Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym

Aż pięcioro zawodników i zawodniczek Grupy Kolarskiej Żyrardów: Natalia Rutkowska,
Urszula Łoś, Aleksandra Sapieja, Jakub Stecko i Adrian Kobyłecki reprezentowało Polskę na
tegorocznych torowych Mistrzostwach Europy, które odbyły się w dniach od 9 do 14 lipca w
Portugalii.
Polscy zawodnicy Przez sześć dni rywalizowali w Anadii z zawodnikami z całej Europy. W
mistrzostwach wzięło udział ok. 350 zawodników. Najlepiej z Grupy Kolarskiej Żyrardów
wypadł Jakub Stecko.
Polska drużyna sprinterów w składzie Jakub Stecko - Grupa Kolarska Żyrardów, Patryk
Rajkowski - Limaro Kórnik i Mateusz Rudyk - Jelcz Laskowice zdobyła brązowy medal
uzyskując czas 46.248 i pokonując tym samym w decydującym starciu drużynę francuską.
Tytuł mistrzów Europy zdobyli Niemcy, którzy w pojedynku o złoto pokonali Rosjan.
W rywalizacji kobiet, w wyścigu drużynowym na dochodzenie, Polki w składzie Natalia
Rutkowska, Aleksandra Sapieja – Grupa Kolarska Żyrardów, Karolina Karasiewicz – Ekobud
Grudziądz, Natalia Morytko – Opty Mazowsze Grodzisk Mazowiecki, zajęły 5. miejsce. Złoty
medal zdobyły Rosjanki przed Ukrainkami i Włoszkami.
Polska drużyna w składzie Urszula Łoś - Grupa Kolarska Żyrardów i Dominika Borkowska –
Tarnowo Podgórne, zajęła 4 miejsce w sprincie drużynowym. Dla naszej zawodniczki, która w
tym roku przeszła z kategorii junior do kategorii do 23 lat, jest to bardzo dobry wynik.
Ula Łoś dzielnie walczyła jeszcze w sprincie zajmując 11. miejsce i w keirnie 12.
Także czwarte miejsce zajął nasz zawodnik Adrian Kobyłecki w wyścigu na 1 km ze startu
zatrzymanego. Jemu także niewiele brakło do medalu. W tej samej konkurencji Jakub Stecko
był 7. Dwóch Polaków w pierwszej 10. można uznać za bardzo dobry wynik.
Natalia Rutkowska - Grupa Kolarska Żyrardów zajęła 4. miejsce w wyścigu scratch. Wygrała
Włoszka Maria Giulia Confalonieri. Naszą reprezentantkę wyprzedziły ponadto Laurie
Berthon (Francja) oraz Czeszka Lucie Zaleska. W wyścigu na kreskę startowała także nasza
zawodniczka, Aleksandra Sapieja i zajęła 14. miejsce. Jej zadaniem była pomoc Natalii w
zajęciu dobrego miejsca.
Natalia miała ogromnego pecha i rywalizację w omnium zakończyła na 5. miejscu. Podczas
dwóch z konkurencji omnium (wyścig punktowy i eliminacyjny) uczetniczyła w bardzo w
poważnych kraksach co przekreśliło jej szanse na sukces końcowy. Należą się jej ogromne
brawa za to, że w ogóle ukończyła konkurencje omnium. Była bardzo dobrze przygotowana
do tych mistrzostw i myślę, że gdyby nie upadki, w których dotkliwie się poobijała na pewno
wywalczyłaby medal dla Polski i Żyrardowa.
Mistrzostwa Europy dla naszej Grupy można udać za bardzo udane. Medal brązowy to duży
sukces. Zabrakło trochę szczęścia. Nasi zawodnicy trzykrotnie ocierali się o medale zajmując
zajęli czwarte miejsca.
Dziękuję im za walkę, bo wiem, że dali z siebie wszystko i przy tak dużej ilości zawodników
biorących udział w ME i wysokim poziomie sportowym zrobili dobry wynik.