Scenariusz lekcji matematyki w klasie szóstej szkoły

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki w klasie szóstej szkoły
mgr Anna Kwapisz-Zajączkowska
Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie
Scenariusz lekcji matematyki w klasie szóstej szkoły podstawowej
Temat zajęć : Sporządzanie diagramów.
Klasa : 6 SP
Cel ogólny lekcji : zapoznanie uczniów z metodą sporządzania czytelnych diagramów
Cele szczegółowe :
Uczeń zna zasady tworzenia przejrzystych zestawień danych w formie diagramów, rozumie
zasadność stosowania podanych reguł, a także potrafi sporządzić diagram na podstawie
zebranych danych i przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy
Środki dydaktyczne :
− kartki formatu A2, kolorowy papier, mazaki, linijka, ekierka, klej
− kartki ucznia z miejscem do sporządzania diagramu
− fragmenty ankiety dla uczniów badającej zakres i częstość korzystania młodzieży z
zasobów Internetu, przeprowadzonej w naszej szkole wśród uczniów klas 4 SP i I GS
w marcu 2015r. - przykładowe pytania ankiety są dostępne w osobnym załączniku
Formy pracy z uczniami :
− praca indywidualna
− praca w grupach
− praca z całą klasą
Metody pracy z uczniami :
− pytania nauczyciela
− wykład
− projekt
− prezentacja na forum klasy
Przebieg lekcji :
I. Część początkowa - 10 min
1. Przywitanie uczniów, czynności porządkowe
2. Ilościowe i jakościowe sprawdzenie zadania domowego
3. Wstępne zapoznanie uczniów z tematyką zajęć :
a) zapoznanie z tematem lekcji
b) zapoznanie z celami lekcji
II. Część zasadnicza lekcji - 30 min
1. Prezentacja pt, "Jak stworzyć diagram w oparciu o określone dane. Wyciągnięcie
wniosków. Zapisanie notatki w kartach ucznia.
2. Zebranie danych w oparciu o ankietę
3. Praca w grupach - sporządzanie diagramów
4. Prezentacja, wybranych przez nauczyciela, diagramów na forum klasy
5. Ocena pracy uczniów
III. Część końcowa lekcji - 5 min
1. Podsumowanie lekcji - pytania nauczyciela
2. Zadanie pracy domowej
Uwagi dotyczące realizacji zajęć :
1. Uczniowie na początku bardzo koncentrują się na estetycznym wykonaniu swoich prac,
dlatego możliwe jest, że lekcję trzeba rozszerzyć na 2 godziny.
2. Pracę uczniom można ułatwić przez wstępne wydrukowanie tytułów diagramów, opis
poszczególnych osi itp.
3. Najładniejsze prace mogą zostać wyeksponowane w pracowni matematycznej