Udział rodziców w planowaniu przyszłości dziecka.

Transkrypt

Udział rodziców w planowaniu przyszłości dziecka.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
1. Temat zajęć: Udział rodziców w planowaniu przyszłości dziecka.
2. Czas trwania warsztatów/zajęć: 4 godzin (wykład, warsztaty, dyskusja)
3. Cel główny:
Poznanie złożoności problemów rozwojowych i życiowych dzieci wchodzących
w wiek wczesnej dorosłości oraz wynikających z tego potrzeb i rozumnych
zachowań rodziców.
4. Cele szczegółowe:
 Wzbogacenie wiedzy w zakresie charakterystyki rozwoju młodzieży w okresie
wczesnej dorosłości;
 Uświadomienie znaczenia różnic międzypokoleniowych dotyczących zmian
cywilizacyjnych, kulturowych, społecznych dla planowania przyszłości ludzi
młodych;
 Ukazanie współzależności wykształcenia rodziców, ich stylu, środowiska życia
oraz sytuacji materialnej, a sposobem zaangażowania się w planowanie
przyszłości dziecka;
 Wyrobienie przekonania o potrzebie umiejętności wspierania dziecka
w podejmowaniu decyzji związanych z jego przyszłością.
5. Metody realizacji zajęć (warsztaty, gra symulacyjna, itp.)
 wykład
 dyskusja
 praca w grupach
6. Środki dydaktyczne:
 rzutnik multimedialny
 teksty źródłowe
 kartki białego papieru formatu A – 3, 10 sztuk
7. Przebieg szkolenia:
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
A. Wykład: Czy rzeczywiście konieczny jest udział rodziców w planowaniu
przyszłości ich dzieci?
Tezy:
o Charakterystyka wieku młodzieńczego;
o Rozbieżność dążeń i planów życiowych dzieci i rodziców oraz ich skutki;
o Uwarunkowania malejącego wpływu rodziców na ukształtowanie
osoby dziecka i jego planów na przyszłość;
o Patologie dotykające osoby młodsze i starsze i ich wpływ na
planowanie przyszłości;
o Czynniki wpływu wspierania lub ograniczania, bądź postawy obojętnej
rodziców wobec dzieci planujących swoją przyszłość;
B. Warsztaty: Kształtowanie postaw otwartości rodziców we wspieraniu
planowania przyszłości dzieci.
Treści kształcenia
Metody
realizacji
Czas
trwania
Materiały
do zajęć
Zagadnienia
wstępne.
Charakterystyka
postaw
nastolatków
wobec rodziców,
zaangażowanych
w planowanie ich
przyszłości.
rozmowa
5 minut
Praca w
dwóch
grupach zadaniowych.
25 min.
+ 10
min. na
prezen-tacje
wyniku.
Kartki
papieru A
-3 dla
każdej
grupy.
Charakterystyka
postaw rodziców
wobec dzieci,
będących w
sytuacji potrzeby
planowania
przyszłości.
Praca w
dwóch
grupach zadaniowych.
25 min.
+ 10
min. Na
prezen-tacje
wyniku.
Kartki
papieru A
-3 dla
każdej
grupy.
Czynności
prowadzącego
i uczestników
Podanie celów,
przebiegu zajęć.
Wyjaśnienie
istoty zadania i
udzielanie
odpowiedzi na
szczegółowe
pytania
uczestników
zajęć.
Wyjaśnienie
istoty zadania i
udzielanie
odpowiedzi na
szczegółowe
pytania
uczestników
zajęć.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Uwagi
realizacyjne
2 grupy –
postawa R
wspierania,
2 grupy –
postawa R
ograniczania.
2 grupy –
postawa D
oczekiwania,
2 grupy
postawa D
odrzucenia.
Kształtowanie
postawy
wspierania
rodziców w
planowaniu i
podejmowaniu
decyzji dotyczącej
przyszłości
dziecka.
Informacja
zwrotna,
ewaluacja.
dyskusja
„rundka”
Sformułowanie
problemu:
Wspierać czy
ograniczać . . .
kierowanie
dyskusją,
podsumowanie
zajęć.
22 min.
8minut
Tablica,
pisak
Zapisanie zdania
na tablicy.
Uczestnicy
kolejno
wypowiadają
się.
8. Sposób ewaluacji / autoewaluacji szkolenia:
„Rundka”
Dokończ zdanie: Dzisiejsze zajęcia oceniam dobrze (słabo), ponieważ…
9. Opis ćwiczeń i przebieg zajęć:
Dzielimy grupę na cztery zespoły. Dwa zespoły otrzymują podobne zadanie.
Zadanie dla pierwszych dwóch zespołów:
Wykorzystując wiedzę z wykładu, własne doświadczenia i przemyślenia proszę
przygotować charakterystykę postaw nastolatków wobec rodziców, którzy wykazują
zaangażowanie lub znikome zainteresowanie (drugi zespół ) w planowanie swojej
przyszłości. Po przedyskutowaniu i zapisaniu wypracowanego stanowiska przez
poszczególne zespoły, proszę wybrać lidera, który omówi wyniki pracy zespołu. Czas
pracy – 25 minut.
Zadanie dla kolejnych dwóch zespołów:
Wykorzystując wiedzę z wykładu, własne doświadczenia i przemyślenia proszę
przygotować charakterystykę postaw rodziców wobec dzieci, którzy pozostają w
sytuacji koniecznego planowania przyszłości i oczekują wsparcia rodziców lub
odrzucają wsparcie (drugi zespół) w planowanie ich przyszłości. Po przedyskutowaniu
i zapisaniu wspólnie wypracowanego stanowiska, proszę wybrać lidera, który omówi
wyniki pracy zespołu. Czas pracy – 25 minut.
Przebieg zajęć:
1. Warsztaty
2. Dyskusja
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
3. Wykład
4. Ewaluacja
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego