Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1. Symbolika w
Memlinga
malarstwie
─ Sąd
Ostateczny
Hansa
a. 1. Cele lekcji
i. a) Wiadomości
Uczeń zna:
•
postać Memlinga i jego najwybitniejsze dzieło,
•
historię Sądu Ostatecznego,
•
znaczenie symboli biblijnych.
ii. b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
•
analizować malarskie dzieło symboliczne,
•
dostrzec związek malarstwa z Biblią,
•
posługiwać się ze zrozumieniem pojęciem symbolu i alegorii.
b. 2. Metoda i forma pracy
wykład nauczyciela, praca w grupach, metoda oglądowa
c. 3. Środki dydaktyczne
albumy z dziełami Memlinga (Sąd Ostateczny, albumy o dużej skali), ksero z pytaniami dotyczącymi
różnych części tryptyku
d. 4. Przebieg lekcji
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od krótkiego wprowadzenia dotyczącego obrazu i samego autora.
W 1467 roku (nauczyciel pyta, który to wiek?) pewien bankier zamówił u Hansa Memlinga Sąd
Ostateczny. Praca nad dziełem zajęła twórcy około 5 lat. Kiedy obraz był już gotowy, miał zostać
przewieziony do Florencji. Wynajęte statki, które wiozły obraz, zostały zaatakowane i dzieło wpadło w
ręce gdańszczan, którzy przekazali je w darze kościołowi Najświętszej Marii Pannie. Wielu władców
chciało zdobyć obraz (cesarz Rudolf II Habsburg chciał zapłacić gigantyczną sumę za niego, car Rosji
Piotr Wielki dwa razy odwiedzał Gdańsk, licząc na wywiezienie obrazu). W 1807 roku obraz został
zrabowany i wywieziony do Paryża. Pod koniec II wojny światowej Niemcy wywieźli obraz do
Turyngii, tam przechwycili go Rosjanie. W 1956 roku przekazali go Polsce (najpierw dzieło
znajdowało się w Warszawie, następnie w gdańskim Muzeum Narodowym). Obraz jest jednym z
najcenniejszych na świecie.
Uczniowie dokładnie oglądają obraz. Nauczyciel prosi o wyjaśnienie terminu tryptyk (np.: typtyk –
malowidło złożone z trzech części, z greckiego triptychos = złożony w troje.)
Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy (każdemu zespołowi zostaje przypisana jedna część obrazu).
Uczniowie mają dokładnie przyjrzeć się obrazowi, a po zastanowieniu się odpowiedzieć na pytania,
które każda z grup dostaje na kartce. Nauczyciel prosi także o nadanie tytułów poszczególnym
częściom dzieła.
Uczniowie prezentują (przedstawiciel zespołu) odpowiedzi na pytania, które dostali. Krótka rozmowa
dotycząca obrazu. Nauczyciel pyta:
- co się uczniom podoba w obrazie? (prosi o uargumentowanie)
- czy wizja sądu ostatecznego jest czymś przerażającym i jaki jest tego wydźwięk na obrazie?
- o nawiązania biblijne, które można tutaj zaobserwować (np. temat obrazu).
- jakie symbole widać na obrazie?
potrójna aureola – symbol Trójcy Świętej
tęcza – znak miłosierdzia, przymierza z ludem (Noe)
biała lilia – niewinność, dziewiczość, symbol władzy
miecz ognisty – symbol władzy, słowo, ostateczny wyrok
waga – atrybut Temidy (bogini sprawiedliwości)
krzyż, korona cierniowa, młot, gwoździe, bicz – symbole pasji Chrystusa
prawa i lewa strona obrazu: po prawicy Chrystusa są zbawieni, po lewej – potępieni
Uczniowie uzupełniają notatkę. W razie konieczności posługują się Słownikiem symboli.
e. 5. Bibliografia
1. Bogdanowicz S., Klat M., „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, Oficyna Pomorska,
„Bernardinum”, Gdańsk 2001.
2. Kopaliński W., Słownik symboli, Wiedza Powszechna, Warszawa 1995.
f. 6. Załączniki
i. a) Karta pracy ucznia
I. grupa (prawe skrzydło obrazu)
1. Kto wita zbawionych u wrót niebios?
2. Co otrzymują przybysze? Czy ma to jakieś znaczenie symboliczne?
3. Jak zachowują się zbawieni? Napisz, co mówią – ułóż kilkuzdaniowy dialog jednego z nich ze
świętym Piotrem.
4. Co robi anioł stojący przy zbawionych?
II. grupa (środkowa część obrazu).
1. Kim jest anioł stojący pod Chrystusem?
2. Kto stanowi centrum obrazu? W jakiej roli występuje? (Jezus-Sędzia)
3. Kim są ludzie siedzący obok Jezusa? (apostołowie, Maryja, Jan)
4. Czego symbole trzymają aniołowie, którzy unoszą się nad Chrystusem? (narzędzia męki:
kolumnę biczowania, krzyż, koronę cierniową, lance, trzcinę z gąbką, gwoździe)
III. grupa (lewe skrzydło)
1. Jak zachowują się diabły?
2. Jak wyglądają diabły? Napisz krótki opis jednego z nich.
3. Co robi anioł w niebieskiej szacie?
4. Jak zachowują się potępieni?
ii. b) Zadanie domowe
Przygotuj krótką notkę biograficzną dotyczącą wybranego malarza impresjonistycznego.
g. 7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Lekcja przewidziana dla I klasy gimnazjum.