zobacz

Transkrypt

zobacz
Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej przeprowadzonych na zajęciach szkolnego koła LOP
Temat: Dlaczego warto segregować śmieci?
Cel ogólny: Kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
 Wskazuje odpady nadające się na surowce wtórne;

Przyporządkowuje nazwy odpadów do odpowiednich pojemników;

Potrafi wybrać produkty przyjazne dla środowiska;

Omawia znaczenie segregacji odpadów;

Wskazuje korzyści płynące z ponownego wykorzystania odpadów.
Metody:

Aktywizujące: burza mózgów

Słowna: pogadanka;

Oparta na działaniu: przyporządkowywanie nazw odpadów do odpowiednich pojemników,
układanie haseł ekologicznych.
Formy pracy:

Praca zbiorowa, równym frontem;

Praca w grupach.
Zasady:

Poglądowości, przystępności, trwałości wiedzy, świadomego i aktywnego udziału w procesie
lekcyjnym.
Środki dydaktyczne:

Słownik;

Karteczki z wyrazami, z których można utworzyć ekologiczne hasła;

Karteczki z nazwami odpadów;

Wycięte z kolorowych kartonów rysunki pojemników na odpady.
1
PRZEBIEG LEKCJI
I. Faza wprowadzająca
1. Sprawy organizacyjne.

Przywitanie się z uczniami;

Sprawdzenie listy obecności.
2. Wprowadzenie do nowego tematu lekcji. Nauczyciel umieszcza na tablicy rozsypankę wyrazową
i prosi uczniów o ułożenie z niej hasła:
NIE WYRZUCAJ JAK LECI WSZYSTKIEGO DO ŚMIECI
Uczniowie zastanawiają się i rozmawiają, co oznacza to hasło. Jak zapobiegać bezmyślnemu
pozbywaniu się śmieci? Których odpadów powstających w domu nie należy wyrzucać do śmieci
i co z nimi zrobić?
II. Faza realizacyjna
1. Nauczyciel informuje uczniów, dlaczego powinniśmy segregować odpady. Zadaje uczniom
pytania.
 Czy wiecie, ile każdy z nas produkuje rocznie kilogramów śmieci?
- około 330 kilogramów śmieci. Czteroosobowa rodzina wytwarza ich ponad tonę.
 Jak myślicie, jak dużą powierzchnię zajmują wysypiska śmieci w Polsce i ile jest tam
nagromadzonych opadów?
- w Polsce wysypiska śmieci zajmują aż 12 tysięcy hektarów. Nagromadzonych jest tam ponad 2
miliardy odpadów. Wszędzie tam, gdzie żyją ludzie nieustannie gromadzą się odpady komunalne,
a ich ilość ciągle wzrasta.
 Dlaczego odpady są niebezpieczne?
- substancje pochodzące z rozkładu odpadów przedostają się do gleby i zanieczyszczają ją;
- do wód gruntowych przenikają detergenty i metale ciężkie;
- wyrzucane opakowania z tworzyw sztucznych trwale zanieczyszczają środowisko, gdyż są
trudne do zniszczenia.
 Jak myślicie, jak długo trwa rozkład szkła i plastikowej butelki po napoju ?
- naturalny rozkład plastikowej butelki po napoju (PET) trwa około 500 lat, a szkło pozostaję nie
rozłożone.
 Jak Wam się wydaje, ile drzew oraz litrów wody możemy zaoszczędzić z każdej tony
odzyskanego papieru?
- każda odzyskana tona papieru pozwala zaoszczędzić 4 duże drzewa, 1200 litrów wody i 2,5 m3
przestrzeni na wysypisku.
2
2. Uczniowie sprawdzają w słowniczku, co oznacza słowo recykling. Zastanawiają się, które odpady
można ponownie wykorzystać (szkło, papier, tworzywa sztuczne, odpadki organiczne).
3. Nauczyciel pyta się uczniów, jakiego koloru są pojemniki na odpady określonych kategorii
(papier, szkło, plastik) i co robimy z odpadkami organicznymi.
4.
W kolejnej części lekcji nauczyciel umieszcza na tablicy wycięte z kolorowych kartonów rysunki
pojemników na odpady (niebieski na papier, żółty na tworzywa sztuczne, zielony na szkło i worki
na odpadki organiczne). Rozdaje uczniom karteczki z nazwami odpadów. Zadaniem uczniów jest
przyporządkowanie nazw odpadów do odpowiednich pojemników.
Przykłady odpadów:

