SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH nr 1 - e

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH nr 1 - e
„Jeśli nie znasz się na mapie, nie idź w złym kierunku,
Tylko wracaj, skąd przyszedłeś i wołaj: - RATUNKU!”
Kubuś Puchatek
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH nr 1
z cyklu „Spotkania z Kubusiem Puchatkiem” –
Program Profilaktyki Logopedycznej
Głównym celem programu jest zapobieganie powstawaniu ewentualnych zaburzeń
mowy dziecka, korygowanie istniejących oraz stymulowanie jego rozwoju w taki sposób, by
dziecko rozpoczynające w przyszłości naukę szkolną prawidłowo porozumiewało się z
otoczeniem.
Cele szczegółowe całego cyklu spotkań:
-
wykształcenie i utrwalanie umiejętności dojrzałego sposobu połykania,
-
nauczenie i utrwalenie właściwego toru oddechowego,
-
usprawnianie motoryki narządów mowy(warg, języka, podniebienia)
-
podnoszenie sprawności w zakresie motorki dużej i małej,
-
rozwijanie percepcji słuchowej przez
kształcenie
wrażliwości
słuchowej, różnicowania dźwięków z otoczenia,
-
wyrabianie poczucia rytmu,
-
bogacenie słownictwa związanego z najbliższym otoczeniem dziecka,
-
rozwijanie mowy zdaniowej i opowieściowej,
-
kształcenie umiejętności słuchania,
-
rozwijanie i doskonalenie artykulacji.
Temat1 - „W sklepie z zabawkami".
Pomoce: miś-pacynka, piłka, pajacyk, samochód, dzwonek, inne zabawki, magnetofon,
nagrania z rytmiczną muzyką, karta: Mądrości Kubusia Puchatka, książka pt. ,,Lekcje ze
Stumilowego Lasu”.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie i przywitanie dzieci z Kubusiem Puchatkiem:
•
dzieci kolejno witają się z misiem i przedstawiają się imieniem;
•
zabawa „Do kogo toczysz piłkę?"- dziecko trzymające piłkę odpowiada na
pytanie i toczy je w kierunku osoby, którą nazwało. Wszystkie dzieci powinny
wziąć udział w zabawie; nazywanie części ciała u misia i u siebie;
•
zabawa „Co to jest?"- logopeda nazywa i wskazuje poszczególne części ciała.
Potem wskazuje niewłaściwie nazywane części, na co dzieci reagują
sprzeciwem, prawidłowo wskazując wymienioną część –NIE- RUCH JĘZYKA
PRAWO- LEWO, TAK – ruch języka nos- broda, bijemy brawo językiem- konik.
Cel: nabycie umiejętności przedstawiania się, utrwalanie imion kolegów, reagowanie na
sygnał wzrokowy
i
słuchowy,
utrwalenie
nazw
części
ciała,
rozwijanie
umiejętności przyporządkowywania, ćwiczenia języka.
2. Skąd przyszedł do nas miś?
Czytanie przez prowadzącą treści fragmentu WSTĘP WOLNY, s.8-9 wspólne odtwarzanie
treści opowiadania połączone z ćwiczeniami motorycznymi narządów mowy (podnoszenie
języka w kierunku nosa i brody, dotykanie językiem zębów na górze i na dole,
wysuwanie języka na zewnątrz, podnoszenie go do podniebienia, dotykanie do kątów
ust, kląskanie, rozciąganie warg w uśmiechu, cmokanie, mina smutna, naśladowanie
odgłosów zwierząt)
Cel: skupianie uwagi na bodźcach słuchowych, kształcenie umiejętności słuchania
opowiadań, ćwiczenie mięśni warg i języka oraz wykonywania celowych ruchów narządami
mowy.
3. Ćwiczenia oddechowe:
•
dzieci naśladują misia, który zmarzł na spacerze - dmuchanie na dłonie- hu- huhu (zwrócenie uwagi na to, by dzieci nabierały powietrze nosem, a ustami
wypuszczały) naśladowanie mruczenia misia - mmmmm (wdech nosem długi wydech z mruczeniem), podnosimy misia- wdech, opuszczamy – wydech.
Cel: uświadomienie występowania fazy wdechowej i wydechowej podczas oddychania,
wydłużanie fazy wydechowej, właściwe ustawienie głosu.
4. Ćwiczenia słuchowe:
•
zabawa „Kupujemy zabawki"- prowadząca pokazuje dzieciom zabawki:
pajaca, misia, samochód, dzwonek; naśladuje ich głosy i dźwięki
wspólnie z dziećmi. Następnie wskazane dzieci naśladują dźwięk zabawki,
którą chcą kupić. Pozostałe dzieci odgadują, jaka to zabawka.
Cel: rozpoznawanie i różnicowanie poznanych odgłosów zabawek, prawidłowe
wymawianie połączeń głoskowych.
5. Ćwiczenia ruchowe i logorytmiczne:
•
zabawa „Misie schodzą z wystawy"- dzieci stoją blisko siebie, plecami
dotykając ściany. Na hasło „misie schodzą z wystawy" dzieci zaczynają
biegać swobodnie po sali. Na hasło „misie wracają na półkę" dzieci ustawiają
się pod ścianą; zabawa „miś na spacerze" - dzieci chodzą w rytm muzyki,
zatrzymują się, gdy muzyka przestaje grać.
Cel: ćwiczenie orientacji, reagowanie na sygnał dźwiękowy, poruszanie się w
gromadzie, wyrabianie poczucia rytmu, ćwiczenie mięśni całego ciała.
6. Zakończenie zajęć: pożegnanie dzieci z misiem i osobą prowadzącą.
•
Rozdanie kart „Mądrości Kubusia Puchatka” do uzupełniania po każdym
spotkaniu.
Opracowała: Aleksandra Monika Kuczyńska