Poznajemy kraje Unii Europejskiej.
Transkrypt
Poznajemy kraje Unii Europejskiej.
Scenariusz zajęć planowanych Temat zajęć: Poznajemy kraje Unii Europejskiej. Data: 21.09.2015 r. Miejsce: świetlica grupy wychowawczej II Czas zajęć: 60 minut Uczestnicy zajęć: Wychowanki z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Cele ogólne: - upowszechnienie podstawowych wiadomości o Unii Europejskiej. Cele szczegółowe: - rozpoznawanie symboli Unii Europejskiej, - zapoznanie z flagami krajów UE, - kształtowanie postaw tolerancji i otwartości do innych krajów, - współpracowanie w grupie. Metody pracy: - słowne: wykład, - oglądowe: pokaz multimedialny, - metoda oparta na praktycznej działalności uczniów: karty pracy, krzyżówki, kolorowanki, - pozytywne wzmocnienia – pochwały. Formy pracy: indywidualna zróżnicowana, grupowa jednolita Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, artykuły papiernicze (karty pracy, klej, kredki), magnetofon, rzutnik, mapa polityczna Europy, płyta CD z nagraniem IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, kredki, flagi oraz waluta UE. Przebieg zajęć Zajęcia wstępne: 1. Powitanie – zagadka muzyczna – prowadząca puszcza fragment „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena, będącej hymnem Unii Europejskiej. Zadaniem wychowawnek jest odgadnięcie utworu oraz przypomnienie odpowiedniej postawy podczas odśpiewania hymnu. Jeśli odgadną prosi, aby spróbowały powiedzieć jaki będzie temat , skoro na początku pojawił się hymn Unii Europejskiej. W przypadku nierozpoznania prowadząca objaśnia utwór oraz wprowadza do tematu. 2. Wprowadzenie do Programu „ Podróżujemy po krajach Unii Europejskiej”. Przedstawienie mapki kontynentu Europy, na której przez kolejne zajęcia będą zaznaczane kolejne poznawane państwa. Zajęcia właściwe: 1. Pokaz slajdów z informacjami o Unii Europejskiej. 2. Zapoznanie z symbolami, flagą UE i Syriuszem. 3. Stworzenie listy ponawanych krajów. 4. Kolorowanie flag państw europejskich, które nie będą omawiane na zajęciach. Zajęcia końcowe: 1. Ekspozycja prac. 2. Zakończenie. Podziękowanie za udział.