Niezatarte slady getta warszawskiego
Transkrypt
Niezatarte slady getta warszawskiego
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Scenariusze lekcji muzealnych Niezatarte ślady getta warszawskiego projekt lekcji muzealnej w Żydowskim Instytucie Historycznym przeznaczonej dla uczniów liceum czas trwania: 60 min. Cele główne: • uświadomienie uczniom, że historia getta warszawskiego jest integralna częścią historii okupowanej Warszawy; • pogłębienie więzi uczniów z miastem, w którym żyją; budzenie zainteresowania historia regionalną Cele operacyjne: • uczeń wskazuje na planie Warszawy, w jakiej części miasta było getto • uczeń wymienia podstawowe fakty z dziejów Żydów warszawskich w czasie wojny • uczeń porównuje obiekty na fotografiach wojennych z obecnie istniejącymi i potrafi wyciągnąć na tej podstawie wnioski dotyczące zmian w zabudowie tej części miasta, w którym znajdowało się getto. Metody: • rozmowa nauczająca • analiza porównawcza fotografii współczesnych i dawnych • praca z mapą • aktywne zwiedzanie ekspozycji Materiały: • fotografie z książki Jana Jagielskiego „Niezatarte ślady getta warszawskiego” – 15 par zdjęć • 3 mapki konturowe ulic Warszawy formatu A3, z zaznaczonymi punktami Przebieg zajęć: 1. Rozmowa wprowadzająca o getcie P: Co to jest getto? U: Dzielnica zamknięta. W czasie II wojny światowej Niemcy tworzyli zamknięte dzielnice dla Żydów. Niezatarte ślady getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Scenariusze lekcji muzealnych P: Kogo tam zamykano? Kto to jest Żyd? U: Wyznawca judaizmu; osoba narodowości żydowskiej; P: Naziści stosowali kryterium rasy, według nich Żydem była osoba, której 4 lub 3 dziadkowie należeli do gminy żydowskiej; stworzyli też kategorie półŻydów i ćwierć-Żydów. W getcie warszawskim znalazły się poza Żydami religijnymi i narodowymi Polacy, którzy nie czuli żadnego związku z religią, kulturą, narodowością żydowską. P: Jak wielu ludzi było w getcie? (W Polsce mieszkało przed wojną 32 mln ludzi, 3 mln Żydów) [uczniowie wymieniają różne liczby] P: Przed wojną w Warszawie mieszkało ponad 300 tys. Żydów, ale przesiedlono do niej Żydów z terenów wcielonych do Rzeszy – Śląska, Poznańskiego, częściowo z Łodzi; z małych miasteczek blisko Warszawy; w końcu z Niemiec i krajów zachodnich. Wiosną 1941 r. w getcie warszawskim przebywało 460 tys. ludzi. Gęstość zaludnienia wynosiła 9 osób na izbę. Getto w Warszawie zostało zamknięte 15 listopada 1940 r. Można wyróżnić 4 etapy jego istnienia. Do 22 lipca 1942 istniało wielkie getto gęsto zaludnione; drugi etap to czas wielkiej akcji od 22 lipca do 21 września 1942 r. W tym czasie ok. 280 tys. mieszkańców Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince i tam zamordowali w komorach gazowych. Po wielkiej akcji w getcie zostało oficjalnie 35 tys. osób – pracowali oni w wielkich fabrykach niemieckich zamienionych w rodzaj obozów pracy. Ostatni okres to powstanie w getcie 19 kwietnia – 16 maja 1943 r., kiedy grupy uzbrojonej młodzieży podjęły walkę z Niemcami. Niemcy spalili wtedy getto dom po domu. 2. Łączenie fotografii i praca z mapą [gdy młodzież nie pochodzi z Warszawy, rezygnujemy z ćwiczenia z mapą] Dzielimy uczniów na 3 grupy. Rozdajemy każdej grupie po 5 zdjęć współczesnych. Prosimy, by przyjrzeli się uważnie fotografiom, potrafili wskazać charakterystyczne budynki na nich. Następnie rozdajemy każdej grupie ok. 10 zdjęć wojennych. Prosimy o znalezienie wojennych zdjęć miejsc ze zdjęć współczesnych i ułożenie ich obok siebie parami. Fotografie, które rozdajemy, przedstawiają: 1) zamurowana ul. Elektoralna z napisem „Seuchensperrgebiet” (fot. 25) Niezatarte ślady getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Scenariusze lekcji muzealnych 2) Pałac Mostowskich otoczony murem z ludźmi idącymi pod murem (fot. 27) 3) Szpital na rogu Leszna i Żelaznej; tramwaj z gwiazdą Dawida i konhellerka (fot. 16) 4) Grupa przesiedleńców z tobołkami wchodząca do getta na rogu Żelaznej i Leszna (fot. 17) 5) Grupa Żydów prowadzona do pracy Krakowskim Przedmieściem (fot. 1) 6) Synagoga Nożyków z tłumem