Konspekt lekcji

Transkrypt

Konspekt lekcji
KONSPEKT GODZINY WYCHOWAWCZEJ
TEMAT: Życiowe pasje
CELE:
• Strategiczne:
− usystematyzowanie wiedzy nt. pasji i sposobów ich rozwijania
− zachęta do poszukiwania własnej pasji
− wzbudzenie szacunku i akceptacji dla różnych zainteresowań i pasji
• Operacyjne:
− Uczeń wie, co to jest pasja i czym różni się od hobby i zainteresowań
− Uczeń zdaje sobie sprawę z różnic między ludźmi, szanuje je i akceptuje
− Uczeń potrafi określić swoje zainteresowania i pasje
− Uczeń zna sposoby rozwijania swoich pasji
− Uczeń zdaje sobie sprawę z wagi i roli pasji w jego życiu, a zwłaszcza w
karierze zawodowej
ZADANIA ROZWOJOWE:
- wybór i przygotowanie się do kariery zawodowej
- kształtowanie tożsamości (skierowanie w stronę tożsamości moratoryjnej)
- rozwijanie postaw akceptowanych społecznie
FORMY: indywidualna, grupowa, zbiorowa
METODY: dyskusja, karta pracy, metaplan
ŚRODKI: laptop, projektor, prezentacja multimedialna, flamastry, duże arkusze papieru,
karty pracy ucznia, fragmenty artykułów, filmy "Jaka to pasja?" i "Samotny jeździec na
stoku"
GRUPA: Lekcja jest skierowana do drugiej klasy gimnazjum. Zajęcia odbywają się w małym
miasteczku. W przyszłym roku czeka ich wybór szkoły średniej. Klasa nie sprawia
problemów wychowawczych, jednak są w niej osoby o obniżonej samoocenie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I.
II.
Część wstępna
1. Powitanie uczniów
2. Sprawdzenie obecności
3. Podanie tematu lekcji: ŻYCIOWE PASJE
Część właściwa
1. Projekcja i dyskusja do filmów pt.: "Jaka to pasja" i pt.: "Samotny jeździec na
stoku":
III.
- prośba do uczniów o wspólne obejrzenie filmów
- wyświetlenie filmów
- nauczyciel pyta uczniów, czy sytuacje przedstawione na filmach ukazują
osoby zajmujące się swoją pasją
- uczniowie zastanawiają się i dyskutują nt. istoty pasji
- nauczyciel przedstawia uczniom definicję pasji i odróżnia pojęcie "pasja" od
pojęć "hobby" i "zainteresowania"
2. Ćwiczenie indywidualne
- nauczyciel prosi o wysłuchanie i opowiada historię pewnego chłopca
- nauczyciel pyta uczniów, czy znają podobne historie i czy mogą wymienić
inne osoby, które dzięki pasji osiągnęły sukces; uczniowie odpowiadają
- nauczyciel pyta uczniów, czy mają własne pasje; uczniowie odpowiadają
- nauczyciel rozdaje i prosi o wypełnienie kart pracy nr 1; uczniowie wypełniają
kartę (3 min.)
- podsumowanie wyników
- nauczyciel tłumaczy, że nie każdy odkrywa swoją pasję
- dyskusja z uczniami na temat sposobów rozwijania w sobie pasji
3. Praca w grupach:
- Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy i każdej z nich przydziela jeden z
tematów do opracowania. Każda grupa wymyśla postać, na przykładzie której:
dwie grupy mają opisać plusy i minusy posiadania pasji, trzecia grupa ma za
zadanie opisać plusy i minusy nieposiadania pasji
- Uczniom rozdane zostają materiały pomocnicze oraz arkusze papieru, na
których będą oni rysować wymyślone postaci i opisywać je (7 min.)
- Każda z grup przedstawia swój projekt na forum klasy (2 min./grupa)
Podsumowanie
1. Nauczyciel podsumowuje najważniejsze informacje, jakie pojawiły się na
zajęciach. Nauczyciel podkreśla fakt, że każdy ma potencjał do posiadania pasji i
zachęca do własnych poszukiwań
2. Podziękowanie uczniom za współpracę
3. Pożegnanie klasy
Przykładowe pozycje literaturowe
- Żyj z pasją. Odkryj swoje przeznaczenie, J. B. Attwood, C. Attwood, tłum. A.
Boniszewska, Gruner&Jahr, 2011,
- Żyj z pasją, B. Figarska-Religa, Ravi, 2002,
- Zakochaj się w życiu! Podręcznik dużych i małych kroków dla poszukującej duszy, E.
Foley, Feeria, 2011
Karta pracy ucznia nr 1
Zapisz trzy czynności, które robiłaś/eś nie czując, że płynie czas:
1.
2.
3.
Zapisz trzy czynności, w trakcie których czułaś/eś, że potrafisz je dobrze zrobić, że wychodzą Ci
ponad przeciętną i w trakcie których czułaś/eś, że bardzo lubisz je wykonywać.
1.
2.
3.
Te czynności, które się powtórzyły, wpisz w pierwszym wersie poniższej tabelki i odpowiedz na
pytania:
Zajęcia:
Pytania:
1. Czy będąc pochłonięty/a tą
czynnością, zapomniałeś o jedzeniu?
2. Czy wykonując tę czynność
byłeś/aś zły/a, gdy ktoś Ci
przeszkadzał?
3. Czy wtedy, gdy nie mogłeś/aś tej
czynności robić, myślałeś o niej?
4. Czy miałeś/aś sny ukazujące
sytuacje, w których Ty lub inni
wykonali te czynności?
5. Czy sprawia Ci trudność przerwanie
tej czynności?
6. Czy rozpoznając to działanie, za
wszelką cenę dążysz, aby zakończyć
całą pracę, dojść do końca z tym, co
zamierzasz?
7. Czy opowiadasz innym o tej
czynności?
8. Czy odczuwasz zmęczenie
wykonując tę czynność, ale jej nie
przerwałeś/aś?
9. Czy robił(a)byś, to, mimo że inni
by Ci przeszkadzali?
10. Czy robiłeś/aś to nie licząc na
pieniądze?
11. Czy dzięki tej czynności masz
korzyści materialne?
12. Czy robił(a)byś to, mimo że nikt
by Cię nie chwalił, nie zwracał uwagi?