Wiosna tuż tuż – posprzątajmy dla niej świat

Transkrypt

Wiosna tuż tuż – posprzątajmy dla niej świat
LUTY 2012
Wiosna tuż tuż – posprzątajmy dla niej świat! – scenariusz
zajęć z elementami edukacji ekologicznej
Opracowała: Izabela Czaja-Antoszek, psycholog dziecięcy i pedagog, Grupa Edukacyjna Ideownia
Grupa wiekowa: 3–4 lat
Czas trwania: 60 min
Cele ogólne:
·
·
·
·
·
·
·
budowanie przynależności do grupy,
zdobywanie elementów wiedzy przyrodniczej,
kształtowanie świadomości ekologicznej,
usprawnianie aparatu artykulacyjnego,
doskonalenie umiejętności motorycznych dziecka,
kształtowanie koordynacji słuchowo-ruchowej,
umożliwienie ekspresji artystycznej.
Cele operacyjne – dziecko:
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
czuje się częścią grupy,
wie, jaka pora roku następuje po zimie,
zna zwiastuny wiosny,
wie, dlaczego i gdzie należy wyrzucać śmieci,
wie, dlaczego ludzie, zwierzęta i rośliny potrzebują czystej planety,
ćwiczy wdech i wydech,
wdycha powietrze przez słomkę,
tańczy i reaguje w tańcu na sygnał start–stop,
potrafi naśladować latanie ptaków,
wykleja gniazdo dla ptaków,
maluje wiosenną trawę na zielono.
Formy pracy:
·
·
indywidualna,
grupowa.
Metody:
·
·
·
·
słowne: rozmowa,
ruchowe: taniec, taniec z rekwizytem, pantomima,
plastyczne: malowanie, wyklejanie,
logopedyczne: dmuchanie piórek, przenoszenie rybek za pomocą słomki do napojów.
Pomoce dydaktyczne:
·
·
·
·
płyty CD z muzyką dynamiczną,
płyty CD z muzyką relaksacyjną,
płyta CD ABC Muzyczne zabawy czterolatka,
płyta CD Klasyka Bobasa Raimond Lap.
Potrzebne materiały i narzędzia:
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
pacynka,
zielone pudełko przewiązane wstążką,
list od Pani Wiosny,
obrazek klucza ptaków,
koperta,
hula-hoop,
taśma malarska,
cymbałki,
zielona wstążka (pociąg),
kolorowe piórka,
kartki bloku technicznego A4 (szablon gniazdek dla ptaków),
kleje,
materiały na gniazdo dla ptaków: sizal, patyczki, gałązki, listki itp.,
zielona farba,
biały brystol,
zielone wstążeczki,
słomki do napojów,
kolorowa bibułka (rybki),
szary karton (brudny staw),
niebieski karton (czysty staw),
poduszki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie pacynką – postać pacynki wita wszystkie dzieci i zaprasza je do wspólnej zabawy (pacynka w
zielonym kolorze).
2. Piosenka z imieniem – Witamy Cię w przedszkolu/imię dziecka – prowadzący podaje dzieciom w kręgu
zielone przewiązane wstążką pudełko, mówiąc, że dostał dziś ten prezent dla wszystkich dzieci; w pudełku
znajduje się list od Pani Wiosny; nauczyciel czyta list na głos (list mówi dzieciom, że przychodzi wiosna, a
zapowiadać ją będą jej zwiastuny, Pani Wiosna zaprasza dzieci do wspólnego posprzątania Ziemi, którą trzeba
przygotować na jej nadejście).
3. Zabawa z piosenką – pociąg; jedziemy pociągiem na łąkę posprzątać ją i poszukać śladów Pani Wiosny
(zielona wstążka jako pociąg, w tle dowolna muzyka dynamiczna).
4. Zabawa ruchowa z pantomimą – sprzątanie łąki; gdy gra muzyka, dzieci skaczą po łące, gdy przestaje
grać, zatrzymują się na sygnał prowadzącego i sprzątają łąkę, schylając się i podnosząc śmieci, a następnie
wrzucając je do kosza (w tle dowolna muzyka dynamiczna).
5. Zagadka dydaktyczna – zwiastuny wiosny; prowadzący wysuwa z koperty obrazek lecącego klucza ptaków,
opowiadając, że kiedy przychodzi wiosna, przylatują do nas ptaszki.
6. Zabawa ruchowa – jesteśmy jak ptaszki; gdy prowadzący gra na cymbałkach, dzieci latają jak ptaszki,
machając rączkami jak skrzydłami; gdy prowadzący przestanie grać, ptaszki wskakują do gniazdka odpocząć
(hula-hoop położone na podłodze).
7. Relaks – zabawa piórkami; prowadzący opowiada, że po długiej zimie wróciły do nas ptaszki i mogą się z
nami pobawić na łące, ponieważ dzieci ją dokładnie posprzątały; dmuchanie piórek do muzyki relaksacyjnej
(CD Klasyka Bobasa Raimond Lap nr 5).
8. Zabawa plastyczna – gniazdko dla ptaszków; na wyciętych z kartonu kołach dzieci naklejają kawałki
sizalu/patyczki/listki itp.
9. Taniec z piosenką – piosenka Idzie do nas wiosna; powitanie wiosny zielonymi wstążeczkami; dzieci
tańczą, machając wiośnie zielonymi wstążeczkami (CD ABC Muzyczne zabawy czterolatka).
10. Relaks – czysty staw i brudny; każde dziecko otrzymuje dwa koła – szare (staw brudny) i niebieskie (staw
czysty); prowadzący opowiada, że w stawie brudnym pływają rybki (małe wycięte z cienkiej bibuły kształty
rybek), ale jest im nieprzyjemnie, bo staw jest brudny, jest w nim dużo śmieci; prowadzący prosi dzieci, aby
przeniosły rybki do czystego stawu przy pomocy słomki do napojów (zasysając je) (w tle dowolna muzyka
relaksacyjna).
11. Zabawa plastyczna – wiosenna trawa; długi pas papieru wystrzępiony z jednej strony (na górze) na kształt
ździebeł trawy; dzieci malują zieloną farbą.
12. Pożegnanie pacynką – pacynka żegna dzieci i przypomina im o wrzucaniu śmieci tylko do odpowiedniego
kosza.

Podobne dokumenty