przybliżenie wiadomości o zabytkach Krakowa

Transkrypt

przybliżenie wiadomości o zabytkach Krakowa
Scenariusz zajęć dla dzieci 4 – 5 letnich
Cele ogólne:
- przybliżenie wiadomości o zabytkach Krakowa
- przybliżenie wiadomości o najwyższych górach w Polsce i ich mieszkańcach
- zapoznanie z wyglądem tradycyjnego stroju krakowskiego i góralskiego
Przebieg :
Wyliczanka wprowadzająca :
Na wycieczkę wyruszamy,
ale pewien kłopot mamy,
czy do lasu czy na grzyby,
choć wycieczka jest na niby.
Jechać w góry czy nad morze?
Wyliczanka nam pomoże:
raz, dwa, trzy.
tę wycieczkę wybierz ty!
Dziecko wybiera z dwóch obrazków gdzie najpierw pojedziemy (Kraków lub Zakopane).
KRAKÓW
1.
2.
3.
4.
5.
Wsiadamy do pociągu – jedziemy przy piosence, podczas przerw w muzyce pociąg może
jechać w różny sposób (jedzie wolno, zakręca tylko w prawo, jedzie przez tunel – dzieci się
pochylają, skręca tylko w prawo itp.) – (slajd pociąg jadący)
Powitanie z przewodnikiem: zagadki (rozwiązanie ilustrowane slajdami)
- Ten Wawel, Rynek gołębi dwieście, w jakim jesteśmy mieście? (Kraków)
- A pod Wawelem do jamy ścieżka, kto w jamie mieszka? (smok)
- Na krakowskim rynku pod Sukiennicami dziwny konik bryka, chce się bawić z nami,
bije nam pokłony, do zabawy wzywa , małych gapiów goni, dzieci klaszczą w dłonie : Wiwat…
(Lajkoniku)
Zabawa bieżna Lajkonik i dzieci
Dzieci poruszają się po kole, wybrane dziecko Lajkonik w środku koła podczas piosenki
Lajkonik na przerwę wybierane jest kolejne dziecko – dotknięciem buławy. Zabawę
powtarzamy kilka razy. (pomoce konik na patyku)
Prezentacja stroju krakowskiego – opis jego elementów (slajd)
Taniec do piosenki Krakowiaczek jeden – nauka podstawowego kroku
ZAKOPANE
1. Zabawa ruchowa przy piosence Jedzie pociąg
2. Podanie przez dzieci propozycji spędzenia czasu w górach. (slajd gór)
3. Wysłuchanie wiersza J. Porazińskiej Góry nasze góry
Góry nasze góry!
hale nasze hale!
kto was zna tak dobrze
Jako my górale?
4.
5.
6.
7.
Góry nasze góry!
wy wysokie szczyty!
kto was przewędrował?
góral rodowity
Rebus fonetyczny kto opiekuje się owieczkami na hali? (Slajdy z obrazkami buda,
arbuz, cukierek, antena – baca) (slajd – obrazek bacy na hali)
Oglądanie obrazków przedstawiających stroje góralskie, wskazanie elementów tj.
parzenice, serdak, kierpce, zwrócenie uwagi na kolorystykę i zdobnictwo. (slajd i
stroje z garderoby)
Degustacja oscypków, wyjaśnienie że są one wyrabiane tylko przez górali i
wykonywane z mleka owczego.
Zabawa przy piosence ludowej W murowanej piwnicy
Podsumowanie: Dopasowanie zgromadzonych ilustracji , przedmiotów do
odpowiednich miejscowości Krakowa lub Zakopanego

Podobne dokumenty