SCENARIUSZ LEKCJI WF KLASA V

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI WF KLASA V
SCENARIUSZ LEKCJI WF KLASA V
Temat: Jak tarzan w dżungli - przeskok rozkroczny przez kozła
Miejsce: mała sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 19
Przyrządy i przybory: materace, odskocznia, kozioł gimnastyczny
Metoda: analityczna, zadaniowa ścisła
Formy: indywidualna
Czas: 45 min
Realizowane zadania w zakresie:
1. wychowania – kształtowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i własne zdrowie
- odwaga i zdecydowanie a nie brawura
- dokładne wykonywanie poleceń
2. umiejętności – doskonalenie odbicia z odskoczni
- nauka lądowania do przysiadu
- nauka skoku rozkrocznego przez kozła
3. wiadomości – zasady używania przyrządów gimnastycznych
- zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń
- asekuracja podczas ćwiczeń
Motoryka: kształtowania skoczności, zwinności, siły, rozwijanie orientacji przestrzennej
Tok lekcji
1.Organizacja
lekcji
2.Rozgrzewka
Treść i przebieg ćwiczeń
Dozowanie
Część wstępna
15 min
1.Zbiórka, powitanie, sprawdzenie
obecności.
2. Podanie tematu lekcji
3 min.
1. Trucht dookoła sali z ćw. RR, NN,
poprawiające skoczność.
3 min
Uwagi
Aktywność uczniów
w doborze ćwiczeń
3. Ćwiczenia
kształtujące
skoczność,
zwinność, siłę,
orientację
przestrzenną
2.Ćw. tułowia we wszystkich
płaszczyznach.
3. Ćw. Rozciągające mięśni.NN, pleców
4 min
Część główna
25 min
1. Doskonalenie naskoku na odskocznię
- odbicia od odskoczni z oparciem RR
na koźle z asekuracją
- nauka lądowania do przysiadu
2 kolejki
2. Nauka przeskoku rozkrocznego przez
kozła z asekuracją nauczyciela
- odbicie od odskoczni z oparciem RR
na koźle
- przeskok rozkroczny z małego
nabiegu
- przeskok z rozbiegu z narastającym
tempem, uwaga na wyprostowanie NN
przy przeskoku
4. Ćwiczenia
uspokajające
5. Zakończenie
lekcji
5 min
2 kolejki
Zwrócenie uwagi na
poprawność
wykonania każdego
ćwiczenia.
Po opanowaniu
przez wszystkich
ćwiczących przejść
dalej.
2 kolejki
2 kolejki
2 kolejki
Część końcowa
5 min
- zebranie sprzętu
- marsz , ćwiczenia oddechowe ze
wznosem RR
- omówienie ćwiczeń sprawiających
najwięcej trudności
- ocena postępów na lekcji
- pożegnanie
2 min
3 min
Asekuracja
nauczyciela i
odległość odskoczni
od kozła
uzależniona od
umiejętności i
możliwości
ćwiczących
Scenariusz lekcji – układ taneczny walca angielskiego – łączenie
poznanych figur w układ taneczny.
Przedmiot:
Klasa:
Miejsce ćwiczeń:
Liczba ćwiczących:
Przybory:
Metody:
Czas:
wychowanie fizyczne
klasa IV
sala gimnastyczna
19
magnetofon, płyty
naśladowcza – ścisła, ekspresji ruchowej
45 minut
CELE LEKCJI:
Umiejętności: Wykonanie kroku podstawowego i krótkiego układu walca angielskiego.
Wiadomości: Zasady kulturalnego zachowania się w czasie zabaw tanecznych.
Motoryczność: Kształtowanie koordynacji ruchowej, poczucia rytmu, ogólnej sprawności
fizycznej.
Akcent wychowawczy: Dobre maniery, styl i szyk zachowania się w tańcu .
TOK LEKCJI:
Część wstępna (10 min.):
1) czynności organizacyjno porządkowe: powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć,
podanie tematu zajęć, motywacja do ćwiczeń
2) rozgrzewka: – radosny ruch przy muzyce do utworu zespołu Talking Hades – Slippery People
oraz utwór zespołu Gipsy Kings – Volare.
Część główna (30 min.):
Powtórzenie poznanych kroków tanecznych
1) dzieci ustawione w liniach- powtórzenie kroku podstawowego po kwadracie bez muzyki,
później z muzyką
2) powtórzenie kroku zmiennego do przodu , w tył (bez muzyki, z muzyką)
3) postawa taneczna: tancerz i tancerka ustawiają się naprzeciw siebie w postawie naturalnej
wyprostowanej, blisko siebie, tancerz obejmuje tancerkę prawym ramieniem, umieszczając
1
prawą dłoń pod jej lewą łopatką, tancerka opiera lewą dłoń na prawym ramieniu tancerza,
pozostałe ręce są połączone i wzniesione na wysokości głowy partnerki
4) powtórzenie kroku podstawowego w parach i kroku zmiennego najpierw bez muzyki,
później z muzyką
5) nauka figury obrotu w prawo: najpierw uczymy kroków w rozsypce powtarzając kroki za
prowadzącym, po opanowaniu uczymy kroków w parach najpierw bez muzyki, później z
muzyką
- przypomnienie pracy nóg:
krok w przód stawiamy od pięty
krok w tył stawiamy od palców
krok boczny stawiamy na podeszwie łącząc nogę
z nogą , stajemy na palcach
6) nauka obrotu w prawo
KROK 1: Tancerz: prawa noga w przód, twarzą ukośnie do ściany
Tancerka: lewa noga w tył, plecami ukośnie do ściany
KROK 2: Tancerz: lewa noga w bok, plecami ukośnie do środka sali
Tancerka: prawa noga w bok, twarzą ukośnie do środka sali
KROK 3: Tancerz: dosuwa prawą nogę do lewej, plecami do linii tańca
Tancerka: dosuwa lewą nogę do prawej, twarzą do linii tańca
KROK 4: Tancerz: lewa noga w tył, plecami do linii tańca
Tancerka: prawa noga w przód, twarzą do linii tańca
KROK 5: Tancerz: prawa noga w bok, twarzą do środka sali
Tancerka: lewa noga w bok, plecami do środka sali
KROK 6: Tancerz: dosuwa lewą nogę do prawej, twarzą ukośnie do środka sali
Tancerka: dosuwa prawą nogę do lewej, plecami ukośnie do środka Sali
7) próby łączenia poznanych elementów tańca w układ taneczny:
2 kroki po kwadracie
4 kroki zmienne do przodu
2 kroki po kwadracie
4 kroki zmienne do tyłu
4 kroki - obrót w prawo
8) wybór najlepiej tańczącej pary – krótki konkurs tańca
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min.):
1) podsumowanie zajęć, zainspirowanie uczniów do samodzielnego doskonalenia
umiejętności nabytych podczas lekcji, ocenienie najlepszej pary
2) utrwalenie wiadomości dotyczących podziału tańców towarzyskich, pożegnanie z grupą.
2
SCENARIUSZ LEKCJI
FAKULTET SPORTOWY – MINI PIŁKA SIATKOWA
TEMAT: Doskonalenie odbić piłki sposobem górnym i dolnym, w przód i w tył.
Przebicie piłki na boisko przeciwnika.
Miejsce: hala sportowa
Liczba ćwiczących: 17
Przyrządy i przybory: 17 piłek siatkowych, słupki do siatki i siatka
Metoda: pogadanka, pokaz, instruowanie, naśladowcza – ścisła
Czas: 2 razy 45 min
Realizowane zadania w zakresie:
1. wychowania – samokontrola, dążenie do celu, szacunek dla przeciwnika
2. umiejętności – doskonalenie elementów techniki odbicia oburącz górnego i dolnego, przebicia
piłki na boisko przeciwnika
3. wiadomości – poznaje nowe ćwiczenia, zna i stosuje przepisy gry w siatkówkę
Motoryka: kształtowanie orientacji wzrokowo-ruchowej podczas wykonywania ćwiczeń
specjalistycznych
TOK LEKCJI
Organizacja
lekcji
Rozgrzewka
TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI
CZAS
UWAGI
Część wstępna
15 min
1. Zbiórka, sprawdzenie obecności
i gotowości uczniów do zajęć.
