Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.

Transkrypt

Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Scenariusz lekcyjny
Data: 16 października 2012 roku.
Klasa: I „c” liceum ogólnokształcące (profil bezpieczeństwo wewnętrzne).
Czas trwania zajęć: 45 minut.
Nauczany przedmiot: matematyka.
Program nauczania: Kształcenie w zakresie podstawowym autor programu
Alina
Przychoda, Zygmunt
Łaszczyk. Program nauczania
w liceach
i technikach.
Temat zajęć: Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Podstawa programowa:
”1. Liczby rzeczywiste. Uczeń:
7) oblicza błąd bezwzględny i błąd względny przybliżenia.”
Cele lekcji:
Uczeń potrafi:
A: określić przybliżenie z nadmiarem i niedomiarem, zdefiniować błąd
bezwzględny i błąd względny przybliżenia;
B: podać przybliżenie z nadmiarem i niedomiarem dowolnej wartości;
stosować zasady obliczania błędu bezwzględnego i błędu względnego do
wykonywania obliczeń;
C: rozwiązać zadania praktyczne polegające na zastosowania błędu
bezwzględnego i błędu względnego przybliżenia.
Postawy i zainteresowania:
rozwijanie umiejętności zdobywania, porządkowania, analizowania
i przetwarzania informacji;
Przygotowała Anna Kuśnierz
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
kształtowanie postaw dociekliwych, poszukujących i krytycznych;
dbanie o estetykę: jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań;
doskonalenie umiejętność pracy na tablicy interaktywnej w programie
Interwrite.
Strategie nauczania: A- asocjacyjna, O – operacyjna.
Metody nauczania:
dyskusja dydaktyczna związana z wykładem (M1);
ćwiczenia przedmiotowe (M2);
programowana z użyciem tablicy interaktywnej i komputera (M3).
Zasady dydaktyczne:
świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie nauczania –
uczenia się;
zasada systematyczności i logicznej kolejności.
Formy pracy uczniów:
zbiorowa (F1);
indywidualna (F2);
praca z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i komputera (F3).
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna z programem Interwrite;
rzutnik multimedialny;
podręcznik klasy pierwszej Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.
Wykaz piśmiennictwa: dla ucznia i nauczyciela: podręcznik „Matematyka
poznać, zrozumieć klasa 1” wyd. WSiP , autorzy Alina Przychoda, Zygmunt
Łaszczyk.
Przygotowała Anna Kuśnierz
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Sposoby
realizacji
Etapy ( fazy )
Zagadnienia, zadania, problemy lekcji
lekcji
zagadnień,
zadań,
Spełnienia
założonych
celów
problemów
Uwagi o
realizacji
lekcji
Faza wstępna
Czynności organizacyjne.
Sprawdzenie zadania domowego.
Przypomnienie przez uczniów: pojęcia wartości bezwzględnej z liczby M1, M3, F1, F2
rzeczywistej.
Faza realizacyjna
Zadanie przez nauczyciela, uczniom pewnych wartości liczbowych np.
Uczniowie
17,65; 24,38; 109,16 itp. i poproszenie ich o określenie przybliżeń tych
podają różne
liczb do jedności, części dziesiętnych itp.
M1, M3, F3, F4
A
przybliżenia.
Określenie przybliżeń z nadmiarem i przybliżeń z niedomiarem.
Przeanalizowanie kilku przykładów dotyczących przybliżeń z nadmiarem
i niedomiarem.
Pytania do uczniów: „Czy przybliżenie liczby to zawsze to samo co
Dyskusja na
zaokrąglenie?”, „ Czy każde przybliżenie jest zaokrągleniem?”; „Czy każde
ten temat.
Przygotowała Anna Kuśnierz
Strona 1
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
zaokrąglenie jest przybliżeniem?”.
Sformułowanie definicji i zapisanie jej na tablicy interaktywnej:
A
Rozwiązywanie przykładów podanych przez prowadzącego dotyczących
obliczania błędu bezwzględnego przybliżenia liczb.
Przygotowała Anna Kuśnierz
Strona 2
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Przykład
Przedstawienie na tablicy interaktywnej slajdu:
pochodzi z
M1, M2, M3, F1, A, B
podręcznika
F2, F3
klasy 1 str.35
Gdańskiego
Wydawnictwa
Oświatowego.
Stwierdzenie, że „ Obliczając stosunek błędu bezwzględnego do dokładnej
wielkości, możemy lepiej ocenić błąd przybliżenia. Ten stosunek
nazywamy błędem względnymi i wyrażamy go zwykle w procentach
( nazywając go błędem procentowym).”
Przygotowała Anna Kuśnierz
Strona 3
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Sformułowanie definicji i zapisanie jej na tablicy interaktywnej:
A
Określenie błędu względnego i procentowego w przykładzie ze świnką
morską i słoniem:
Rozwiązywanie przykładów podanych przez prowadzącego dotyczących
obliczania błędu względnego przybliżenia liczb.
Przygotowała Anna Kuśnierz
Strona 4
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Rozwiązywanie zadań z podręcznika:
Podręcznik strona 80 ćwiczenie 1.
M1, M2, M3, F1, A, B
F2, F3
Podręcznik strona 80 ćwiczenie 2.
M1, M2, M3, F1, A, B
F2, F3
Podręcznik strona 81 zadanie 3.
M1, M2, M3, F1, A, B, C
F2, F3
Podręcznik strona 81 zadanie 4.
M1, M2, M3, F1, A, B, C
F2, F3
Podręcznik strona 81 zadanie 5.
M1, M2, M3, F1, A, B
F2, F3
Podręcznik strona 81 zadanie 8.
M1, M2, M3, F1, A, B, C
F2, F3
Faza
Wyjaśnienie przez uczniow i zilustrowanie na odpowiednich przykładach
podsumowująca
błędów bezwzględnego i względnego.
Słowna lub wyrażona stopniem ocena pracy uczniów.
Zadanie pracy domowej: podręcznik: Bank zadań zadania 75 - 77.
Opracowała Anna Kuśnierz
Przygotowała Anna Kuśnierz
Strona 5
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Załącznik 1.
Podręcznik strona 80 ćwiczenie 1.
Podręcznik strona 80 ćwiczenie 2.
Podręcznik strona 81 zadanie 3.
Podręcznik strona 81 zadanie 4.
Podręcznik strona 81 zadanie 5.
Przygotowała Anna Kuśnierz
Scenariusz lekcyjny Wyznaczanie błędów przybliżeń: błąd bezwzględny i względny.
Podręcznik strona 81 zadanie 8.
Przygotowała Anna Kuśnierz