czterech czterominutowych dyskusji. Warto podkreślić, że duży nacisk położyliśmy tutaj na wspieranie autonomii uczniów, dlatego będą oni mogli sami zdecydować, które tematy wybierają, a jeden z nich nawet samodzielnie wymyślić. Po każdym z tych wyborów losują, czy będą w danym przypadku zwolennikami (karteczka Pro) czy przeciwnikami (karteczka Contra). Po przeprowadzonych dyskusjach należy dokonać ewaluacji i zapytać uczących się, które zagadnienie było najciekawsze, jakie argumenty udało im się przedstawić, itp. 4. Losowanie ról i dyskusja – uczący się losują jedną z ról z załącznika nr 4. W sumie przygotowaliśmy ich 12 (pozostałe osoby mogą być publicznością, która – tak jak to często ma miejsce w programach typu talk-show – również aktywnie uczestniczy w rozmowach). Uczniowie przygotowują szyldy ze swoim imieniem i nazwiskiem. Warto podkreślić, że informacje zamieszczone na karteczkach to tylko ogólny zarys. Nad dalszymi argumentami nasi podopieczni muszą zastanowić się już samodzielnie. B1-C1 Załącznik nr 1 1. Betitle entsprechend die Kästchen mit Redemitteln! sich zu Wort melden • jmdm zustimmen • auf etwas zurückkommen • jmdn unterbrechen • Beispiele nennen • jmdm widersprechen • etwas betonen • Darf ich etwas hinzufügen? Da muss ich nochmal nachhaken. Tut mir leid, wenn ich Sie unterbreche. Da habe ich meine Bedenken. Dieses Argument überzeugt mich nicht. Da bin ich ganz anderer Meinung. Da bin ich ganz Deiner Meinung. Ganz genau! Das stimmt. Darf ich dazu etwas sagen? Ich möchte mich bitte zu Wort melden. Ich möchte bitte Folgendes anmerken. Diesen Gedanken möchte ich nochmal aufgreifen. Lass uns zurückkehren zu … Darf ich noch einmal auf … zurückkommen Das Wichtigste für mich ist Das möchte ich noch unterstreichen. Der entscheidende Punkt ist Zum Beispiel, Nehmen wir … als Beispiel, Denken Sie an 22 eprasa.pl B1-C1 Załącznik nr 1, cd. 2. In der Satzschlange haben sich viele Sätze versteckt. Finde die Sätze und versuche sie den Kästchen aus der Übung 1 zuzuordnen! 3. Ergänze fehlende Präpositionen! a) b) c) d) e) f) g) h) i) j) k) l) Ich möchte da_________ noch etwas sagen. Er ist leider nicht _________ unseren Vorschlag eingegangen. Ich möchte mich gerne dar_________ beziehen, was mein Vorgänger gesagt hat. Ich werde da_________ belassen und _________ eine Antwort verzichten. Ich möchte noch ganz kurz dar_________ zurückkommen, was du gesagt hast. _________ diesem Punkt möchte ich gern Folgendes anmerken. Diese Aussage können wir nicht _________ Betracht lassen. Ich teile _________ diesem Punkt voll und ganz deine Meinung. Was halten Sie _________ meinem Vorschlag. Dar_________ können wir uns einigen. Ich möchte ein paar Worte _________ Sie richten. Kommen Sie bitte _________ eigentlichen Thema zurück. 4. Unterstreiche das richtige Pronomen! a) b) c) d) e) f) g) h) Ihr Argument überzeugt mich/mir nicht. Unterbrich mich/mir nicht! Erlauben Sie mir, dass ich Sie/Ihnen widerspreche. Könnten Sie mich/mir aussprechen lassen? Ich stimme Sie/Ihnen völlig zu. Das glaube ich Sie/Ihnen aufs Wort. Lassen Sie mich/mir zu Wort kommen. Fallen Sie mich/mir nicht ins Wort! eprasa.pl 23