Poznajemy urządzenia oparte na technologii komputerowej

Transkrypt

Poznajemy urządzenia oparte na technologii komputerowej
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
Konspekt lekcji 10.2
Temat: Poznajemy urządzenia
technologii komputerowej
oparte
na
Czas realizacji: 1 godzina
Wymagane oprogramowanie
♦ system Windows lub Linux;
♦ Microsoft Office lub OpenOffice;
♦ przeglądarka internetowa.
Pomoce dydaktyczne
♦ podręcznik:
o str./nr rozdziału: 249/R.10.2;
o zadania 4, 5 str. 253
♦ zeszyt ćwiczeń:
R.4.2;
♦ telefon komórkowy z WAP–em (jeżeli jest to możliwe) lub z innymi nowoczesnymi usługami;
♦ odtwarzacz CD.
Forma organizacji zajęć
♦ zajęcia warsztatowe;
♦ praca w grupach;
♦ czytanie ze zrozumieniem (praca z podręcznikiem);
♦ wypowiedzi uczniów, "burza mózgów".
Dominujące metody prowadzenia zajęć
♦ podające — wykład przeplatany ćwiczeniami;
♦ ćwiczeń praktycznych.
Obecne i przewidywane możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności opanowanych w toku
zajęć
Obecne
Uczniowie powinni umieć włączyć i wyłączyć komputer oraz komunikować się z komputerem za pomocą
myszki i klawiatury. Obsługuje przeglądarkę i wyszukiwarkę internetową.
Przewidywane
Po lekcji uczeń:
♦ w zakresie podstawowym:
o
obsługuje urządzenia oparte na technice komputerowej, np.: kalkulator, odtwarzacz CD, telefon
komórkowy lub inne narzędzie poznane na zajęciach;
o
wskazuje zastosowania urządzeń opartych na technologii komputerowej z najbliższego otoczenia;
o
wymienia poznane dziedziny zastosowania komputerów w najbliższym otoczeniu i wskazuje na
korzyści z tego wynikające;
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
1/3
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
♦ w zakresie ponadpodstawowym:
o
charakteryzuje podstawowe zastosowania poznanych na zajęciach urządzeń opartych na technice
komputerowej;
o
wskazuje na zastosowanie techniki komputerowej w urządzeniach innych niż omawiane na
zajęciach;
o
obsługuje urządzenia oparte na technice komputerowej związane z najbliższym środowiskiem, np.:
pralka automatyczna, telefon komórkowy, magnetowid, informacja komputerowa.
Cele zajęć
♦ poznanie zasad pracy w grupie;
♦ poznanie urządzeń opartych na technice komputerowj;
♦ poznanie zastosowań urzadzeń opartych na technice komputerowej;
♦ utrwalanie umiejętności korzystania z Internetu;
♦ trening czytania ze zrozumieniem;
♦ posługiwanie się podstawowym słownictwem komputerowym;
♦ zaznajomienie z normami prawa przy wykorzystaniu Internetu;
♦ przygotowanie do życia w społeczeństwie informacyjnym;
♦ uwrażliwienie uczniów na temat legalności oprogramowania oraz prawa autorskiego;
♦ w zakresie wychowania — przygotowanie uczniów do tego, aby:
o
szanowali pracę innych i własną,
o
przestrzegali regulaminu pracowni komputerowej.
Przebieg lekcji
♦ omówienie tematyki zajęć;
♦ praca z podręcznikiem – głośne czytanie przez kolejnych uczniów;
♦ omówienie sposobu realizacji ćwiczeń przez nauczyciela;
♦ omówienie zastosowań komputerów, dyskusja;
♦ uruchomienie przeglądarki internetowej na komputerach uczniowskich;
♦ dokładne omówienie sposobu realizacji ćwiczeń przez wybranego ucznia;
♦ praca z zeszytem ćwiczeń (jeśli wystarczy czasu);
♦ konieczne jest omówienie sposobu rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń przez uczniów.
Podsumowanie zajęć
Nauczyciel powinien przypomnieć cel i założenia lekcji, następnie pozytywnie ocenić najbardziej aktywnych
uczniów (np. dodatkowym punktem lub oceną) oraz uzupełnić punktację w zeszytach ćwiczeń. Dzieci mogą
pracować w zespołach dwuosobowych, pamiętajmy jednak, aby posadzić ucznia dobrego z dobrym, słabego ze
słabym. Pracują oni wówczas w równym tempie, odpowiednim do umiejętności.
Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń przez uczniów potrzebna jest pomoc nauczyciela, to należy udzielać jej
indywidualnie w formie konsultacji.
Ocenianie uczniów
Oceniamy:
♦ praca na lekcji:
o
wykonywanie poleceń;
o
samodzielność podczas pracy;
o
efektywność wykorzystania czasu pracy;
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
2/3
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 3.1
o
aktywność na zajęciach;
♦ praca w grupie:
o
umiejętność pracy w grupie;
o
poszanowanie cudzej pracy i twórczości;
♦ pomoc innym uczniom:
o
na ich prośbę;
o
z własnej inicjatywy;
♦ kulturalne komunikowanie się:
o
z nauczycielem;
o
z kolegami;
♦ przestrzeganie regulaminu pracowni komputerowej oraz zasad BHP.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
3/3