Scenariusz lekcji matematyki w kl. I gimnazjum

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w kl. I gimnazjum
InterKlasa
Scenariusz lekcji matematyki w kl. I gimnazjum
Autor: Dorota Baron
10.10.2011.
Scenariusz lekcji matematyki w kl. I gimnazjum
Temat: Rysowanie figur
symetrycznych względem prostej
Nauczyciel: mgr Baron
Dorota
·
Cele
operacyjne: § Znać:
- pojęcie figur
symetrycznych względem prostej;
§ Umieć:
- wykreślić punkty symetryczne do
danych;
- rysować figury symetryczne
względem prostej, gdy figura i prosta nie mają punktów wspólnych oraz gdy je
mają;
- wykreślać osie symetrii,
względem których punkty lub figury są symetryczne;
- znajdować obrazy figur
powstałych w wyniku kilkakrotnych odbić symetrycznych;
·
Metody: §
burza
mózgów;
§ ćwiczenia
praktyczne;
·
Środki: § cyrkle, ekierki, ołówki,
§ zbiór zadań dla gimnazjum Matematyka 1 Marcin Braun, Jacek Lech,
§ komputery z oprogramowaniem Cabri
Geometry II Plus, Microsoft Office,
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 8 March, 2017, 02:47
InterKlasa
§ prezentacja w programie Power
Point,
§ rzutnik
·
Ocenie
podlegać będzie: §
aktywność na
lekcji;
§ samodzielna
praca uczniów;
·
Przebieg
lekcji:
- sprawdzenie obecności,
odnotowanie uczniów którzy nie wykonali zadania domowego, sprawdzenie
poprawności zadania domowego;
- omówienie celów lekcji, zapisanie tematu lekcji na tablicy;
- przypomnienie zasad konstrukcji
prostej prostopadłej i punktów symetrycznych względem prostej;
- przedstawienie zasad
konstrukcji figur symetrycznych względem prostej;
- prezentacja w programie Power
Point figury symetryczne względem prostej
-
przedstawienie przy użyciu programu Cabri figur symetrycznych względem prostej (nauczyciel
rysuje trójkąt i
prostą względem, której ma on być symetryczny a następnie przekształca go przez
symetrię osiową) - Rozwiązuje
zadanie na tablicy przy pomocy cyrkla, ekierki i kredy o następującej treści. Narysuj
dowolny trójkąt i prostą, która:
a) nie ma z
nim punktów wspólnych
b)
przechodzi przez jeden z jego wierzchołków
c)
przechodzi przez jeden z jego boków. Następnie
narysuj trójkąty symetryczne do danych względem podanych prostych.
Przedstawienie rozwiązania powyższego zadania w programie Capri
-
podsumowanie lekcji, ocenienie aktywności uczniów
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 8 March, 2017, 02:47
InterKlasa
- zadanie
zadania domowego Narysuj dowolny pięciokąt i prostą, która:
a) nie ma z
nim punktów wspólnych,
b)
przechodzi przez jeden z jego wierzchołków,
c)
przechodzi przez jeden z jego boków.
Następnie
narysuj pięciokąty symetryczne do danych względem podanych prostych.; -
podsumowanie lekcji;
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 8 March, 2017, 02:47