Scenariusz zajęcia edukacyjnego "Surfuj bezpiecznie po Internecie"

Transkrypt

Scenariusz zajęcia edukacyjnego "Surfuj bezpiecznie po Internecie"
Scenariusz zajęcia edukacyjnego
Opracowała: Beata Brzezińska
Temat: Surfuj bezpiecznie po Internecie
Cel ogólny:
propagowanie, wśród pacjentów, bezpiecznego korzystania z Sieci przy
wykorzystaniu filmów- kreskówek i technik arteterapii
Cele operacyjne:
Uczestnik:
umie wymienić korzyści jakie daje Internet oraz zagroŜenia na jakie
naraŜeni są internauci
potrafi ocenić i dokonać wyboru właściwych, bezpiecznych zachowań
związanych
z
korzystaniem
z
nowoczesnych
technologii
komunikacyjnych i informacyjnych
rozpoznaje emocje towarzyszące bohaterom filmów
odczuwa radość tworzenia, wyraŜania własnych nastrojów przy uŜyciu
technik arteterapii
wie jak się zachować i gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagroŜenia
Cel terapeutyczny:
Stworzenie warunków i przyjaznej atmosfery, a zminimalizowanie stresu
szpitalnego wpłynie korzystnie na rekonwalescencję młodego człowieka.
Czas trwania: 90 minut ( 2 x 45 min. )
Metody: aktywizujące, oparte na praktycznym działaniu, techniki arteterapii
Formy: indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne: laptop, projektor, filmy z programu „3…2…1…Internet”,
kartony, kredki, komiksy, materiały promocyjne, zagadki i quiz, karteczki
z wydrukowanymi nazwami emocji i uczuć.
Przebieg zajęcia:
I.
II.
III.
Faza wstępna
1. Powitanie i rozpoznanie aktualnego samopoczucia u pacjentów
(technika rundki )
2. Swobodne skojarzenia i wypowiedzi dzieci nt. Internetu i telefonów
komórkowych
Faza realizacyjna
1. Wprowadzenie i wyjaśnienie pojęcia mediów elektronicznych,
korzyści i zagroŜeń wynikających z korzystania z tych
nowoczesnych technologii
2. Obejrzenie filmów- kreskówek pt. „Dobry Ŝart”, „Znajomi –
nieznajomi”, „Moja praca domowa”, „Komputeromania”
3. Podjęcie indywidualnych decyzji uczestników zajęcia w kwestii
właściwego zachowania się bohaterów prezentowanych historii,
a następnie w drodze głosowania wybranie
zachowania
dominującego: bezpiecznego lub ryzykownego.
4. Prezentacja
dwóch
wersji
zakończenia
kreskówek
z doprecyzowaniem konsekwencji w sytuacjach ryzykownych.
5. Omówienie emocji i uczuć filmowych bohaterów, rysowanie
emotikonek i przypisywanie im właściwych określeń.
6. Udział ochotników w konkursach: pierwszym polegającym na
rozwiązywaniu zagadek, drugim quizie „Poznaj bezpieczny
Internet”. Nagrodzenie zwycięzców konkursów.
7. Indywidualne wykonywanie prac plastycznych nt. „Internet oczami
dzieci” – dowolną techniką.
8. Prezentacja prac przed grupą z odpowiednim komentarzem
młodego autora.
9. Omówienie sposobów radzenia sobie w sytuacjach zagroŜenia
w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.
Podanie moŜliwych form kontaktu z konsultantami Helpline.org.pl
Faza podsumowująca
1. Rozdanie materiałów promocyjnych: komiksów, danych organizacji
Helpline
2. Rozmowa nt. wraŜeń dzieci z zajęć – ewaluacja.