scenariusz lekcji z zakresu orientacji zawodowej dla uczniów klas

Transkrypt

scenariusz lekcji z zakresu orientacji zawodowej dla uczniów klas
SCENARIUSZ LEKCJI Z ZAKRESU ORIENTACJI ZAWODOWEJ
DLA UCZNIÓW KLAS GIMAZJUM I ZSZ W RAMACH TYGODNIA KARIERY
ZAWODOWEJ 2015
Prowadzący: mgr Edyta Gilner-Pfeifer, mgr Małgorzata Błąkała
Data:
Czas trwania: 3 x 45 min.
Klasa:
Temat: Odkrywanie swoich zainteresowań.
CELE LEKCJI :
Cel główny:
 Zapoznanie uczniów z rolą własnych zainteresowań.
Cele szczegółowe:
Po zajęciach uczeń powinien:




wymienić ulubione rzeczy, fakty,
określić swoje hobby,
rozpoznać własną aktywność,
dokonać wyboru ulubionych zajęć, programów telewizyjnych, przedmiotów
szkolnych,
Formy pracy : praca samodzielna.
Metody pracy: dyskusja, forum, pogadanka,
Techniki pracy : ćwiczenie,
Pomoce dydaktyczne : zestaw ćwiczeń, kwestionariusz zainteresowań zawodowych.
1
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
I jednostka lekcyjna
Lp.
Etapy lekcji
Czynności nauczyciela
1.
Wprowadzenie do
tematu „Twoje
zainteresowania”.
Pogadanka na temat:
Jaki wpływ mają
Twoje
zainteresowania na
planowanie ścieżki
kariery zawodowej?
2.
Rozwinięcie
Nauczyciel wprowadza uczniów do
tematu mówiąc, że:
„Każdy gimnazjalista powinien znać
swoje zainteresowania, wiedzieć jak
spędza czas wolny, co lubi robić, czego
jest ciekawy i o czym chętnie myśli.
Większość młodych ludzi, nie zna siebie
tak dobrze, jak by chcieli. Nie potrafią
odpowiedzieć na proste pytania, co
stanowi problem przy podjęciu
jakiejkolwiek decyzji.”
Nauczyciel proponuje zestaw ćwiczeń,
które pozwolą na zebranie jak
największej ilości informacji o sobie.
Rozdaje następujące ćwiczenia:
Ćwiczenie 1 Fakty-Ludzie-Rzeczy
Ćwiczenie 2 Hobby
Ćwiczenie 3 Zajęcia
3.
Zakończenie
Przewidywane czynności
ucznia
Uczniowie uczestniczą
w pogadance.
Uczniowie wykonują
samodzielnie proponowane
ćwiczenia, a następnie
analizują uzyskane wyniki i
dzielą się refleksjami na
forum klasy na temat
wykonanego zadania.
Po przeprowadzeniu każdego z ćwiczeń
nauczyciel proponuje krótkie
podsumowanie wykonanego zadania.
Nauczyciel informuje uczniów
o
przewidywanej kontynuacji
omawianego tematu na kolejnych
zajęciach.
Czas
10 min.
30 min.
5 min.
II jednostka lekcyjna
Lp.
1.
2.
Etapy lekcji
Nawiązanie do
tematu „Twoje
zainteresowania”
omawianego na
poprzedniej lekcji.
Ćwiczenia.
Czynności nauczyciela
Nauczyciel przypomina uczniom
zagadnienia omawiane na
poprzednich zajęciach.
Nauczyciel proponuje zestaw
kolejnych czterech ćwiczeń, które
pozwolą na zebranie jak największej
ilości informacji o sobie. Rozdaje
przygotowane ćwiczenia.
Ćwiczenie 4 Programy telewizyjne
Ćwiczenie 5 Przedmioty w szkole
Ćwiczenie 6 Książki i czasopisma
Ćwiczenie 7 Zestawienie
zainteresowań
2
Przewidywane czynności
ucznia
Uczniowie dzielą się
refleksjami na temat
poprzednich zajęć.
Czas
10 min.
Uczniowie wykonują
30 min.
samodzielnie proponowane
ćwiczenia, a następnie
analizują uzyskane wyniki
i
dzielą się refleksjami na forum
klasy na temat wykonanego
zadania.
3.
Zakończenie
Po przeprowadzeniu każdego z
ćwiczeń nauczyciel proponuje krótkie
podsumowanie wykonanego zadania,
co w efekcie pozwoli na samoocenę
ucznia.
