Diagramy procentowe

Transkrypt

Diagramy procentowe
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: matematyka
Klasa:
VI
Temat:
Diagramy procentowe.
Cele:
poznanie diagramów procentowych, ich rodzajów oraz sposobu ich sporządzania,
utrwalenie poznanych wiadomości o procentach,
kształcenie umiejętności odczytywania diagramów procentowych oraz wyciągania
wniosków i formułowanie precyzyjnych wypowiedzi,
kształcenie umiejętności logicznego myślenia,
kształcenie nawyku analizowania uzyskanych rozwiązań,
realizacja ścieŜki czytelniczo-medialnej,
dostrzeganie związku z innymi dziedzinami,
(korelacja międzyprzedmiotowa: z przyrodą i ekonomią),
wybór informacji i ich selekcjonowanie i przetwarzanie,
rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym,
doskonalenia umiejętności wykonywania rysunków.
Pomoce:
plansza z przykładami diagramów z róŜnych czasopism i ksiąŜek,
karta pracy z zestawem zadań dla kaŜdego ucznia,
tablica plastikowa w kratkę,
kolorowe mazaki,
słownik języka polskiego,
roczniki statystyczne.
Metoda:
wykład i ćwiczenia
Tok lekcji:
1. Sprawdzenie zadania domowego.
2. Zapisanie tematu lekcji.
3. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z ostatnich lekcji
4. Wyjaśnienie słowa diagram korzystając ze słownika.
5. Zapoznanie uczniów z przykładami diagramów procentowych (plansza, roczniki
statystyczne).
6. Kształcenie umiejętności sporządzania diagramów procentowych w oparciu o
listę zadań.
7. Praca domowa: zadania z ćwiczeń.
Poszukaj w czasopismach przykłady diagramów poznanych na lekcji, przeanalizuj
je i wklej do zeszytu.
Zadania na 6: Zbiór zadań dla ASA: str. 16, 17 zad. 2.10, 2.1, 2.13.
-
-
Opracowanie i dobór zadań: Mariola
Szałapska
KRATA PRACY
Temat: Diagramy procentowe.
Zadanie 1.
W klasie VI uzyskano następujące oceny z matematyki w klasyfikacji półrocznej:
Oceny bardzo dobre stanowiły 5%
Oceny dobre stanowiły 25%
Oceny dostateczne stanowiły 50%
Oceny dopuszczające stanowiły 9%
Oceny niedostateczne stanowiły 11%
(sprawdźmy: 5% + 25% + 50% + 9% + 11% = 100%)
Nakreśl diagram procentowy, kwadratowy i prostokątny wyników tej klasyfikacji.
Rozwiązanie:
UWAGA! Pole kwadratu równe jest 100 jednostek kwadratowych. 1j2 oznacza 1%.
Oceny bardzo dobre zajmują 5 kratek, oceny dobre zajmują 25 kratek, dostateczne 50 kratek itd.
Zadanie 2.
Posługując się podaną tabelką sporządź diagram kwadratowy przedstawiający procentowy
podział powierzchni wszystkich lądów Ziemi.
Część świata
Ameryka
Azja
Afryka
Antarktyda
Europa
Australia
Procent jaki stanowi kaŜdy ląd
w porównaniu do całości
28,1%
29,6%
20,3%
9,4%
6,9%
5,7%
Zadanie 3.
Materiał ubraniowy zawiera 25% wełny, 50% bawełny i 25% sztucznego włókna.
Sporządź diagram procentowy kołowy składu tego materiału.