Scenariusz I

Transkrypt

Scenariusz I
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego – edukacja zdrowotna.
Temat: Znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka.
Cel główny: promowanie aktywności fizycznej i wdrażanie jej do codziennego trybu życia.
Cele szczegółowe
Uczeń :
 Rozumie pojęcie aktywności fizycznej
 Rozumie znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka i jej wpływu na
prawidłowy rozwój
 Potrafi ocenić poziom własnej aktywności fizycznej
 Zna zalecany poziom aktywności fizycznej
Metody
- pogadanka
- dyskusja
Środki dydaktyczne :
- projektor,
- ekran,
- komputer,
- kwestionariusz ankiety
Przebieg lekcji:
I Faza organizacyjna
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Uczniowie wchodzą do
klasy i zajmują wybrane
przez siebie miejsca.
1.Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i celami lekcji.
2.Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów z zakresu aktywności
Chętni uczniowie udzielają
fizycznej, zadaje im pytania:
odpowiedzi.
- czym jest aktywność fizyczna ?,
- jakie znaczenie w życiu człowieka odgrywa aktywność
fizyczna?
II Faza realizacji
1. Rozdanie przez wyznaczonych uczniów kwestionariusza Uczniowie zaznaczają
ankiety przygotowanego przez nauczyciela, zawierającego właściwą odpowiedź.
następujące pytanie:
1. W ostatnich 7 dniach w ilu dniach przeznaczyłeś/łaś na
aktywność fizyczną ( w tym lekcje wf ) łącznie, co najmniej
60 minut dziennie ?
0 dni 1 2 3 4 5 6 7 dni ?
Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną dotyczącą Uczniowie po zapoznaniu
się z treściami zawartymi w
aktywności fizycznej. Zał. 1.
prezentacji porównują
odpowiedzi ze swoich
ankiet z zalecanym
poziomem aktywności
fizycznej.( WHO,
Międzynarodowy
Kwestionariusz Badań
dotyczących Zachowań
Zdrowotnych Młodzieży
Szkolnej).
III Faza podsumowująca
1. Autorefleksja na temat aktywności fizycznej jako czynnika
zaspokajającego potrzeby rozwojowe.
2. Zakończenie lekcji, zachęcenie uczniów do aktywnego stylu
życia.
LITERATURA:
1. . Cabak A., Woynarowska B. :Aktywność fizyczna młodzieży w wieku 11-15 lat
w Polsce i w innych krajach w 2002 roku. Wychowanie Fizyczne i Sport 2004
2.
Kozłowski S. 1987 Znaczenie aktywności ruchowej w rozwoju fizycznym człowieka.
3. Procharska, J.J., Sallis, J.F., Long B., 2001
4. Kozłowski S., Nazar K., Wprowadzenie do fizjologii klinicznej. PZWL. Warszawa
1984.
5. .Caspersen i wsp., Physical activity and physical fitness: definitions and distinctions
for health – related research. Public Health Reports 1985.