Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i niewiastę

Transkrypt

Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i niewiastę
Konspekt do III klasy szkoły ponadgimnazjalnej
Temat: BÓG STWORZYŁ CZŁOWIEKA JAKO MĘŻCZYZNĘ I NIEWIASTĘ
Cel ogólny: Ukazanie różnic psychicznych i fizycznych mężczyzny i kobiety podkreślając ich rolę
w budowaniu całościowego obrazu człowieka stworzonego przez Boga.
Cele szczegółowe: Uczeń:
• wymieni różnice psychiczne i fizyczne mężczyzny i kobiety;
• ukaże zależność relacji między mężczyzną a kobietą;
• w modlitwie wyrazi wdzięczność za pełnię człowieczeństwa w mężczyźnie i kobiecie.
Metody i formy pracy: praca plastyczna, słoneczko, mini wykład, opowiadanie.
Pomoce i środki dydaktyczne: Pismo Święte, szary papier, mazaki, karteczki samoprzylepne, tekst
opowiadania.
Czynności katechety i uczniów,
przebieg katechezy
1. MODLITWA.
2. WPROWADZENIE
Katecheta dzieli uczniów na grupy (oddzielnie chłopcy, oddzielnie dziewczyny) i prosi
ich, aby na otrzymanym szarym papierze stworzyli obraz idealnego przedstawiciela
płci przeciwnej. Po skończonej pracy młodzież prezentuje jej efekty swojej i omawia je.
3. ROZWINIĘCIE
Następnie katecheta prosi uczniów, aby na małych przylepnych karteczkach wypisali
cechy psychiczne kobiet i umieścili je na zawieszonych na tablicy konturach kobiety
(dziewczyny po jednej stronie, chłopcy po drugiej) Po wykonaniu zadania powtarzamy
pracę odnośnie cech mężczyzny.
Odczytujemy głośno wynik pracy uczniów. Jako podsumowanie pracy katecheta
rozdaje młodzieży wydrukowane różnice psychiczne obu płci. Młodzież na koniec lekcji
wklei je do zeszytu jako notatkę z lekcji (zał. nr 1).
Katecheta w mini wykładzie podsumowuje pracę uczniów: Jak zauważyliście
mężczyzna i kobieta różnią się znacznie między sobą. Na te różnice popatrzmy dziś
jako na ich bogactwo, które powoduje uzupełnianie się płci. Dopiero wówczas można
mówić o pełni osoby ludzkiej, jej cechach. Cały człowiek to mężczyzna i kobieta.
W Piśmie Świętym w Rdz 1, 26-27 czytamy: „A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy
człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad
ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami
pełzającymi po ziemi!» Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży
go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.”
Kobieta i mężczyzna mają się uzupełniać, bowiem mają inne zadania do wykonania.
Mężczyzna jest uzupełnieniem kobiety, kobieta jest uzupełnieniem mężczyzny. Do
zjedzenia obiadu jest potrzebny widelec i nóż, nie dwa widelce czy dwa noże. Nie ma
sensu kroić widelcem a jeść nożem. Wiedza o tym jak jesteśmy różni może być
pewnym krokiem do zmniejszenia obcości między nami. Gdybyśmy czuli i myśleli tak
samo zapewne szybko byśmy się sobą znudzili.
4. PODSUMOWANIE
Katecheta czyta indyjską historyjkę o stworzeniu mężczyzny i kobiety (zał. nr 2)
Młodzież zapisuje temat do zeszytu i wkleja jako notatkę otrzymane wcześniej kartki
z różnicami płci.
5. MODLITWA dziękczynna za różnice psychiczne i fizyczne między mężczyznami
a kobietami.
Metody i formy
pracy
praca plastyczna w
grupach
słoneczko
mini wykład
opowiadanie
Opr.: Monika Krupa
Załącznik nr 1
W Indiach opowiada się następującą legendę o stworzeniu mężczyzny i kobiety: „Kiedy Stwórca zakończył stwarzanie mężczyzny
stwierdził, że zużył całe, przeznaczone do tego tworzywo. Nie pozostało już nic trwałego, spójnego i mocnego, z czego mógłby stworzyć
kobietę. Po dłuższym namyśle Stwórca wziął jednak:
opływowe kształty księżyca,
gibkość pnącej winorośli i drżenie trawy,
wysmukłość trzciny i kwitnięcie kwiatów,
lekkość liści i jasność promieni słonecznych,
łzy chmur i zmienność wiatru,
strach królika i próżność pawia,
delikatność ptasiej piersi i trwałość diamentu,
słodycz miodu i okrucieństwo tygrysa,
płomień ognia i chłód śniegu,
gadatliwość sroki i śpiew słowika,
fałsz żurawia i wierność matki lwicy.
Zmieszawszy wszystkie te nietrwałe składniki, Stwórca stworzył kobietę i dał ją mężczyźnie.
Po tygodniu mężczyzna przyszedł i powiedział:
- Panie, kobieta, którą mi dałeś unieszczęśliwia mnie, bez przerwy mówi i niemiłosiernie mnie dręczy, tak, że nie mam wytchnienia. Żąda,
żebym stale się nią zajmował i tak tracę czas. Krzyczy z byle powodu i żyje bezczynnie. Przyszedłem, aby Ci ją oddać, ponieważ nie mogę z
nią żyć.
- W porządku – odparł Stwórca i zabrał kobietę.
Po tygodniu mężczyzna wrócił i powiedział:
- Panie, od chwili, gdy oddałem Ci tę kobietę, moje życie jest szare. Stale o niej myślę – jak tańczyła i śpiewała, jak zalotnie patrzyła na mnie
kątem oka, jak się przekomarzała ze mną i tuliła się. Była piękna i delikatna w dotyku. Lubię słuchać jej śmiechu. Proszę, oddaj mi ją z
powrotem.
- W porządku – odparł Stwórca i oddał mężczyźnie kobietę.
Po trzech dniach mężczyzna przyszedł jednak znowu i powiedział:
- Panie, nie rozumiem i nie mogę tego wytłumaczyć, ale po tych wszystkich doświadczeniach z tą istotą doszedłem do wniosku, że mam z
nią więcej kłopotów niż radości. Błagam Cię, zabierz ją z powrotem. Nie mogę z nią żyć!
- Ale nie możesz żyć i bez niej – odparł Stwórca i odwrócił się do swojej pracy.
Mężczyzna zdesperowany powiedział: Co ja zrobię? Nie mogę żyć z nią i nie mogę żyć bez niej.
Załącznik nr 2
Mężczyźni i kobiety różnią się:
•
Sposobem myślenia
•
Sposobem mówienia
•
Wrażliwością
•
Strukturą potrzeb
•
Rozmową ( w innym celu i w inny sposób)
•
Potrzebą rozmowy w innym czasie i w innej dawce
•
Przeżywaniem rodzicielstwa
•
Reakcjami seksualnymi
•
Zdolnością koncentracji
•
Kobieta w konflikcie szuka czułości i pocieszenia, zaś mężczyzna argumentów
•
Organizm kobiety działa cyklicznie a mężczyzny nie
•
Kobieta potrzebuje romantyczności a mężczyzna praktyczności
•
Kobieta potrzebuje odmiany, mężczyzna stabilizacji
•
Mężczyzna potrzebuje dokonań, a kobieta opieki

Podobne dokumenty