czy tu mieszka... agnieszka

Transkrypt

czy tu mieszka... agnieszka
Przedszkole.
SCENARIUSZE LEKCJI
CZY TU MIESZKA... – BEATA POLAKOWSKA, KATRZYNA WLAZEŁ
Moje 3 lata
Czesław Cyrański
CZY TU MIESZKA... AGNIESZKA
Beata Polakowska, Katarzyna Wlazeł
Cele:
−
dziecko rozumie, dlaczego musi znać swoje imię i nazwisko oraz adres,
−
potrafi podać imię i nazwisko, nazwę miejscowości, w której mieszka,
−
uczy się uważnie słuchać,
−
doskonali umiejętność opisywania swojego domu i jego otoczenia.
Metody pracy: zadania do wykonania, obserwacja, rozmowa.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: piłka, tamburyn, klocki drewniane i plastikowe, spis adresów dzieci, Karta pracy z
narysowanym konturem domu dla każdego dziecka, kredki świecowe.
Przebieg zajęć
1. Dzieci i nauczycielka siedzą w kręgu. Nauczycielka turla piłkę w kierunku jednego z przedszkolaków i
podaje swoje imię i nazwisko. Dziecko robi to samo. Należy się umówić, że piłka trafia do każdego tylko
raz.
2. Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat ich miejsca zamieszkania. Prosi o opisanie domu. Pyta o
otoczenie, w którym się on znajduje (ruchliwa lub cicha ulica, sklep, kościół, park, las itp.).
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci na spacer - dzieci do domu.
Nauczycielka wyznacza w sali umowny dom i park. Na hasło "Dzieci na spacer" przedszkolaki poruszają
się w kierunku umownego parku zgodnie z rytmem wystukiwanym na tamburynie. Nauczycielka wyznacza sposób poruszania się - podskoki, marsz, skoki na jednej nodze. Na hasło "Dzieci do domu" zmienia
się kierunek ruchu.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/
Przedszkole.
Moje 3 lata
Czesław Cyrański
SCENARIUSZE LEKCJI
CZY TU MIESZKA... – BEATA POLAKOWSKA, KATRZYNA WLAZEŁ
4. Nauczycielka zadaje pytanie:
• Co by było, gdyby Agnieszka zabłądziła i nie znała swojego adresu?
Dzieci podają różne odpowiedzi:
• Bałaby się i nie wiedziała, jak wrócić do domu.
• Płakałaby.
• Ktoś zaprowadziłby ją na policję, żeby policjanci znaleźli jej dom i rodziców.
Nauczycielka mówi, że jeśli nie pamięta się adresu, dobrze jest umieć opisać swój dom i jego otoczenie,
tak jak dzieci ćwiczyły to wcześniej.
5. Przedszkolaki budują domy z klocków drewnianych i plastikowych - każdy indywidualnie. Następnie
opisują stworzone przez siebie budowle.
Mój dom jest... wysoki (niski, kolorowy, czerwony, zielony...). Ma płaski (spadzisty) dach. Jest ogrodzony. Przed domem znajduje się trawnik (ogródek) itd.
6. Zabawa Kto tu mieszka?
Nauczycielka odczytuje powoli adresy dzieci. Jeśli któreś rozpozna swój adres, mówi:
- Ja tam mieszkam.
7. Praca plastyczna Mój mały domek.
Dzieci ozdabiają kredkami świecowymi według własnych pomysłów sylwety domków.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/
Przedszkole.
Moje 3 lata
Czesław Cyrański
SCENARIUSZE LEKCJI
CZY TU MIESZKA... – BEATA POLAKOWSKA, KATRZYNA WLAZEŁ
KARTA PRACY
Pokoloruj dom.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/