Scenariusz lekcji: Temat: Liczba π. Długość okręgu. Cele nauczania

Transkrypt

Scenariusz lekcji: Temat: Liczba π. Długość okręgu. Cele nauczania
Scenariusz lekcji:
Temat: Liczba π. Długość okręgu.
Cele nauczania:
Ogólne:
• Zapoznanie z historią liczby π.
• Zapoznanie z wzorem na długość okręgu.
• Kształtowanie pozytywnej postawy wobec przedmiotu.
Szczegółowe:
• Znajomość przybliżenia liczby π.
• Znajomość wzoru na długość okręgu.
• Umiejętność zastosowania wzoru na obwód koła w zadaniach.
Metody:
Podająca, burza mózgów, praktyczne ćwiczenia.
Formy pracy:
• Praca z całą klasą.
• Praca w parach.
Pomoce dydaktyczne:
Program multimedialny do nauczania matematyki edu-Rom oraz odpowiednie
zaplecze do jego zastosowania, pocięte sznurki.
Przebieg lekcji:
1.Powitanie.
2.Zapoznanie z celami lekcji.
3.Wprowadzenie: π w starożytnej Grecji i Rzymie.
4.Burza mózgów: Jak obliczyć obwód koła wykorzystując sznurek?
5.Doświadczenie:
Uczniowie w parach rysują okrąg a następnie za pomocą sznurka sprawdzają ile
razy średnica mieści się na okręgu?
6. Podanie przybliżonej wartości π.
Historia przybliżeń liczby π (informacja z przybliżeniami liczby π wyświetlona na
ekranie).
7.Wyprowadzenie wzoru na długość okręgu.
8.Mnemotechniki liczby π.
Na tablicy multimedialnej wyświetlane są wiersze, w których liczba liter w
każdym wyrazie odpowiada kolejnym cyfrom rozwinięcia dziesiętnego liczby π.
Uczniowie odczytują wiersze na głos, oraz próbują odgadnąć ich związku z
liczbą π
9.Zadania z programem edu-ROM. Uczniowie rozwiązują zadania, wyświetlone
na tablicy multimedialnej, wpisując , zaznaczając lub dopasowując odpowiedzi
przy pomocy pisaka do tablicy multimedialnej.
Str. 14, zad 1:
Uzupełnij tabele:
Długość
promienia
Obwód koła
2
3
4
21π
π
Str14, zad. 2:
Podaj z dokładnością do jednego centymetra obwód obręczy o średnicy
1m 20cm.
⃘
773 cm
⃘
377 cm
⃘
737 cm
Str. 10 Ćwiczenia:
Jaka jest długość narysowanych linii? Uczniowie liczą długości ”esów floresów”
przedstawionych na ekranie, zbudowanych z okręgów lub jego części.
Str. 15, zad 3:
Rower Adama ma koło o średnicy 60cm. Ile obrotów musi wykonać aby
przejechać 1km?
Str. 15, zad. 4:
Oblicz promień ziemi przyjmując, ze równik ma długość 40 000km.
Str.16 zad. 5:
Duża wskazówk ma długość 5cm jaką drogę przebędzie w ciągu doby?
a)doby
b) 6 godzin?
Str. 16, zad. 6:
Drzewo ma obwód 6m, jaki jest jego promień?
10. Podsumowanie lekcji:
Program edu ROM, str.12, prezentacja podsumowująca.
Zadanie domowe dodatkowe:
Ułóż wiersz, w którym liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada cyfrom
rozwinięcia dziesiętnego liczby π.