1 mgr Adam Potoniec Konspekt lekcji języka francuskiego Temat

Transkrypt

1 mgr Adam Potoniec Konspekt lekcji języka francuskiego Temat
mgr Adam Potoniec
Konspekt lekcji języka francuskiego
Temat: „Projets d'avenir” - sposoby wyrażania przyszłości
Klasa: 3EK
Czas: 45 min
Cele lekcji:
 komunikatywne: uczeń potrafi opowiedzieć o swoich najbliższych i dalszych planach
na przyszłość lub zamiarach, umie powiedzieć o swoich zamiarach.

językowe:
→leksykalne – uczeń zna okoliczniki czasu dotyczące przyszłości:
bientot, demain, la semaine prochaine, dans un mois
→gramatyczne – uczeń na sposób użycia i sposób tworzenia czasów
futur proche, futur simple oraz present w znaczeniu
czasu przyszłego.

cywilizacyjnie: czas wakacji we Francji – sposób spędzania wolnego czasu przez
Francuzów, kierunki ich wypraw wakacyjnych oraz najczęstsze zajęcia związane z
wypoczynkiem.

wychowawcze: podkreślenie znaczenia i konieczności planowania swoich działań
długo i krótkoterminowego w kontekście przyszłej matury i wyboru kierunku studiów.
Metody pracy:





burza mózgów
słuchanie nagrania dialogu bez transkrypcji
praca z tekstem
robienie notatki
pytanie-odpowiedź
Pomoce dydaktyczne: tablica, zeszyt, książka, nagranie dialogu „Projets d'avenir”, formularz
z ćwiczeniem
1
Przebieg lekcji
Czas
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
2
1. Powitanie. Sprawdzenie
listy obecności.
Uczniowie odpowiadają
Qui est absent
„présent”, lub „absent”
aujourd’hui?
Zapisanie tematu lekcji.
„Projets d'avenir – temps
futurs””.
4
2. Sprawdzenie zadania
domowego. Prosi jednego
ucznia aby przeczytał
prognozę pogody dla
Francji napisaną w czasie
futur simple z
uwzględnieniem
kierunków
geograficznych i nazw
miast.
3. Prosi o otwarcie
książek na stronie 96 i
zadaje pytania odnośnie
obrazka oraz dialogu:
Qu'est-ce qu'il y a sur
l'image? Qu'est ce qu'ils
font? Quel est le sujet du
dialogue? Comment
s'appellent les
personnages?
4. Zadaje pytania
odnośnie nagrania dialogu
i prosi o znalezienie
odpowiedzi podczas
dwukrotnego wysłuchania
i zapisanie ich w zeszycie.
Pytania:
Qu'est-ce qu'elles feront
pendant les vacances?
Ou?
Puszcza dwukrotnie
nagranie dialogu.
5. Prosi uczniów o
otwarcie książki na
stronie z dialogiem,
wskazuje ucznia który
5
6
10
Materiały
Metoda
Dziennik
lekcyjny,
tablica
Wskazany uczeń czyta
na głos zadanie,
pozostali uczniowie
sprawdzają poprawność
zadań w swoich
zadaniach.
zeszyt z
zadaniem
domowym
głośne
czytanie
Wskazani przez
nauczyciela uczniowie
odpowiadają na zadane
pytania.
Książka taxi1
pytanieodpowiedź,
burza
mózgów
Słuchają dwukrotnie
dialogu i zapisują
odpowiedzi na pytania
w zeszytach.
Nagranie
dialogu,
zeszyt,tablica
Słuchanie
nagrania
tekstu bez
transkrypcji
Wskazani przez
nauczyciela uczniowie
odpowiadają na pytana
nauczyciela korzystając
tablica, zeszyt
Praca z
tekstem,
robienie
notatki
2
7
10
1
odpowie na pytanie
„qu'est ce que (Lea) Aude
fera pendant les
vacances?”
Zapisuje odpowiedzi na
tablicy.
6. Na podstawie
odpowiedzi zapisanych na
tablicy prosi uczniów o
zredagowanie reguły
mówiącej jakie są
sposoby wyrażania
przyszłości i planów na
przyszłość.
7. Rozdaje uczniom ksero
z ćwiczeniem które
polega na zadaniu 6 pytań
koledze lub koleżance
odnośnie planów na jutro
na przyszły tydzień i
przyszły miesiąc.
Podchodzi do każdego
ucznia i poprawia
ewentualne błędy w
pytaniach lub
odpowiedziach.
8. Prosi uczniów o
napisanie w domu jako
zadanie ćwiczenia 3 str
97.
z notatek lub z tekstu w
książce
Uczniowie wspólnie
całą grupą redagują i
zapisują regułę do
zeszytu.
tablica, zeszyt
W parach uczniowie
zadają sobie nawzajem
pytania i odpowiadają
na nie.
zeszyt,
formularz z
ćwiczeniem
Zapisują treść zadania
domowego w zeszycie.
zeszyt
burza
mózgów
Praca w
parach, dialog
3

Podobne dokumenty