Nauczyciel informuje uczniów
o przewidywanej kontynuacji
omawianego tematu na kolejnych
zajęciach.
5 min
III jednostka lekcyjna
Lp.
Etapy lekcji
1.
Wprowadzenie
2.
Ćwiczenia
3.
Zakończenie
Przewidywane czynności
ucznia
Czynności nauczyciela
Nauczyciel omawia znaczenie
zastosowania Kwestionariusza
Zainteresowań Zawodowych.
Nauczyciel proponuje uczniom
wypełnienie Kwestionariusza
Zainteresowań Zawodowych w celu
określenie typu preferowanej przez
ucznia aktywności. Rozdaje uczniom
wcześniej przygotowane
kwestionariusze.
Po wypełnieniu kwestionariusza
nauczyciel rozdaje arkusz odpowiedzi i
analizuje z uczniami uzyskane wyniki.
Czas
5 min.
Uczniowie wypełniają
samodzielnie otrzymane
kwestionariusze.
30 min.
Uczniowie analizują
wypełniony przez siebie
kwestionariusz w oparciu o
klucz odpowiedzi.
10 min.
Zestaw ćwiczeń1
Gdybyś pewnego dnia mógł robić tylko to, na co masz ochotę, to czym byś się
zajmował? Jakie prace lubisz? Odpowiedz na te pytania, a dowiesz się więcej o swoich
zainteresowaniach. Zainteresowania mogą zaważyć na wyborze drogi zawodowej. Jeżeli
lubisz swoją pracę, to masz duże szanse odnieść sukces i być szczęśliwym.
Przeczytaj instrukcje do każdej części. Sprawdź, które mówią, co naprawdę czujesz.
Ćwiczenie 1.
Ludzie - Fakty – Rzeczy
Zaznacz, jak bardzo lubisz robić każdą z tych rzeczy: często/ dosyć często, czasami,
nigdy/ prawie nigdy.
Kategoria
Ludzie
Lubię być z ludźmi
Mam dobre kontakty z ludźmi
1
Często/
dosyć często
Czasami
....................
....................
...................
...................
Nigdy/
prawie nigdy
....................
....................
„Zaplanuj karierę - Ćwiczenia” – Joan Kelly-Plate, Fundacja Gospodarcza NSZZ Solidarność 1998r.
3
Lubię rozmawiać z ludźmi
Chcę ludziom pomagać
Fakty
Czytam książki / gazety, aby
uzyskać informacje
Lubię dowiadywać się nowych
rzeczy
Zdobywanie informacji jest dla
mnie powodem do dumy
Wyszukuję informacje
Rzeczy
Lubię pracować rękoma
Lubię reperować rzeczy
Chcę wiedzieć jak to działa
Umiem złożyć elementy w
określoną całość
....................
....................
...................
...................
....................
....................
....................
...................
....................
....................
...................
....................
....................
....................
...................
...................
....................
....................
....................
....................
....................
...................
...................
...................
....................
....................
....................
....................
...................
....................
Ćwiczenie 2.
Hobby
Jakie hobby uważasz za ciekawe? Przeczytaj listę zajęć hobbistycznych poniżej.
Zaznacz Twoje hobby i opisz je obok. Jeżeli zaznaczysz np. „zbieranie”, napisz, co
kolekcjonujesz (monety, znaczki itp.) i dlaczego Ci się to podoba.
Lubię
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
Rodzaj hobby
Co lubię najbardziej
Zbieranie: .........................................................................................
Sport: ................................................................................................
Muzyka: ...........................................................................................
Czytanie: ..........................................................................................
Kwiaty: ............................................................................................
Zwierzęta: .........................................................................................
Robótki ręczne: ..................................................................................
Szycie: .............................................................................................
Praca w drewnie: ...............................................................................
Fotografia: .........................................................................................
Sztuka: .............................................................................................
Inne: .................................................................................................
4
Ćwiczenie 3.
Zajęcia
W jakich zajęciach bierzesz udział po lekcjach? Jaką rolę tam pełnisz? Jesteś
organizatorem, czy uczestnikiem? Zaznacz, w jakich zajęciach bierzesz udział, potem opisz, w
jaki sposób jesteś w to zaangażowany.
Lubię
Rodzaj zajęć
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
Moje zaangażowanie
Kluby szkolne (wymień i opisz) .........................................................
