PDF File Rozmiar

Transkrypt

PDF File Rozmiar
Zaróbmy na swoje
Autor: Maria Białasz
Zaróbmy na swoje
Scenariusz powstał na zajęciach warsztatowych "Jak uczyć ekonomii?"
Skrócony opis lekcji
Zajęcia zaplanowano dla uczniów gimnazjum realizujących moduł przygotowanie do aktywnego
udziału w życiu gospodarczym wg Programu KOSS, wprowadzające podstawowe pojęcia
związane z przedsiębiorczością.
Cele lekcji
Uczniowie:

poznają i rozumieją pojęcia: marketing, merchandising, dystrybucja, promocja, reklama,

doskonalą umiejętność formułowania myśli oraz argumentowania w krótkich wypowiedziach pisemnych (prośba do sponsora) i ustnych (scenka rodzajowa),

uczą się układać plan finansowy,

doskonalą umiejętność pracy w grupie,

poznają oferty bankowe dostępne dla młodzieży pośrednio i bezpośrednio,

oceniają korzyści wynikające z usług banku.
Słowa kluczowe

utrwalenie pojęć: dystrybucja, reklama, promocja,

nowe pojęcia: marketing, merchandising, plan finansowy.
Metody realizacji zajęć

burza mózgów,

praca w grupach,

plakat,

symulacja,

spotkanie z ... (pracownikiem banku),

redagowanie dokumentu.
Narodowy Bank Polski
2
Zaróbmy na swoje
Materiały

materiał
pomocniczy
zawierający
wyjaśnienie
słów:
marketing,
merchandising,
dystrybucja, reklama, promocja,

egzemplarze gazetki edukacyjnej „ABC Praw Dziecka”,

arkusze papieru, flamastry,

foldery informacyjno – reklamowe banku.
Proponowany przebieg zajęć
Wprowadzenie
Poproś uczniów, aby wymienili skojarzenia związane z pojęciem „marketing” (burza mózgów).
Zapisuj na tablicy. Następnie poleć przeczytanie materiału pomocniczego i wspólnie ustalcie
elementy marketingu. Wyjaśnij, iż na dzisiejszych zajęciach zastanowimy się, co możemy zrobić,
aby sprzedać jak najwięcej egzemplarzy gazetki „ABC Praw Dziecka”. Zarobione pieniądze
wykorzystamy na zakup pomocy na lekcje KOSS-u schematu drzewka decyzyjnego.
(Dotychczas sprzedaliśmy kilkadziesiąt egzemplarzy, dochód wpłaciliśmy na konto Moniki,
chorej na stwardnienie rozsiane).
Rozwinięcie
Podziel uczniów na 5 grup.

I – opracuje plan pozyskania sponsora na dodruk gazetek, ułoży pismo – prośbę
do sponsora,

II – przygotuje scenkę rodzajową, która ukaże, iż informacje zawarte w gazetce mogą
okazać się przydatne w życiu młodego człowieka, a więc warto je kupić?! Taka scenka
mogłaby być fragmentem spotu reklamowego,

III – przygotuje reklamę gazetki – w formie plakatu,

IV – opracuje zasadę dystrybucji – gdzie, komu i w jaki sposób można gazetkę
sprzedawać, a także przewidywaną ilość sprzedanych egzemplarzy. Symulacja,

V – opracuje plan finansowy, który będzie zawierał wyliczenia kosztów, jakie trzeba
ponieść oraz spodziewanych zysków. Symulacja.
Narodowy Bank Polski
3
Zaróbmy na swoje
Zakończenie (podsumowanie)
Pracownik banku przedstawi uczniom możliwe sposoby lokowania zarobionych pieniędzy,
powiększania tych środków i racjonalnego nimi gospodarowania. (spotkanie z pracownikiem
dowolnego banku).
Materiał pomocniczy dla uczniów
Marketing – zintegrowane działania zmierzające do coraz lepszego opanowywania rynku
i zwiększania sprzedaży produktów i usług. Obejmują one badania preferencji klientów,
kształtowanie nowych upodobań i potrzeb, reklamę, budowę dobrego wizerunku (image) firmy
oraz dostosowanie organizacji procesów wytwórczych, dystrybucji i finansowania do potrzeb
rynku.
Merchandising – zespół działań stosowany w ramach marketingu. Polega on nie tylko
na wprowadzaniu nowego, odpowiedniego towaru na rynek, ale również na stosowaniu zespołu
środków i materiałów służących do stymulowania sprzedaży. Najczęściej stosowanymi środkami
merchandisingu są próbki towarów rozdawanych bezpłatnie, organizowanie specjalnych
pokazów i degustacji, sprzedaż premiowana, itp.
Dystrybucja – rozdzielanie, rozprowadzanie towarów.
Promocja – przedstawienie odbiorcom (klientom) nowego towaru, połączone z informacją
o nim i jego reklamą, sprzedawanie nowych towarów lub usług po cenach specjalnie obniżonych
po to, by zachęcić i zdobyć klientów.
Reklama – (łac. reclamo – krzyczę) informowanie o towarach (usługach), ich zaletach, wartości,
miejscach i możliwości zakupu, zwykle za pomocą obrazów (np. plakatów, napisów), ogłoszeń
w prasie, radio, telewizji, ostatnio także w Internecie, stanowiące zachętę do nabywania towarów
lub korzystania z usług.
Plan finansowy – wyliczenie kosztów, jakie trzeba ponieść oraz spodziewanych zysków.
Bibliografia

T. Orłowski, Nowy leksykon ekonomiczny, Oficyna Wydawnicza Graf-Punkt, Warszawa
1998; Wielki słownik wyrazów obcych i trudnych, red. A. Markowski, R. Pawelec,
wyd. Wilga, Warszawa 2001.
Narodowy Bank Polski
4
www.nbp.pl

Podobne dokumenty