Scenariusz zajęć - tenis (plik pdf

Transkrypt

Scenariusz zajęć - tenis (plik pdf
TENIS
Temat: Zabawy tenisowe doskonalące technikę odbić z forhendu i bekhendu z głębi kortu.
Cele główne lekcji:
1. Umiejętności: Uczeń potrafi rzucić lub zagrać piłkę w określone miejsce (kontroluje prędkość rzutu lub
uderzenia, uczeń potrafi utrzymać wymianę ze współpartnerem lub nauczycielem.
2. Motoryczność: Zwinność, koordynacja wzorowo ruchowa, szybkość reakcji.
3. Wiadomości: Uczeń zna i potrafi zademonstrować podstawowe elementy techniki uderzeń z FH I BH,
zna zasady gry na punkty w mini tenisie.
.
Miejsce zajęć: korty tenisowe
Czas trwania: 45 min.
Klasa: IV Liczba ćwiczących: 10
Przybory i przyrządy: rakiety, piłki, pachołki,
Zdania szczegółowe
Tok Lekcji
Część I
wstępna
Zabawa
ożywiająca
Ćwiczenia
kształtujące
–
rozgrzewka
Zbiórka podanie tematu lekcji.
Powitanie , sprawdzenie obecności.
Berek po liniach
W truchcie
1.Odbicie piłki od ziemi i chwyt piłki LR krążenie RR - PR i na zmianę,
2.Podrzut piłeczki PR od dołu, klaśniecie pod prawym kolanem, chwyt oburącz i zmiana
ręki i nogi,
3.Odbicie piłki PR chwyt LR od dołu i zmiana,
4.Toczenie piłki PR i LR,
5.Podrzut piłki, przysiad, chwyt piłki,
6. W marszu równoczesne odbicie piłki od ziemi i chwyt 2 piłek,
j.w. naprzemiennie
7.Krok odstawno dostawny – odbiciem piłki o podłoże PR, LR na zmianę,
8.. W ustawieniu jeden za drugim. Na sygnał zawodnik poruszający się tyłem odwraca się i
łapie piłkę po koźle, po czym następuje zmiana ról.
1.Rzucanka w dwójkach – U rzuca piłkę od dołu (ruchem wahadłowym, podobnym do
ruchu ręki trzymającej rakietę) na pole przeciwnika – ten łapie piłkę po koźle do pachołka
trzymanego oburącz przed sobą.
2.Ćwiczenia odbijania piłki po koźle stroną bekhendową i forhendową na zmianę, w ruchu
do siatki i powrót tyłem z ominięciem pachołka
3.Odbicia FH w ruchu po koźle z szybką zmianą pozycji. Po każdym uderzeniu uczeń
dotyka w wykroku pachołek i ustawia się ponownie do uderzenia
Część
główna
4.j.w. – uderzenie z BH.
5.Odbicia piłki z FH lub BH do wyznaczonej strefy.
6. Zabawa „ Król”
Część III
końcowa
Zbiórka, wspólne podsumowanie lekcji i współzawodnictwa, ocena aktywności uczniów.
Scenariusz opracował: M.Mikielewicz