2. Podanie tematu lekcji
3 min
Po sprawdzeniu obecności
uczniowie niećwiczący
udają się na trybuny.
1. W truchcie:
- krążenia ramion
- na sygnał – naskok, przysiad,
wyskok z klaśnięciem RR nad głową
- krok odstawno- dostawny
- poskoki z przemachem RR
4 min
Po zakończeniu biegu
nauczyciel rozdaje
uczniom piłki
Ćwiczenia
odbicia piłki –
indywidualne
2. W miejscu z piłkami:
8 min
- krążenia i skrętoskłony tułowia z
piłką trzymaną oburącz
- wysoki podrzut piłki w górę, w
między czasie należy wykonać jak
najwięcej klaśnięć na zmianę z przodu i
za plecami, po czym złapać piłkę.
- w siadzie prostym, toczenie piłki
za plecami i pod wyprostowanymi NN
- przenoszenie ciężaru ciała z LN na
PN i z PN na LN z piłką trzymaną w RR
przez sobą.
- leżenie przewrotne z przekazaniem
piłki z NN do RR i z powrotem.
- w leżeniu przodem przetaczanie
Piłki pod klatką piersiową z LR do PR i
na odwrót.
Piłkę trzymamy tak, aby
nie wypadła z NN
Część główna
Nauczyciel zwraca uwagę
na ułożenie rąk;
uczniowie swobodnie
poruszają się po boisku,
nauczyciel demonstruje
zadane ćwiczenie.
Stopniowanie trudności
poprzez grę ciągłą bez
chwytu piłki. Uczeń odbija
piłkę na taką wysokość,
aby mógł ją ponownie
odbić.
Nauczyciel zwraca uwagę
na technikę odbić, pracę
nóg – dojście do piłki.
- w siadzie - podrzut piłki, odbicie
sposobem górnym, złapanie
(kilkakrotnie)
- w staniu - odbicie piłki nad głowę dwa
razy nisko i trzeci raz wysoko.
- podrzut piłki odbicie nad głową, po
koźle odbicie sposobem dolnym, chwyt
Ćw. w
dwójkach
Ćw. w
trójkach
- odbicia piłki przez siatkę górnym i
dolnym sposobem
- odbicia piłki przez środkowego
30 min
Uczniowie ustawieni w
jednej linii (dwóch
skrajnych i środkowy),
środkowy dostaje piłkę od
skrajnego i odbija ją w tył
za głowę i odwraca się do
drugiego skrajnego,
powtarza zadanie. Stała
kontrola wzrokowa lotu
piłki przez uczniów.
Na sygnał nauczyciela
następuje zmiana
środkowego
Przerwa ćwiczenia
oddechowe w
marszu
Uczniowie odkładają piłki i udają się na
przerwę
Gra szkolna dwójkami
- boisko podzielone wzdłuż, gra
uproszczona w dwójkach, próby
rozegrania piłki 2-3 podań
40 min
Małe gry do 21 pkt.
Zmiany drużyn, małe
rozgrywki siatkarskie.
Uczeń zna i stosuje się do
przepisów piłki siatkowej,
właściwie zachowuje się w
sytuacjach spornych,
podporządkowuje się
decyzjom sędziego. Po
każdym secie uczniowie
dziękują sobie za grę.
5 min
Uczniowie stają w
dwuszeregu
- zagrywka dowolna ze skróconego
boiska
Zakończenie
lekcji
Część końcowa
Zebranie sprzętu, podsumowanie lekcji,
ocena aktywności uczniów, pożegnanie
SCENARIUSZ lekcji fakultetu sportowego
w szkole podstawowej – pływanie
Temat lekcji: Doskonalenie pracy ramion w kraulu na piersiach.
