Gdansk - nauczyciel

Transkrypt

Gdansk - nauczyciel
PLAN METODYCZNY
Prowadz cy:
Katarzyna Z gota-Lechowska
data: 24.01.2006
Klasa:
II A Gimnazjum
Temat: Co to jest biomasa?
Cel ogólny: Poznanie poj cia biomasa z uwzgl dnieniem charakterystyki mo liwo ci jej
wykorzystania
Cele szczegółowe:
Po zaj ciach ucze potrafi:
· wyja ni poj cie biomasa,
· poda przykłady surowców, z których pozyskiwana jest biomasa,
· wyja ni mo liwo ci zastosowania biomasy,
· wyja ni zalety biomasy w stosunku do konwencjonalnych ródeł energii.
Struktura materiału:
Co to jest biomasa?
1. Wyja nienie poj cia biomasa.
2. Brykiet- powstawanie i zastosowanie
3. Pelety -powstawanie i zastosowanie
4. Plantacje (uprawy energetyczne) -powstawanie i zastosowanie
5. Biogaz -powstawanie i zastosowanie
rodki dydaktyczne:
Internet
Metody: pogadanka, dyskusja, praca z Internetem zespołowa
Literatura dla nauczyciela:
-Autor: El bieta Tyralska-Wojtycza. Scenariusz zaj dla uczniów szkół gimnazjalnych
Temat: Biomasa – co to takiego?, zamieszczony na www.biomasa.org/edukacja
- www.biomasa.org/edukacja/biomasa
Literatura dla ucznia: www.biomasa.org/edukacja/biomasa
Plan przebiegu zaj edukacyjnych:
Ogniwa lekcji:
czas:
1. Sprawy organizacyjne
2 min
2. Zapoznanie uczniów z tematem, celami, zadaniami lekcji
3 min
3. Zasadnicza cz
zaj edukacyjnych:
25 min.
4. Podsumowanie zaj
15 min
Struktura lekcji:
Faza wst pna:
Zdefiniowanie poj cia biomasa z wykorzystaniem metody dyskusji, porównanie definicji
podawanych przez uczniów z definicj zamieszczon na www.biomasa.org/edukacja/biomasa
Po zdefiniowaniu biomasy wyja niamy uczniom, e b dzie ona przedmiotem naszej lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wiedz ju e biomas jest w zasadzie ka da materia organiczna. Na tablicy zostały
zapisane konkretne nazwy produktów, które zalicza si do biomasy. (Bo przecie biomasa to nie
jeden, ale szereg ró nych pod wzgl dem pochodzenia i stanu skupienia produktów.)
Uczniowie dowiedzieli si , e do biomasy nale : brykiet, pelety, biogaz, ro liny pochodz ce z
upraw energetycznych. Aby uczniowie mogli pozna rodzaje biomasy, dzielimy uczniów na
cztery zespoły. Ka demu zespołowi przydzielamy jeden rodzaj biomasy z pro b o odszukanie
informacji o pochodzeniu wskazanego rodzaju produktu oraz sposobie wykorzystania przez
człowieka.
Instrukcja dla ucznia:
Posługuj c si podanym adresem internetowym
www.biomasa.org/edukacja/biomasa/, odszukaj folder z napisem Brykiet (ka dej grupie ma przydzielony inny rodzaj produktu zaliczanego
do biomasy).
Kliknij w ten napis i odszukaj odpowiedzi na pytanie: Z czego otrzymywany jest ten rodzaj
biomasy i jakie ma zastosowanie. Wyniki pracy zanotuj w zeszycie, a nast pnie
przedstawiciel ka dej z czterech grup przedstawi zdobyte informacje całej klasie.
Po przygotowaniu notatki ka da z grup przedstawia klasie zwi złe i krótkie informacje na
temat rodzaju biomasy, jego powstawania i zastosowania (brykiet, pelety, biogaz, ro liny
pochodz ce z upraw energetycznych), a pozostali uczniowie zapisuj te informacje do zeszytu
w formie notatki z lekcji.
Faza podsumowuj ca:
Na zako czenie lekcji przeprowadzamy dyskusj na temat zalet rodzajów biomasy (brykietu,
pelet, upraw energetycznych i biogazu) i czy warto je wykorzystywa .
PLAN METODYCZNY
Prowadz cy:
Katarzyna Z gota- Lechowska
data: 17.02.2006
Klasa:
II A Gimnazjum
Temat: Co to s odnawialne ródła energii?
Cel ogólny: Poznanie poj cia odnawialne ródła energii z uwzgl dnieniem mo liwo ci ich
pozyskiwania.