ludzi wokół (fot. 5) 7) Brama na rogu Chłodnej i Żelaznej; ryksze (fot. 12) 8) Most nad Chłodną; kościół na Chłodnej, aryjska ulica, tramwaj (fot. 13) 9) Budynek obecnego ŻIH; w czasie wojny siedziba ŻSS, punkt dla przesiedleńców z Niemiec; na zdjęciu tylko budynek (fot. na ekspozycji, nie ma jej w książce) 10) Ulica Leszno z kościołem karmelitów (fot.18) Budynek Sądów na Lesznie (fot. 20) 11) 12) Martwy człowiek w bramie na ul. Pereca, wózek zakładu pogrzebowego (fot. 6) 13) Umschlagplatz (fot. 34) 14) Pożar przy parku Krasińskich (fot. 32) 15) Zburzona synagoga na Tłomackiem; menora (fot. 30) Teraz próbujemy określić, gdzie było getto w Warszawie. Każda grupa dostaje plan getta z zaznaczonymi 15 punktami. Prosimy, by zaznaczyli, gdzie znajdują się obiekty, które widzą na zdjęciach. Czasami jest to oczywiste, czasami można wydedukować. Położenia niektórych miejsc nie można określić – zostawiamy je. Na tablicy przypinamy dużą mapę getta z zaznaczonymi punktami. Prosimy, żeby przedstawiciele grup podeszli i zaznaczyli swoje obiekty. Potem prowadzący dorysowuje granice getta. 3. Analiza fotografii Zabieramy grupę na wystawę o getcie. Prezentowane wcześniej zdjęcia znajdują się na niej. Przechodzimy przez wystawę zatrzymując się przy tych fotografiach. Prowadzący przy każdym zdjęciu pyta uczniów, co widzą, prosi o opis, pomaga dedukować. 1) zamurowana ul. Elektoralna z napisem „Seuchensperrgebiet” (fot. 25) Niezatarte ślady getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Scenariusze lekcji muzealnych Co widzicie? Mur przez środek ulicy, napis „Seuchensperrgebiet” – co to znaczy? [Mogą sprawdzić w słowniku]. Mówimy o propagandzie niemieckiej o Żydach jako nosicielach zarazy tyfusu – że był to oficjalny powód powstania getta. 2) Grupa Żydów prowadzona do pracy Krakowskim Przedmieściem (fot. 1) Co widzicie? Grupa ludzi eskortowanych przez dwóch żołnierzy. Skąd wiemy, że to Żydzi? W pierwszym szeregu idzie 3 ortodoksów. 3) Synagoga Nożyków z tłumem ludzi wokół (fot. 5) To zdjęcie jest dokładnie obok zdjęcia na Krakowskim – i jest podpisane, że to grupa zbierająca się pod synagogą w celu odprowadzenia do prac przymusowych. Pytamy, skąd wiemy, że ci ludzie to Żydzi – mają opaski. Na zdj. 2) nie mieli, bo było robione przed 01.12.1939. Przy tych dwóch zdjęciach mówimy o oznakowaniu Żydów opaskami oraz o przymusie pracy, pracy na placówkach i w obozach pracy; do zdjęcia 3) mówimy o zamknięciu synagog i zakazie kultu religijnego. 4) Pałac Mostowskich otoczony murem z ludźmi idącymi pod murem (fot. 27) Co widzicie? Mur dużej wysokości, na szczycie ma odłamki szkła, ludzie chodzą pod murem, za murem jest pałac. Pytanie: czy przez mur można było się porozumieć ze stroną „aryjską”? Paradoks: przy Pałacu Mostowskich był punkt szmuglu – przemytu żywności. Opowiadamy o przydziałach kartkowych, aprowizacji, głodzie, o konieczności zaopatrywania się na czarnym rynku, o szmuglu i szmuglerach – pytamy, w jaki sposób można było szmuglować [obok są różne zdjęcia, więc łatwiej będzie uczniom wymyśleć] – górą przez mur, przez dziury w murze, przez piwnice domów granicznych, tramwaje przelotowe, przez wachy. 5) Szpital na rogu Leszna i Żelaznej; tramwaj z gwiazdą Dawida i konhellerka (fot. 16) Co widzicie? Dwa tramwaje – jeden z literą „A”, drugi z gwiazdą Dawida. Pytamy: dlaczego ten tramwaj jest oznakowany? Nawiązujemy do tematu izolacji Żydów. W tle jest szpital na rogu Leszna i Żelaznej – filia Bersonów i Baumanów; można tu powiedzieć o dzieciach – szmuglerach, które trafiały tam postrzelone z rąk strażników na wachach, m.in. tzw. Frankensteina. Niezatarte ślady getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Scenariusze lekcji muzealnych 6) Grupa przesiedleńców wchodząca do getta na rogu Żelaznej i Leszna (fot. 17) Co widzicie? Grupa ludzi z tobołami. Co w nich jest – cały ich dobytek. Mówimy o przesiedleńcach jako ludziach, których sytuacja w getcie była tragiczna – wsiedleni zimą i wiosną 1941 r., bez domów, rzeczy, pracy, byli skazani na pomoc społeczną, która była minimalna. Była to grupa ludności getta, która najszybciej wymierała. 