Klasa: IV Szkoły Podstawowej
Liczba uczniów: 14
Miejsce ćwiczeń: pływalnia
Przybory: piłki, deski pływackie, tyczka
Czas zajęć: 45 minut
Realizowane zadania w zakresie:
1. Umiejętności: Wyrabianie nawyku prawidłowej pracy ramion w kraulu na
piersiach, prawidłowego oddechu.
2. Wiadomości: Poznanie nowych ćwiczeń, zasad bezpiecznego korzystania z wody,
oraz wpływu jej na nasz organizm, korekcja wad postawy
3. Motoryczność: Kształtowanie koordynacji ruchowej i wytrzymałości pływackiej.
4. Akcent wychowawczy: bezpieczeństwo na pływalni podczas zajęć.
Tok lekcji
Organizacja
lekcji
Treść i przebieg lekcji
Część wstępna
1. Zbiórka, sprawdzenie obecności i
gotowości uczniów do zajęć
2. Podanie tematu lekcji
Rozgrzewka Na lądzie:
- Podskoki z jednoczesną obustronną pracą
RR do przodu później to samo w tył.
- Bieg w miejscu z klaskaniem pod
kolanami.
- W rozkroku opad tułowia skrętoskłony.
- Naprzemianstronne krążenia RR w przód
- “Pajacyki”.
Czas
Uwagi
3 min
Po sprawdzeniu obecności
uczniowie niećwiczący
udają się na trybuny.
5 min
Ustawienie w rozsypce,
ćwiczący z RR w bok
wykonują obrót i korygują
ustawienie tak, aby nic i
nikogo nie dotykać.
Ćwiczenia
w wodzie
na płytkim
basenie
Ćwiczenia
na głębokim
basenie
Część główna
W basenie:
23
min
- zabawa oswajająca z wodą- „wyścigi
rzędów”- bieg do brzegu i z powrotem z
krążeniem RR jak do kraula.
- Ćwiczący leżąc na brzuchu w wodzie
chwyt oburącz deski RR wyprostowane płynie
pracując tylko NN - ruchy kraulowe.
- Ćw. jw. dodatkowo ruchy kraulowe
jednej ręki później drugiej, głowa nad
powierzchnią wody.
- Jw. tylko z głową zanurzoną w wodzie z
oddychaniem skręt głowy w bok.
- Jw. ruchy kraulowe naprzemianstronna
praca RR tzw. dokładanka kraulowa, głowa
nad wodą.
- Jw. z głową pod wodą i oddychanie
przez skręt głowy w bok.
- zabawa ruchowa: rzucanka siatkarska.
- próba samodzielnego pływania pełnym
stylem.
Uczniowie powoli
wchodzą do basenu,
ustawiają się w dwóch
rzędach.
Prowadzący wykonuje
pokaz każdego ćwiczenia,
koryguje błędy.
Ćwiczący wykonuje
wdechy raz na prawą
stronę raz na lewą.
Zwrócenie uwagi na
prawidłową technikę
wykonywanych ćwiczeń.
W wodzie podział na dwie
grupy, uczniowie
ustawieni po kole.
- skoki do wody z brzegu, ze słupka.
- Jw. samodzielne pływanie kraulem na
piersiach przy brzegu.
10
min
Asekuracja skoków
(tyczka) przez nauczyciela,
kontrola wzrokowa
pływających dzieci.
Uczniowie mają wybór:
albo po skoku płyną, albo
tylko dopływają do
drabinki i wychodzą z
wody.
Część końcowa
1 min
Zwrócić uwagę na
prawidłowość wykonania
ćwiczenia oddechowo uspokajającego (szybki
wdech powietrza
ustami nad wodą, oczy
otwarte, długi wydech
nosem pod wodą).
Ćwiczenia
Ćwiczący trzymając się krawędzi basenu
uspokajające wykonują zanurzenie głowy z długim
wydechem do wody.
Zakończenie Wyjście z wody – zebranie i uporządkowanie
lekcji
sprzętu, przeliczenie ćwiczących,
podsumowanie zajęć, wyróżnienie uczniów
aktywnych i dobrze wykonujących ćwiczenia.
3 min
Uczniowie ustawieni w
dwuszeregu.

Podobne dokumenty