Samorząd szkolny: .........................................................................
Zespół muzyczny: ...........................................................................
Chór: ...............................................................................................
Organizowanie zabaw: ...................................................................
Gazetka szkolna: .............................................................................
Ćwiczenie 4.
Programy telewizyjne
Zaznacz ten rodzaj programów telewizyjnych, które oglądasz co tydzień. Potem
w każdej kategorii wpisz dwa lub trzy Twoje ulubione programy.
Lubię
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
Rodzaj programów
Moje ulubione programy
Sportowe: .......................................................................................
Przygodowe: .....................................................................................
Humanistyczne/ teatr: .......................................................................
Fantastyczno - naukowe: ..................................................................
Komedie: .......................................................................................
Filmy rysunkowe: .............................................................................
Teleturnieje: .......................................................................................
Muzyczne: .......................................................................................
Podróżnicze: .....................................................................................
Naukowe: .......................................................................................
Wiadomości: .....................................................................................
Ćwiczenie 5.
Przedmioty w szkole
Które przedmioty w szkole lubisz najbardziej? Zaznacz te, w których jesteś dobry.
Potem napisz, co Cię w nich interesuje najbardziej.
5
Lubię
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
Przedmioty
Co mi się podoba?
J. polski: .........................................................................................
J. obcy : .........................................................................................
Matematyka: .....................................................................................
Historia: .........................................................................................
WOS: .............................................................................................
Geografia: ......................................................................................
Biologia: ........................................................................................
Fizyka: ...........................................................................................
Chemia: .........................................................................................
Informatyka: .....................................................................................
Plastyka: .........................................................................................
Muzyka: .........................................................................................
Wychowanie fizyczne: .....................................................................
Religia: ..........................................................................................
Ćwiczenie 6
Książki i czasopisma
Jakiego rodzaju książki i czasopisma czytasz? Zaznacz, jakie czytasz, potem wpisz
Twoje ulubione.
Lubię
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
Rodzaje książek
Moje ulubione
Sport: .............................................................................................
Technika: ..........................................................................................
Samochody: ......................................................................................
Ogrodnictwo: ...................................................................................
Satyryczne: ....................................................................................
Kosmos: .........................................................................................
Zwierzęta: ........................................................................................
Komputery: ....................................................................................
Historia: .........................................................................................
Ludzie: ............................................................................................
Bieżące wydarzenia: .......................................................................
Inne: ...............................................................................................
Ćwiczenie 7
Zestawienie zainteresowań
Przejrzyj Twoje odpowiedzi z ćwiczeń 1 – 6 w każdej kategorii. Wybierz 3 – 5
najważniejszych rzeczy z każdej części i wpisz je poniżej.
Ludzie – Fakty – Rzeczy
..........................................................................................................................................
Hobby
..................................................................................................................................................
6
Zajęcia
..................................................................................................................................................
Programy telewizyjne
..................................................................................................................................................
Przedmioty szkolne
..................................................................................................................................................
Książki i czasopisma
..................................................................................................................................................
Pytania
1. Popatrz na zainteresowania wyliczone powyżej. Napisz kilka zdań na temat Twoich
najważniejszych zainteresowań.
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
2. W jakiego rodzaju zawodach można by wykorzystać te zainteresowania?
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH2
Odpowiedź szczerze na pytania, zakreślając po każdym z nich odpowiednio
TAK lub NIE
1. Czy chciałbyś mieć teką pracę, w której kierujesz, kontrolujesz
i planujesz działanie innych pracowników ?
TAK
NIE
2. Czy bezinteresownie pomagasz innym ?
TAK
NIE
3. Czy lubisz pracować nad jednym zadaniem dopóki go nie skończysz ?
TAK
NIE
4. Czy lubisz mieć wiele spraw ,, na głowie “ ?
TAK
NIE
5. Czy lubisz konstruować i naprawiać różne rzeczy ?
TAK
NIE
6. Czy lubisz brać na siebie odpowiedzialność za zadania i wywiązywać
się z nich ?
TAK
NIE
7. Czy lubisz pomagać kolegom w rozwiązywaniu problemów ?
TAK
NIE
2
Ewaluating Your Interests In: Facilitator’ s Manual for the Job Finding Club, Employment and Imigration
Canada (1993), tłumaczenie za zgodą wydawców Anna Paszkowska-Rogacz.
