ul. Traugutta 29, 80-221 Gdańsk
Project id.no.: WTPB.02.04.00-22-058/12
[email protected]
Szanowni Państwo,
W dniach 18-19 września 2013 rozegrany został międzynarodowy turniej piłkarski w ramach
projektu: „Respect Balticum”. Całość imprezy przygotowana została przez Miejski Ośrodek
Sportu i rekreacji w Gdańsku przy współpracy z Klubem Sportowym Gedania Gdańsk 1922.
W turnieju rywalizowało z sobą 16 drużyn w trzech kategoriach wiekowych. W rozgrywkach
U13 wśród chłopców w szranki stanęło razem z sobą 8 zespołów: 5 drużyn z Gdańska oraz
3 z miejscowości Pluges z Litwy. Podium zajęły gdańskie drużyny, a tuż za nimi nasi litewscy
Plunges Gondinga (LT)
Turniej to także rozgrywki w kategorii kobiet i mężczyzn U17. W każdej z tych kategorii
udział wzięło udział po 4 drużyny. Tu poziom umiędzynarodowienia, jak również wynik
sportowy wyglądał już inaczej. Wśród kobiet Polskę reprezentowały dwie drużyny z
Gminnego Ośrodka Sportu Rekreacji i Turystyki w Luzinie, ale ostatecznym zwycięzcą została
GOSRiT Luzino 1
W kategorii mężczyzn U17 rywalizacja przebiegała do ostatnich minut, a zwycięzca nie był
znany do końca rozgrywek. Chłopcy, tak jak i kobiety rozegrali mecz systemem każdy z
każdym jednego dnia oraz rewanże, drugiego dnia turnieju. Ostatecznie to goście zajęli całe
Gedania 1922
Naszym celem nie było tylko doprowadzenie do konfrontacji sportowej, ale także połącznie
edukacji i zabawy. Dlatego też pierwszego dnia rozgrywek, nasyceni emocjami sportowymi, po
obiedzie udaliśmy się do Gdańskiego Parku
Naukowo-Technologicznego. Tam czekała na nas
moc atrakcji przygotowana przez zespół
Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu
Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk.
całej Europie realizowali różnego rodzaju
wydarzenia sportowe, kulturalne, kulinarne itd.
My zaś postanowiliśmy nauczyć się czegoś nowego o naszym euroregionie Południowego Bałtyku
poprzez metodę Edu Fan. Elektrownie wiatrowe, ochrona środowiska, żeglarstwo, ITC i wiele
innych było tematem zajęć na ul. Trzy Lipy 3 w Gdańsku na Morenie.
Po powrocie wspólne grillowanie, a o 20:00 podzieleni na trzy grupy: młodzież U13; U17 i
trenerzy uczyliśmy się na warsztatach o wzajemnym zrozumieniu, roli kibica, trenera, rodzica w
codziennym treningu. Tuż po zakończeniu warsztatów starsi koledzy z Dani wraz z trenerami udali
się zobaczyć stare miasto nocą, a pozostali na zasłużony wypoczynek do domów.
Drugiego dnia turnieju również dopisała nam dobra pogoda. Rozegraliśmy rewanże wśród
grup U17 i rozgrywki fazy finałowej wśród grupy U13. Gdańsk żegnał nas drobnymi łzami
płynącymi z nieba. Po uroczystej ceremonii zakończenia i dobrym obiedzie dobiegł końca gdański
turniej „Respect Balticum”. Polacy w swoich zespołach wrócili do swych domów, Duńczycy
poszybowali do Kopenhagi, zaś przyjaciele z Litwy mieli jeszcze przed sobą ostatnią niespodziankę
– zwiedzanie PGE Areny, które było doskonałym zwieńczeniem piłkarskiego pobytu w Gdańsku.
W imieniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku
DZIĘKUJEMY
za udział, zaangażowanie i wsparcie.
Zapraszamy jednocześnie do odwiedzenia naszej strony internetowej,
która jest następnym krokiem naszego projektu. Znajdziecie na niej już wkrótce galerie
zdjęć z turnieju, wszystko o projekcie i dalsze aspekty dotyczące udziału w kolejnych turniejach.
Z przyjemnością zamieścimy na niej wasze relacje i komentarze.