Wyznaczanie granic, ustalanie norm.

Transkrypt

Wyznaczanie granic, ustalanie norm.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA RODZICÓW KLAS I-VI
Temat: Wyznaczanie granic, ustalanie norm.
Cele:
 wzmacnianie poczucia odpowiedzialności za wychowanie
własnego dziecka.
 Uświadomienie rodzicom jakie cechy powinny posiadać granice
stosowane wobec dzieci.
 Wskazanie, jak „ jakość” granic stosowanych wobec dziecka
wpływa na jego osobowość.
Forma pracy: praca zespołowa i grupowa.
Pomoce :
 arkusze papieru, przybory do pisania.
 informacje dotyczące wpływu „ jakości” na relacje człowieka z
innymi ludźmi.
 materiały dla rodziców.
 ewaluacja.
Przewidywany czas: 1h/1h 30 min.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców.
2. Zaproponowanie karteczek z imionami uczestników.
3. Przedstawienie tematu, celów.
4. Przedstawienie formy pracy grupowej i zespołowej, zgoda
uczestników.
5. Rozwinięcie.
Dzisiaj będziemy mówić o granicach w relacjach międzyludzkich,
w relacjach rodzic-dziecko. Jesteśmy zgodni co do tego, że granice
są potrzebne.
 Przedstawienie prawidłowych relacji rodzicielskich
/schemat na ksero/
 Praca z całym zespołem/ na kartkach rysują-wyznaczają
swoje granice
 Na tablicy przypięte pytania:
Co dobrego daje wyznaczanie granic?
- Uczą dzieci akceptowanych zachowań
- dają poczucie bezpieczeństwa
- uczą odpowiedzialności
- uczą relacji międzyludzkich
Czego obawiamy się wyznaczając granice?/ jeśli nie
wypłynie, nie wywoływać tego pyt./
- but
- niepewność rodziców co do ustalonych granic
/za wysoko poprzeczka, za nisko/
Granice nie są rzeczą wrodzoną. Kształtują się w trakcie całego
życia. Wytyczanie granic jest procesem w którym rodzice uczą dzieci
zasad i oczekiwanych zachowań obowiązujących w rodzinie i
otaczającym nas świecie.
6. Propozycja doboru w grupy-praca w grupach.
7. Zadania dla grup:
Prowadzący: Zastanówmy się jak „ jakość” granic wpływa na
kształtowanie się relacji człowieka z innymi ludźmi. Pokazane zostają
4 typy granic-bez opisu.
Rodzice otrzymują w grupach takie same rysunki oraz zestawy
informacji.
Zadanie polega na dopasowaniu poszczególnych informacji do typu
granic i zakreślenie tych granic wokół ludzika.
W informacjach rodzice mogą dopisać własne spostrzeżenia.
Powstaje obraz przedstawiający jak „ jakość” granic wpływa na
kształtowanie się relacji człowieka z innymi ludźmi.
 MURY ZAMIAST GRANIC:
brak poczucia bezpieczeństwa
poczucie samotności
poczucie izolacji
mówienie NIE w każdej sytuacji
 NIENARUSZONY JEDNOCZESNIE ELASTYCZNY
SYSTEM/ otwarty na nasze i dziecka potrzeby/
Świadome nawiązywanie związków
Satysfakcja z bycia z ludźmi
Poczucie bezpieczeństwa
Umiejętność wyznaczania własnych granic i
komunikowanie ich
Respektowanie cudzych granic
Umiejętność mówienia NIE
 BRAK GRANIC
Kłopoty w kontaktach z innymi ludźmi
Naruszanie cudzych granic
Poczucie zagrożenia i braku ochrony
Przyjmowanie roli osoby agresywnej lub ofiary
Brak umiejętności mówienia NIE
 USZKODZONY SYSTEM GRANIC/ granice są przesuwane
w zależności o naszej wygody, nastroju/
Jeśli granice, które wyznaczamy NIE są stabilne dziecko nie zna
naszych oczekiwań, nie potrafi odnaleźć się w świecie, żyje w
chaosie, nie potrafi budować prawidłowych relacji z innymi ludźmi.
8. Prezentacja pracy w grupach- jedna grupa jeden z czterech
modeli.
9. Podsumowanie
Który rodzaj granic jest najbardziej skuteczny?
O czym należy pamiętać wyznaczając granice?
Opracowała Bożena Szulc- pedagog szkolny SP8 w Zgierzu