Temat: OCHRONA GRZYBÓW W POLSCE

Transkrypt

Temat: OCHRONA GRZYBÓW W POLSCE
Scenariusz zajęć lekcyjnych dla uczniów szkoły podstawowej — wariant dla klas I–III
Autor: Wanda Silezin
Temat: OCHRONA GRZYBÓW W POLSCE
Cel ogólny: Zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów na temat ochrony i znaczenia
grzybów w przyrodzie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• Pozna wygląd i nazwę grzybów chronionych w Polsce.
• Umie wskazać grzyby chronione spośród podanych (atlas grzybów, fotografie
grzybów chronionych).
• Pozna pozytywną i negatywną rolę w życiu człowieka i przyrodzie.
• Wie jakie są objawy zatruć grzybami trującymi i jak postąpić w przypadku zatrucia
— kontakt z pogotowiem ratunkowym tel. 999 lub z tel. komórkowego 112
(tel. alarmowy).
• Rozumie, że grzyby są częścią przyrody, którą należy szanować.
• Zna podstawowe zasady zbieranie grzybów.
• Umie wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce (las, park, łąka, pole).
• Rozwija zainteresowania przyrodnicze i dostrzega piękno otaczającej przyrody.
• Aktywnie pracuje na zajęciach.
• Doskonali sprawność manualną.
Metody:
– słowna
– oglądowa
– praktycznego działania
– gry i zabawy
Formy pracy:
– praca zbiorowa
– praca indywidualna
– praca w grupach
Środki dydaktyczne:
– płyta CD z filmem
– kolorowanka „Grzyby chronione”
– kredki, pisaki, spinacze, sznurek
– materiały z internetu: fotografie grzybów (strona www.nagrzyby.pl),
wiersz Jan Brzechwa „Grzyby”, zagadki, (strona: http://www.pke-zg.org.pl/
podstrony/programy7.html)
Czas trwania: 45 minut.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie i przedstawienie się dzieciom.
2.Wprowadzenie dzieci w temat lekcji poprzez przeczytanie wiersza Jana Brzechwy
„Grzyby” lub poprzez gry i zabawy dydaktyczne (materiały można pobrać ze strony
http://www.pke-zg.org.pl/podstrony/programy7.html — Materiały dydaktyczne).
3.Po przeczytaniu wiersza nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat grzybów za
pomocą pytań: „Jakie grzyby występują w wierszu?”, „Jakie grzyby znacie?”, „Jakie
lubicie jeść grzyby”, „Czy chodzicie do lasu zbierać grzyby?”, „Czy widziałyście hubę
na drzewie” itp.
4.Prowadzący po rozmowie z dziećmi zaprasza do wspólnego obejrzenia filmu
„Opowieść o grzybach” (12 min).
5.Przerwa śródlekcyjna — zabawa ruchowa „Zupa grzybowa”. Dzieci tworzą kółeczko,
jedno dziecko stoi w środku i zamyka oczy, obraca się w koło i mówi: „Szumi las,
szumi las, wymień grzyba którego znasz” jednocześnie wskazuje ręką dziecko
z koła. Wybrane dziecko wymienia zapamiętaną nazwę grzyba, wchodzi do środka
i dalej prowadzi zabawę. Po wymienieniu kilku nazw grzybów dzieci mieszają się
w środku koła „miseczce” i powstaje zupa grzybowa.
6.Po zabawie siadają w kółeczku na dywaniku i nauczyciel omawia z dziećmi film,
zwracając szczególną uwagę na rolę jaką grzyby odgrywają w życiu człowieka
i przyrodzie:
• rola pozytywna w życiu człowieka:
– z grzybów robione są lekarstwa np. penicylina
– grzyby wykorzystywane są do wyrobu chleba, ciast (drożdże)
– grzyby są zjadane przez człowieka jako potrawy i przyprawy
• rola negatywna w życiu człowieka:
– psucie się jedzenia
– gnicie drewna
– powodowanie chorób
• rola pozytywna w przyrodzie:
– grzyby rozkładają martwe szczątki np.: drzew, zwierząt
– stanowią pokarm dla różnych zwierząt np.: ślimaków, larw owadów itp.
• rola negatywna w przyrodzie:
– grzyby powodują choroby drzew i zwierząt
• nauczyciel również wyjaśnia uczniom pojęcie mikoryzy — współpracy miedzy
korzeniami roślin (np. drzew) a grzybami. Strzępki grzyba (sploty grzybni)
wnikają do korzeni rośliny zwiększając ich powierzchnię. Dostarczają roślinie
niezbędnych do życia soli mineralnych oraz wody. Z rośliny natomiast grzyb
pobiera substancje odżywcze, głównie cukry, których sam nie potrafi wytworzyć.
Ta właśnie współpraca decyduje o tym, że maślaki zwykle znajdujemy pod sosną,
a pieczarki wśród traw.
Nauczyciel przekazuje informacje jak zachować się w przypadku zatrucia. Podaje
numery telefonów alarmowych: 112 z komórki i 999 z telefonu stacjonarnego.
Nauczyciel oznajmia uczniom, że w razie wątpliwości mogą się skontaktować
z grzyboznawcą — Wiesławem Kamińskim (Grzyboznawca nr 1561) email:
[email protected]
Prowadzący może skorzystać z materiałów dydaktycznych na stronie www:
http://www.pke-zg.org.pl/podstrony/programy7.html — Materiały dydaktyczne oraz
materiałów ze stron: www.nagrzyby.pl, www.darzgrzyb.pl.
7.Po pogadance uczniowie losują z koszyka „na grzyby” Karty Prac (strony
z kolorowanki „Grzyby chronione”)
8.Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy, każda grupa wybiera swojego lidera.
Dzieci zajmują miejsca w ławkach i przystępują do wykonywania zadania (łączenia
punktów i kolorowanie sylwetek grzybów, kontury można również uzupełniać
plasteliną). W czasie pracy uczniów nauczyciel może włączyć muzykę relaksacyjną.
9.Wykonane prace uczniowie zawieszają na sznurku tworząc wystawę „Grzybowe
królestwo”. Liderzy prezentują prace swoich grup i czytają nazwy grzybów
chronionych.
10.Podsumowanie zajęć: Uczniowie dzielą się zdobytymi wiadomościami
i spostrzeżeniami, między innymi omawiają budowę i barwę grzybów.
W celu utrwalenia wiedzy, zwiększenia świadomości na temat ochrony i znaczenia
grzybów w przyrodzie uczniowie mogą zaprezentować wykonane prace społeczności
szkolnej wykorzystując fiszkę prowadzącą dostępną na stronie internetowej www:
http://www.pke-zg.org.pl/podstrony/programy7.html.
Należy zachęcić uczniów i rodziców do korzystania ze stron internetowych:
http://www.pke-zg.org.pl/podstrony/programy7.html, www.nagrzyby.pl, www.
darzgrzyb.pl.

Podobne dokumenty