Kształtowanie i rozwijanie empatii i asertywności

Transkrypt

Kształtowanie i rozwijanie empatii i asertywności
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
1. Temat zajęć: Między empatią i asertywnością
2. Czas trwania warsztatów/zajęć: 5h (2h wykładu + 2h warsztaty + 1 h dyskusja)
3. Cel główny: Nabywanie świadomości i umiejętności zachowania równowagi między
dawaniem i braniem w relacjach społecznych
4. Cele szczegółowe:
 Nabycie wiedzy na temat zachowań asertywnych i empatycznych.
 Ocena własnych oczekiwań oraz analiza swoich potencjałów i ograniczeń w
zakresie zachowań empatycznych i asertywnych.
5. Metody realizacji zajęć (warsztaty, gra symulacyjna, itp.)
 Wykład
 Warsztaty
 Dyskusja
6. Środki dydaktyczne:
 Prezentacja multimedialna
 Tabela pomysłów na preferowane style życia
7. Przebieg szkolenia:
WYKŁAD: Między empatią i asertywnością, dbałością o związek i samorozwój (2h)
1) Empatia a samoświadomość emocjonalna.
2) Uwarunkowania rozwoju empatii i asertywności.
3) Mity na temat asertywności i empatii (między przemocą a uległością).
4) Asertywność a kontrolowanie mowy ciała. Jak ćwiczyć mowę ciała, aby
sprzyjała skutecznemu porozumiewaniu się.
5) Zmiana zachowań prowokujących do obrony na ułatwiające porozumienie się.
Treści
kształcenia
Różnice
między
zachowaniem
Metody
Czas
Materiały
realizacji trwania
do zajęć
Dyskusja 15 min Prezentacja
Czynności prowadzącego
i uczestników
Przedstawienie na
prezentacji syntezy
najważniejszych cech
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Uwagi
realizacyjne
empatycznym
a uległym,
zachowaniem
asertywnym a
agresywnym.
Kontrola
mowy ciała w
zachowaniach
empatycznych i
asertywnych
Mikrona
uczanie
30 min
Umiejętność
Metoda
25
odczytywania
sytuacyjn min
zachowań
a
empatycznych.
Uświadomieni
e sobie, czego
inni oczekują
w sytuacjach
trudnych od
innych ludzi,
na czym
polega
dostrajanie się
emocjonalne.
Sposoby
udzielania
rzeczywistego
oparcia , w
odróżnieniu od
pozornego
zachowań empatycznych i
asertywnych.
Uczestnicy definiują
różnice między
zachowaniem asertywnym
a agresywnym oraz
między empatią a
uległością i nieudolnością.
Pudełko z
Uczestnicy losują kartkę,
kartami, na na której napisane są
których
różne emocje i mają je
znajdują się wyrazić za pomocą ciała,
nazwy
np.: niepokój, lęk, wstyd,
różnych
pewność siebie, złość.
emocji
Pozostali zwracają uwagę
na: pozycję i ruchy ciała,
twarz, ramiona i ręce,
nogi, dłonie, barwę głosu.
Uczestnicy korygują
sygnały wysyłane z ciała
tak, aby były one
adekwatne- ćwiczą
pożądaną mowę ciała.
Opis
Prowadzący opisuje
przygotowa sytuację mającą miejsce w
ny przez
pracy lub rodzinie, w
prowadzące której bohaterka
-go
opowieści została
Powinien
niesprawiedliwie
dotyczyć
potraktowana i nie dano
sytuacji,
jej szansy na
która
wytłumaczenie się,
prawdopod formułując
obnie jest
niesprawiedliwe
bliska
oskarżenia przy innych
doświadcze osobach. Bohaterka
niom grupy opowiada tę sytuację
(dostososwoim znajomym,
wać do
przyjaciołom, kolegom z
wieku
pracy. Każda z tych osób
odbiorców) reaguje inaczej stosując
( zaprzeczanie, udzielanie
rad, pouczaniedemonstrowanie
wyższości, rola
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Ćwiczenie
pokazuje,
czego ludzie
w każdym
wieku
potrzebują
najbardziej,
gdy są pod
wpływem
silnych
emocji.
Często rady
i
eksperckość
sprawiają,
że czujemy
się jeszcze
gorzej.
Użalanie
się,
zaprzeczani
e,
nieomylnego eksperta,
dopytywanie, użalanie się,
amatorska psychoanaliza,
empatia-zrozumienie i
udzielenie wsparcia)
Uświadomieni
e sobie
korzyści z
zachowań
asertywnych i
empatycznych,
np.
zwiększenie
szacunku do
samego siebie,
zwiększenie
szacunku
innych do nas,
zwiększenie
skuteczności
działania,
zmniejszenie
frustracji,
poprawienie
relacji z innymi
w dłuższym
czasie,
doświadczanie
pozytywnych
skutków reguły
wzajemności
20 min
Przygotowa
-ny w
formie
elektronicznej
formularz
korzyści.
Każdy typ
zachowań i
odpowiadających im
korzyści w
oddzielnej
kolumnie
Wspólne ustalanie przez
uczestników listy korzyści
wynikających ze
stosowania zachowań
asertywnych i
empatycznych.
bagatelizow
anie, budzą
złość.
Oczekujemy
od innych,
w takiej
sytuacji, że
nas
wysłuchają i
dadzą nam
prawo do
przeżywani
a takich
emocji.
Przesłanie
formularza
uczestniko
m drogą
elektroniczn
ą ze
wskazaniem
możliwości
uzupełniani
a
DYSKUSJA:
Prowadzący przedstawia w formie elektronicznej lub dając każdemu uczestnikowi w postaci
wydruku, przykłady preferowanych stylów życia. Uczestnicy czytają, mogą uzupełniać.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Następnie na podstawie wykładu, warsztatów, własnych doświadczeń dyskutują próbując
odpowiedzieć na postawione pytanie.
Przykłady stylów życia:
 Żyć dla innych
 Żyć dla idei
 Żyć aktywnie i twórczo
 Żyć jak najwygodniej, wykorzystując innych
 Żyć spokojnie, bez konfliktów, bezpiecznie, nie wychylając się
 Żyć walcząc z innymi, o sprawę
 Żyć spełniając marzenia, w oderwaniu od rzeczywistości
8. Sposób ewaluacji / autoewaluacji szkolenia:
 Obserwacja aktywności i zaangażowania uczestników przez prowadzącego
 Ankieta ewaluacyjna dla uczestników
Załącznik (ankieta ewaluacyjna)
Drodzy Uczestnicy!
Mamy nadzieję, ze dzisiejsze spotkanie było pomocne. Zależy nam na otrzymaniu od
Państwa informacji zwrotnych, dlatego prosimy o wypełnienie poniższej ankiety. Ankieta
jest anonimowa.
1.Czy spotkanie pozwoliło Pani/ Panu uzyskać odpowiedzi na istotne dla Pani/Pana
pytania?
a) zdecydowanie tak
b) raczej tak
c) raczej nie
d) zdecydowanie nie
2. Czy spotkanie dostarczyło Pani/Panu użytecznych wskazówek dotyczących sposobów
radzenia sobie w różnych sytuacjach w codziennym życiu?
a) zdecydowanie tak
b) raczej tak
c) raczej nie
d) zdecydowanie nie
3. Czy spotkanie dostarczyło Pani/Panu użytecznych wskazówek, które pomogą
zrozumieć i zmieniać relacje ze współmałżonkiem?
a) zdecydowanie tak
b) raczej tak
c) raczej nie
d) zdecydowanie nie
4. Która część spotkania podobała się Pani/Panu najbardziej? Dlaczego?
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego