Scenariusz zajęć dydaktycznych dla dzieci

Transkrypt

Scenariusz zajęć dydaktycznych dla dzieci
Scenariusz zajęć dydaktycznych dla dzieci młodszych
Temat: Jesienny dywan.
Cele ogólne:
• rozbudzanie zainteresowań jesienną przyrodą,
• klasyfikowanie obiektów ze względu na jedną cechę,
• słuchanie muzyki, rozpoznawanie jej nastroju,
• kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Cele szczegółowe:
• rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania zjawisk charakterystycznych dla
jesieni,
• zapoznanie z kształtem i barwą jesiennych liści,
• rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, wskazanie liści tego samego kształtu,
• rozwijanie wyobraźni ruchowej i orientacji w przestrzeni,
• grupowanie obiektów ze względu na jedną cechę,
• uwrażliwianie na różne elementy muzyki; taniec według własnej pomysłowości,
• rozpoznawanie i nazywanie kolorów.
Metody pracy:
• czynne (samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku),
• oglądowa (obserwacja i pokaz naturalnych eksponatów oraz ilustracji),
• słowna (rozmowa, instrukcje).
Formy pracy:
• przewidywana liczba dzieci: 20,
• zbiorowa,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• tablica interaktywna,
• program „Przedszkolak na start”,
• „Magiczny dywan”,
• jesienne liście (naturalne lub wycięte z papieru) dębu, klonu, kasztanowca, jarzębiny,
• miotła,
• utwór Vivaldi „Jesień”.
Przebieg zajęć głównych:
• Powitanie Pani Jesień
Nauczycielka wita dzieci w przebraniu jesieni, przestawia się oraz opowiada skąd przybyła.
Wyjaśnia, że wiatr porwał z jej koszyczka jesienne listeczki, prosi dzieci, aby pomogły jej
odnaleźć zaginione jesienne skarby.
• Liście, listeczki
Dzieci odnajdują ukryte w sali liście oraz układają je na dywanie. Nauczyciel nazywa gatunki
drzew, spod których pochodzą. Następnie zachęca dzieci, by posegregowały jesienne skarby
ze względu na kształt.
• Psotny wietrzyk
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku listek jesienny, który do ogonka przewiązany ma
sznurek. Przy akompaniamencie utworu Vivaldi’ego „Jesień” dzieci dowolnie poruszają się
z rekwizytem po sali.
• Jesienny dywan
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym wokół magicznego dywanu, na którym wyświetlona jest
aplikacja z jesiennymi liśćmi. Przedszkolaki przyglądają się im.
Nauczyciel zachęca dzieci do opisania tego, co widzą.
- Jakiego koloru są liście?
- Czy wszystkie liście są takie same?
- Czym różnią się poszczególne liście od siebie?
Następnie nauczyciel prezentuje kolejno naturalne lub wycięte z papieru liście dębu, klonu,
kasztanowca, jarzębiny. Zadaniem dzieci jest ich odszukanie na magicznym dywanie
i wskazanie ich za pomocą wskaźnika.
• Zabawa jesienne porządki
Psotny wiatr rozdmuchał wszystkie jesienne liście. Trzeba je posprzątać. Przedszkolaki
otrzymują miotłę i za jej pomocom starają się jak najlepiej pozamiatać magiczny dywan.
• Zabawa jesienne melodie
Na magicznym dywanie uruchamiamy grę pianino. Nauczyciel prosi dzieci, aby wskazały
na pianinie te klawisze, które są w charakterystycznych kolorach jesienni. Przedszkolaki przez
tupnięcie na odpowiedni klawisz sprawdzają, jaki wydaje on dźwięk. Następnie nauczyciel
wybiera małą orkiestrę składająca się z czworga dzieci. Każdy z małych muzyków wybiera
sobie klawisz w jesiennym kolorze i staje obok niego. Nauczyciel zamienia się
w dyrygenta, który pokazuje plansze (liście) w kolorach klawiszy, które wybrały dzieci.
Kiedy wychowawca pokazuje plansze, np. z kolorem pomarańczowym, dziecko stojące obok
tego koloru tupie na swój klawisz wydobywając dźwięk, kiedy prezentuje plansze czerwoną,
reaguje dziecko stojące obok czerwonego klawisza, gdy wskazuje plansze żółtą gra muzyk
stojący przy żółtym klawiszu itd. Zabawę powtarzamy do momentu, kiedy wszystkie dzieci
zagrają swój koncert.
• Kolory jesieni
Dzieci przyglądają się ilustracji na tablicy multimedialnej w programie „Przedszkolak na start”
oraz nazywają kolory tam zawarte. Następnie, nauczyciel prosi dziecko, aby dokonało
wyboru, jaki element jesiennego obrazka zostanie przez niego pomalowany.
Jeżeli będzie to liść przedszkolak musi wybrać kolor żółty, jeżeli kropla deszczu - kolor
niebieski. Zabawę powtarzamy do momentu, kiedy wszystkie elementy ilustracji zostaną
pomalowane.
OPRACOWANIE SCENARIUSZA:
Marta Borsuk i Karolina Szperlik
Przedszkole Samorządowe „Pod Dębem” w Karolewie