Cele szczegółowe:
Ucze po zaj ciach potrafi:
· wymieni odnawialne ródła energii,
· wyja ni na czym polega pozyskiwanie energii ze ródeł odnawialnych,
· wskaza korzy ci wynikaj ce ze stosowania odnawialnych ródeł energii,
· wskaza wady utrudniaj ce powszechne stosowanie tych ródeł energii,
· poda przykłady wykorzystania odnawialnych ródeł energii w Polsce i na wiecie,
· zaproponowa działania zmierzaj ce do rozpowszechnienia wykorzystania
odnawialnych ródeł energii
Struktura materiału:
Co to s odnawialne ródła energii?
1. Podział ródeł energii na odnawialne i nieodnawialne.
2. Na czym polega pozyskiwanie energii z podanych ródeł
energii? .
3. Zalety podanych ródeł energii.
4. Wady podanych ródeł energii.
5. Warunki sprzyjaj ce wykorzystaniu danego ródła energii.
rodki dydaktyczne:
Internet
Metody: pogadanka, dyskusja, burza mózgów, praca z Internetem zespołowa
Literatura dla nauczyciela:
-Scenariusz zaj dla uczniów gimnazjum Autor: Wiesław Srokosz
Temat: Odnawialne ródła Energii – czy zast pi surowce wykorzystywane obecnie? z
www.biomasa.org/edukacja
-www.biomasa.org/edukacja
Literatura dla ucznia: www.biomasa.org/edukacja
Plan przebiegu zaj edukacyjnych:
Ogniwa lekcji:
1. Sprawy organizacyjne
2. Zapoznanie uczniów z tematem, celami, zadaniami lekcji
3. Zasadnicza cz
zaj edukacyjnych:
4. Podsumowanie zaj
czas:
2 min
3 min
25 min.
15 min
Struktura lekcji:
Faza wst pna:
Zaj cia rozpocz ły si od podawania przykładów przez uczniów wykorzystywania energii w
yciu codziennym- wykorzystanie metody burzy mózgów. Uczniowie wymieniali
jakich celów potrzebna jest energia.
W dalszej kolejno ci uczniowie wymieniali znane im ródła energii. Ka dy ucze
wymieniaj c konkretne ródło zapisywał je w odpowiednim miejscu na połowie tablicy
prezentuj cej podział ródeł energii wymieniali znane im ródła energii.
Nast pnie uczniowie dowiedzieli si , e tematem lekcji s odnawialne ródła energii.
Faza realizacyjna:
Nast pnie uczniowie zostali podzieleni na pi grup, które pracowały z Internetem.
Wykorzystywali materiały zamieszczone na stronach serwisu edukacyjnego
www.biomasa.org/edukacja.
Zespół I – Energia Słoneczna
Zespół II - Energia wiatru
Zespół III - Energia wód
Zespół IV - Energia geotermalna
Zespół V - Energia biomasy
Ka da z grup otrzymała polecenia (A, B, C) do wykonania.
Polecenie A.
Wyja nij w kilku zdaniach, na czym polega pozyskiwanie energii z podanych ródeł
energii.
Po wej ciu na stron www.biomasa.org/edukacja uczniowie wybierali ikon , któr
oznaczono przydzielone danej grupie ródło energii.
Czas przeznaczony na przygotowanie odpowiedzi to 5 minut. Po jego upływie
przedstawiciele zespołów prezentowali odpowiedzi konkretne i zrozumiałe dla pozostałych.
Polecenie B.
Wymie zalety podanych ródeł energii.
Uczniowie w swoich grupach ustalali cechy b d ce zaletami danych ródeł. Wyniki pracy
zapisywali w zeszycie, a prezentował je wyznaczony przedstawiciel grupy.
Podawane przez uczniów zalety zapisywano na tablicy w pierwszej kolumnie zalety.
Polecenie C.
Wymie wady (czynniki utrudniaj ce powszechne zastosowanie) podanych ródeł
energii.
Podobnie jak w przypadku poprzedniego polecenia uczniowie w swoich grupach ustalali
cechy utrudniaj ce powszechne zastosowanie poszczególnych ródeł. Wyniki pracy
zapisywali w zeszycie, a prezentował je wyznaczony przedstawiciel grupy i były zapisywane
na tablicy w drugiej kolumnie „wady”.
Po prezentacji wyników pracy poszczególnych grup i zapisaniu wniosków (wypełnieniu
tabeli) uczniowie wiedz na czym polega wykorzystanie poszczególnych ródeł energii
i znaj ich wady oraz zalety. Dla utrwalenia tych wiadomo ci polecamy aby podane
warunki sprzyjaj ce rozwojowi energetyki alternatywnej przyporz dkowali do
poszczególnych jej ródeł.
ródło energii
Energia słoneczna
Energia wiatru
Energia wód
Energia geotermalna
Energia biomasy
Warunki sprzyjaj ce wykorzystaniu danego
ródła energii
Uczniowie korzystaj c z wiadomo ci zdobytych na lekcjach geografii wymieniali obszary w
Polsce, na których istniej warunki sprzyjaj ce wykorzystaniu poszczególnych ródeł energii.