7
8. Czy wolałbyś taką prace, gdzie zawsze będziesz miał pewność, czego
się od Ciebie oczekuje ?
TAK
NIE
9. Czy lubisz książki i programy popularnonaukowe np. z dziedziny
astronomii czy biologii ?
TAK
NIE
10. Czy potrafisz projektować, wymyślać lub tworzyć różne przedmioty ?
TAK
NIE
11. Czy lubisz kierować działaniami innych ludzi ?
TAK
NIE
12. Czy jesteś w stanie pomagać ludziom, którzy są czymś zdenerwowani
lub zmartwieni ?
TAK
NIE
13. Czy projekty lub inne prace wykonujesz dokładnie, krok po kroku ?
TAK
NIE
14. Czy lubisz zagłębiać się w problemy, nad którymi pracujesz ?
TAK
NIE
15. Czy masz jakieś własne hobby, które Cię pochłania, jak np. budowanie
modeli, uprawa ogródka, odnawianie starych mebli lub wywoływanie
zajęć ?
TAK
NIE
16. Czy chciałbyś mieć taką prace, gdzie byłbyś odpowiedzialny za
podejmowane decyzje ?
TAK
NIE
17. Czy chciałbyś wykonywać pracę polegającą na pytaniu ludzi o ich
opinie w sprawach różnych rzeczy lub wydarzeń ?
TAK
NIE
18. Czy chciałbyś opierać się w swojej pracy na wyraźnie określonych
zasadach i regułach ?
TAK
NIE
19. Czy rozwiązując problemy chciałbyś zawsze opierać się na nie
podważalnych faktach ?
TAK
NIE
20. Czy lubisz grę w szachy i inne gry wymagające logicznego myślenia ?
TAK
NIE
21. Czy pełniłeś kiedykolwiek rolę lidera w jakimś klubie, zespole lub
organizacji ?
TAK
NIE
22. Czy chciałbyś opiekować się ludźmi, którzy są chorzy albo mają jakieś
problemy życiowe ?
TAK
NIE
23. Czy lubisz pracować nad jednym zadaniem przez dłuższy czas ?
TAK
NIE
24. Czy podobałaby Ci się praca, w której każdy dzień niósłby nowe
i różnorodne zadania ?
TAK
NIE
25. Czy podoba Ci się praca wymagająca używania narzędzi lub maszyn ?
TAK
NIE
26. Czy jest dla Ciebie ważne, aby mieć większe osiągnięcia niż inni ?
TAK
NIE
27. Czy chciałbyś mieć pracę, która jest związana z poprawą warunków
socjalnych ?
TAK
NIE
8
28. Czy lubisz pracować według otrzymanych wytycznych ?
TAK
NIE
29. Czy chciałbyś wykonywać prace badawcze ?
TAK
NIE
30. Czy chciałbyś pracować z materiałem takim jak drewno, kamień, glina,
tkanina lub metal?
TAK
NIE
31. Czy byłeś kiedyś odpowiedzialny za taki projekt albo zadanie, które
wymagało dopilnowania różnych szczegółów, aby mogło zostać
wykonane w całości?
TAK
NIE
32. Czy chciałbyś mieć pracę związaną ze służbą dla określonego
środowiska?
TAK
NIE
33. Czy chciałbyś mieć taką pracę, gdzie Twoja czynność są na ogół ściśle
kontrolowane?
TAK
NIE
34. Czy jesteś w stanie radzić sobie w sytuacji, gdy nieustannie dzieje się
coś nowego i niespodziewanego?
TAK
NIE
35. Czy chciałbyś być przez cały dzień operatorem jakiegoś urządzenia?
TAK
NIE
36. Czy kiedyś byłeś odpowiedzialny za planowanie działań, które miał
realizować ktoś inny?
TAK
NIE
37. Czy chciałbyś mieć stanowisko, które wymaga kontaktu z ludźmi cały
dzień?
TAK
NIE
38. Czy podejmujesz się nowych zadań dopiero wtedy, gdy skończysz
poprzednie?
TAK
NIE
39. Czy lubisz realizować zadania, które pozwalają Ci odkrywać nowe
fakty bądź prawidłowości?
TAK
NIE
40. Czy lubisz prace ręczne, takie jak instalacje hydrauliczne, naprawa
samochodów, szycie lub tapetowanie?