7) Brama na rogu Chłodnej i Żelaznej; ryksze (fot. 12) 8) Most nad Chłodną; kościół na Chłodnej, aryjska ulica, tramwaj (fot. 13) Tu można powiedzieć o problemie komunikacyjnym, jaki stwarzało getto, o „aryjskiej” ulicy Chłodnej, małym i dużym getcie, moście nad Chłodną – symbolu getta. 9) Budynek obecnego ŻIH; fot. na ekspozycji, nie ma jej w książce) Na fotografii jest tylko budynek niestety, więc nie ma pola do interpretacji – mówimy, że jest to ten sam budynek, w którym jesteśmy w tej chwili, że była w nim siedziba Żydowskiej Samopomocy Społecznej, organizacji, która pomagała najuboższym w getcie. Jest to miejsce na pytanie o skuteczność pomocy społecznej, o jej możliwości w warunkach getta, o dylemacie – komu dawać, ile, skoro dla wszystkich nie mogło wystarczyć. 10) Ulica Leszno z kościołem karmelitów (fot.18) Co widzicie? Spokojna słoneczna ulica, jedzie ryksza i wóz, spacerują ludzie. Tu można powiedzieć o bardzo wąskiej grupie ludzi w getcie, którzy żyli „normalnie”, których sytuacja materialna była stabilna; oni wizytowali kawiarnie, teatry, byli fundatorami opieki społecznej. 11) Budynek Sądów na Lesznie (fot. 20) Co widzicie? Budynek z napisem „Sądy”, policjant przed wejściem, ludzie przechodzący obok – Żydzi z opaskami. Mówimy o tym, że Sądy służyły i gettu i „aryjskiej” Warszawie: było to miejsce spotkań rodzin i znajomych rozdzielonych przez mur, miejsce wymiany handlowej i wymiany informacji, sposób wychodzenia z getta i ucieczki. 12) Martwy człowiek w bramie na ul. Pereca (fot. 6) Co widzicie? Zmarły, bardzo wychudzony człowiek leżący na ulicy; obok wózek i dwóch ludzi zbierających zwłoki. Tu trzeba powiedzieć o potwornej śmiertelności w getcie, o niemal 100 tys. zmarłych z głodu i Niezatarte ślady getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Scenariusze lekcji muzealnych chorób w ciągu niecałych dwóch lat; o umierających na ulicach jako zwykłej sprawie w getcie. 13) Umschlagplatz (fot. 34) Co widzicie? Plac okolony murem, w środku siedzą ludzie, kilku strażników z bronią. Na co ci ludzie czekają? Tu mówimy o akcji Reinhardt – wymordowania Żydów w GG, o powstaniu obozów zagłady i masowym mordzie; o pierwszej akcji w getcie warszawskim latem 1942, o gromadzeniu mieszkańców getta na Stawkach, gdzie czekali nieraz parę dni na podstawienie pociągów towarowych, które zawoziły ich do obozu zagłady w Treblince, gdzie byli mordowani przez uduszenie w komorach gazowych. Można powiedzieć więcej o samej akcji, o blokadach domów, o początkowym zwalnianiu pewnych grup ludzi (obwieszczenie jest w tym miejscu na ekspozycji, można poprosić o przeczytanie), o rozpaczliwym poszukiwaniu zatrudnienia, o listach z Umschlagu do kierowników szopów z prośbą o wyciągnięcie z placu (też są obok zdjęcia). Mówimy, że w pierwszej akcji wymordowano większość warszawskich Żydów – 300 tys. 14) Pożar przy parku Krasińskich (fot. 32) Co widzicie? Płonący dom, mur, park. Tu mówimy o likwidacji getta i wybuchu powstania 19 kwietnia, o walkach, paleniu getta dom po domu, wypędzaniu w ten sposób ludzi z kryjówek i podziemnych schronów. 15) Zburzona synagoga na Tłomackiem (fot. 30) Co widzicie? Wielka ruina z kamienną menorą. Mówimy o ostatnim akcie likwidacji getta warszawskiego – wysadzeniu w powietrze wielkiej synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 r. 4. PODSUMOWANIE Zabieramy uczniów przed fotografię zburzonego getta z widoczną wieżą kościoła na Nowolipkach. Zagłada getta warszawskiego to mord na setkach tysięcy ludzi, to również kompletne zniszczenie części miasta (po powstaniu warszawskim w 1944 r. Niemcy zrobili to samo z resztą Warszawy), to likwidacja kultury Żydów polskich, likwidacja języka jidysz. Uczymy o tym dlatego, że pamięć o Żydach polskich muszą przechować Polacy, bo jest to Niezatarte ślady getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Scenariusze lekcji muzealnych część ich własnej tożsamości – getto warszawskie to część historii Warszawy, bez której obraz tego miasta jest fałszywy. Niezatarte ślady getta warszawskiego