PAPIER: rozwiązane krzyżówki, zapisane zeszyty, przeczytane gazety, papierowa torebka po
mące, katon po butach, tektura, papier pakowy.

SZKŁO: butelka po tymbarku, słoik po dżemie bez nakrętki, słoik po majonezie bez nakrętki.

TWORZYWA SZTUCZNE: butelki po wodzie mineralnej typu PET (bez nakrętek), kubki
po jogurtach, , czyste torebki foliowe, złamany plastikowy długopis.

ODPADKI ORGANICZNE: obierki z ziemniaków, skórki z bananów, ogryzki jabłek,
skorupki jajek.
5. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że nie wszystkie odpady możemy wyrzucić do wymienionych
pojemników.

Do papieru nie wyrzucamy: papieru zatłuszczonego, zabrudzonego smarami lub farbami,
kartonowych opakowań po napojach.

Do pojemnika z tworzywami sztucznymi nie wrzucamy: opakowań po olejach jadalnych,
silnikowych i lekach.

Do szkła nie wrzucamy: potłuczonych talerzy, porcelany i innego szkła, które nie jest
szkłem opakowaniowym.

Do odpadków organicznych nie wrzucamy: resztek mięs i wędlin, kości.
6. W kolejnej części lekcji uczniowie zastanawiają się, jakie korzyści przynosi selektywna zbiórka
odpadów (burza mózgów):

Mniej odpadów trafia na wysypiska;

Ze starych, niepotrzebnych śmieci wytwarza się nowe przydatne rzeczy;

Krajobraz nie ulega przekształceniom;

Zmniejsza się ilość zużytej wody, energii oraz zanieczyszczenia środowiska;

Oszczędza się przestrzeń, zasoby naturalne i pieniądze;

Buduje się mniej składowisk odpadów.
3
III. Faza podsumowująca
1. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 osobowe grupy i daje każdej grupie kopertę z rozsypanką
wyrazową. Zadaniem każdej grupy jest ułożenie z podanych wyrazów hasła i wyjaśnienie tego
hasła klasie.
Grupa I: Wybierz opakowanie, które wiele razy zużyte zostanie (Kupuj towary, które posiadają
opakowanie wielokrotnego użytku);
Grupa II: Segregowanie nie nudzi rozumnych ludzi (Segregując masz świadomość, że pomagasz
środowisku naturalnemu);
Grupa III: Puszkę wyrzuć bez żalu w pojemnik do metalu (Puszki aluminiowe podlegają
recyklingowi, trzeba je wrzucić do odpowiedniego pojemnika);
Grupa IV: Okaż kulturę i zbieraj makulaturę (Zbierając makulaturę oszczędzamy lasy);
Grupa V: Natura jest w cenie przemyśl swoje śmiecenie (selekcja odpadów pozwala uzyskać
wiele cennych surowców wtórnych);
Grupa VI: Myśl globalnie, działaj lokalnie (W trosce o czyste środowiska musimy działać
w najbliższym otoczeniu, w domu, szkole);
2. Poinformowanie uczniów, że na następnych zajęciach będziemy robić plakaty zachęcające
do segregowania odpadów w naszej szkole.
Scenariusz opracowała:
Agnieszka Pająk – nauczyciel przyrody
Szkoła Podstawowa nr 1 w Łodzi
4