Uczniowie z grup, które zajmowały si danym ródłem energii informowali pozostałych czy
na danych obszarach (o sprzyjaj cych warunkach) istniej elektrownie lub instalacje
wykorzystuj ce to ródło energii.
Na podstawie tych informacji wszyscy uczniowie formułowali wnioski gdzie w Polsce i na
wiecie istniej jeszcze mo liwo ci wykorzystania danego ródła energii.
Nast pnie uczniowie, korzystaj c z wiadomo ci zdobytych podczas tych zaj oraz na
lekcjach innych przedmiotów zaproponowali działania zmierzaj ce do rozpowszechnienia
wykorzystania odnawialnych ródeł energii. Propozycje uwzgl dniały udoskonalenia
techniczne powoduj ce zmniejszenie kosztów instalacji do pozyskiwania energii i
zwi kszenie efektywno ci urz dze oraz upowszechnianie wiedzy o zaletach
wykorzystywania alternatywnych ródeł energii.
Faza podsumowuj ca:
Na zako czenie zaj uczniowie próbowali odpowiedzie na pytanie: Czy istnieje
mo liwo zast pienia tradycyjnych surowców energetycznych ródłami
alternatywnymi?
Uczniowie udzielaj c odpowiedzi na to pytanie jednym zdaniem uzasadniali
swoj odpowied .
PLAN METODYCZNY
Prowadz cy:
Katarzyna Z gota-Lechowska
data: 24.02.2006
Klasa:
II A Gimnazjum
Temat: Dlaczego klimat si zmienia?
Cel ogólny: Poznanie przyczyn i nast pstw zmian klimatu na Ziemi.
Cele szczegółowe:
Po zaj ciach ucze potrafi:
- wyja ni czym jest klimat,
- wskaza zwi zek mi dzy klimatem a pogod ,
- oceni rol atmosfery w kształtowaniu klimatu,
- wymieni gazy cieplarniane,
- wyja ni , na czym polega efekt cieplarniany,
- wskaza nast pstwa ocieplenia klimatu na Ziemi,
- oceni swój wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Struktura materiału:
6. Porównanie pogody z klimatem.
7. Zmiany zachodz ce w atmosferze pod wpływem działalno ci człowieka, ze
szczególnym uwzgl dnieniem „efektu cieplarnianego”.
8. Istota „efektu cieplarnianego”.
rodki dydaktyczne:
Internet
Metody: pogadanka, dyskusja, praca z Internetem zespołowa
Literatura dla nauczyciela: Scenariusz zaj dla uczniów gimnazjum. Autor: Danuta
Maciejowska – Mias. Temat: Dlaczego klimat si zmienia?
zamieszczony na www.biomasa.org/edukacja
- www.biomasa.org/edukacja
Literatura dla ucznia: www.biomasa.org/edukacja
Plan przebiegu zaj edukacyjnych:
Ogniwa lekcji:
czas:
1. Sprawy organizacyjne
2 min
2. Zapoznanie uczniów z tematem, celami, zadaniami lekcji
3 min
3. Zasadnicza cz
zaj edukacyjnych:
25 min.
4. Podsumowanie zaj
15 min
Struktura lekcji:
Faza wst pna:
Uczniowie dokonuj porównania mi dzy pogod a klimatem. W tym celu
analizuj tekst na stronach serwisu www.biomasa.org/edukacja, a pozyskane informacje
porz dkuj w tabeli.
Z analizy informacji zawartych w tabeli uczniowie powinni wyprowadzi wniosek dotycz cy
tego, czym jest pogoda, a czym jest klimat.
Faza realizacyjna:
Nast pnie przeprowadziłam z uczniami pogadank , w której zwróciłam uwag na:
- zmiany klimatyczne zachodz ce na przestrzeni dziejów,
- przyspieszenie zmian klimatycznych w XX wieku,
- wpływ człowieka na zmiany klimatyczne.
Konsekwencj pogadanki jest zwrócenie uwagi uczniów na zmiany zachodz ce w atmosferze
pod wpływem działalno ci człowieka, ze szczególnym uwzgl dnieniem „efektu
cieplarnianego”.
Faza podsumowuj ca:
Nast pnie uczniowie w czteroosobowych grupach wykonywali w zeszytach schemat
przedstawiaj cy istot „efektu cieplarnianego”. Po wykonaniu zadania uczniowie
prezentowali swoje prace. Prace uwzgl dniały:
- ródła gazów cieplarnianych,
- wpływ gazów cieplarnianych na zmiany w atmosferze,
- skutki „ efektu cieplarnianego”.
Na zako czenie lekcji uczniowie dyskutowali na temat, „Czy ucze gimnazjum mo e mie
wpływ na zmniejszenie ilo ci gazów cieplarnianych?