TAK
NIE
41. Czy wolisz raczej kierować pracą grupy, czy być jej członkiem?
TAK
NIE
42. Czy współpraca z ludźmi przychodzi Ci łatwo?
TAK
NIE
43. Czy chciałbyś mieć stanowisko, które wymaga stałego tempa pracy
przez cały dzień?
TAK
NIE
44. Czy lubisz wypróbowywać różne, nawet niesprawdzone metody, aby
całkowicie wykonać zadanie lub rozwiązać problem?
TAK
NIE
45. Czy cieszy Cię kiedy dzięki książkom lub programom telewizyjnym
możesz dowiedzieć się, jak działają różne urządzenia?
TAK
NIE
46. Czy zwykle udaje Ci się nakłonić ludzi, żeby robili to, czego Ty
chcesz?
TAK
NIE
9
47. Czy lubisz oglądać pracę innych ludzi?
TAK
NIE
48. Czy umiesz przyjmować polecenia?
TAK
NIE
49. Czy lubisz takie działania, których wynik daje się obiektywnie
zmierzyć?
TAK
NIE
50. Czy raczej wolałbyś pracę nie wymagającą kontaktu z ludźmi?
TAK
NIE
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------Arkusz odpowiedzi
Otocz kółkiem te numery pytań , na które odpowiedziałeś TAK. Pomiń pytania, na które
odpowiedziałeś NIE. Zsumuj liczbę kółek w szeregach. Zapisz sumy ze znakiem równości.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
=
=
=
=
=
KIEROWNICZE
SPOŁECZNE
METODYCZNE
INNOWACYJNE
PRZEDMIOTOWE
Zaznacz jeden lub dwa najwyższe wyniki, które oznaczają typ preferowanej przez Ciebie
aktywności. Najniższy wynik oznacza aktywność, którą interesujesz się najmniej. Zastanów się z
jakimi zawodami wiążą się określone zainteresowania.
Pamiętaj również o tym , że trafna decyzja zawodowa musi być oparta nie tylko na
zainteresowaniach, ale na takich czynnikach jak zdolności, umiejętności, warunki pracy, dostępność
stanowisk, wymagania dotyczące wykształcenia itd.
Typy zainteresowań są podane poniżej. Pamiętaj , że większość zawodów wymaga kombinacji
rożnych zainteresowań. Np. dentysta pracuje z techniką (zainteresowania przedmiotowe), ale także z
ludźmi (społeczne).
KIEROWNICZE
Osoby takie lubią podejmować się obowiązków i mieć kontrolę nad rzeczami . lubią być
odpowiedzialne za zadania wymagające planowania , podejmowania decyzji i koordynowania pracy
innych. Potrafią dawać instrukcje i wskazówki. Lubią organizować swoją działalność.
Spostrzegają siebie samych jako osoby o dużej niezależności i samokontroli.
SPOŁECZNE
Osoby uspołecznione lubią mieć do czynienia z ludźmi zarówno w sytuacjach zawodowych
jak i udzielając im pomocy. Chętnie opiekują się innymi i pomagają w rozpoznawaniu potrzeb i
rozwiązywaniu problemów. Osoby uspołecznione lubią pracować
i współpracować z
innymi. Preferują takie działania, które wymagają kontaktów interpersonalnych.
METODYCZNE
Osoby metodyczne lubią działać według jasnych zasad i sprawdzonych metod realizacji
zadań. Preferują pracę pod kierunkiem i kontroluj ą innych, według otrzymanych instrukcji. Pracują
nad jednym zadaniem dopóki go nie skończą. Pracują rutynowo i wolą sytuacje pozbawione
niespodzianek.
10
INNOWACYJNE
Nowatorzy lubią zgłębiać problemy i eksperymentować w tracie pracy nad rozwiązaniem
kolejnych zadań. Interesuje ich inicjowanie i wymyślanie nowych i różnorodnych rozwiązań. Lubią
przedmioty „ścisłe”. Przyjmują wyzwania, jakie stawiają im nowe i niespodziewane sytuacje. Łatwo
przystosowują się do zmiennych warunków działania.
PRZEDMIOTOWE
Osoby o takich zainteresowaniach pracują przy pomocy narzędzi, maszyn, urządzeń
technicznych. Lubią naprawiać i/lub wytwarzać przedmioty z różnych materiałów, wykorzystując w
tej pracy opracowane i sprawdzone technologie. Interesują ich zasady działania i budowa różnych
urządzeń.
11

Podobne dokumenty