SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH Z ŁYŻWIARSTWA

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH Z ŁYŻWIARSTWA
SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH Z ŁYŻWIARSTWA
Temat: Doskonalenie wybranych elementów techniki jazdy na łyżwach – jazda po slalomie,
hamowanie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- utrwala zasady bezpiecznego zachowania podczas jazdy na łyżwach
- doskonali hamowanie różnymi sposobami oraz jazdę po slalomie
- poznaje zasady współdziałania w grupie podczas zabaw
Przybory: znaczniki, pachołki, kijki, szarfy
Przebieg zajęć:
Część zajęć
Tok zajęć
1
Część wstępna
2
Czynności
organizacyjnoporządkowe
3
Zbiórka na lodowisku. Przypomnienie zasad
bezpieczeństwa obowiązujących na zajęciach
na lodowisku. Podanie treści zajęć.
Zabawa
ożywiająca
Berek na łyżwach – wybrani uczniowie starają
się złapać pozostałych uczestników podczas
jazdy na łyżwach, osoba złapana zostaje
berkiem.
Zabawę
powtarzamy
3 razy.
Zabawy
doskonalące
hamowanie
Berek „zaczarowany” – osoby goniące ubrane
w szarfy starają się złapać pozostałych
uczestników, osoba złapana staje w szerokim
rozkroku, aby umożliwić jej powrót do zabawy
należy przejść na czworakach pod jego
nogami.
Zabawę
powtarzamy 3
razy
Zabawa „Raz, dwa, trzy baba jaga patrzy”
Uczestnicy ustawieni pod bandą. Jeden z
uczniów ustawiony po przeciwnej stronie
lodowiska wypowiada formułkę i odwraca się.
Pozostali starają się w tym czasie podjechać
jak najbliżej i zanim prowadzący odwróci się
zatrzymać się i znieruchomieć.
Zabawę
powtarzamy 3
razy
Zabawa „Lawina”
Jeden z uczniów stara się złapać kolegów.
Jeżeli kogoś złapie jadą w parze i kontynuują
zabawę. Potem w trójce, czwórce itd.
Zabawę
powtarzamy 3
razy
Część główna
Zabawy
doskonalące
jazdę na
łyżwach
Treść i sposób realizacji
Uwagi
organizacyjno
- metodyczne
4
Tor przeszkód
Część końcowa Ćwiczenia
oddechowe,
uspakajające,
rozluźniające
Czynności
porządkowe
Pokaz i objaśnienie techniki jazdy po
slalomie, zaprezentowanie wybranych
sposobów hamowania (półpłóg, T odwrócone)
 Jazda po slalomie
 Jazda po slalomie z przysiadem
dotknięciem omijanego pachołka
 Jazda po slalomie z okrążeniem
każdego pachołka
 Jazda „beczką”
 Jazda po slalomie hamowanie
wybranym sposobem przed
przeszkodą (leżący kijek)
Jazda wokół lodowiska z głębokim wdechem i
wydechem.
Uczniowie
podzielenie
na dwie grupy
Dzieci stoją oparte przodem do bandy, ręce
oparte na bandzie, opad w przód.
Dzieci stoją
przy bandzie
Ćwiczenia
powtarzamy
do czasu
prawidłoweg
o ich
wykonania
Zbiórka, ocena wykonywania ćwiczeń i
udzielenie pochwały.
Nauczyciel wychowania fizycznego mgr Ireneusz Kubin
Zdjęcia z przeprowadzonych zajęć na łyżwach według powyższego scenariusza.

Podobne dokumenty