SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI O PRAWACH DZIECKA
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI O PRAWACH DZIECKA
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI O PRAWACH DZIECKA Miejsce prowadzenia zajęć: świetlica w SOSW Nr 2 w Elblągu Data: 13.11.2014 Czas trwania zajęcia: około 30 min Osoba odpowiedzialna: Anna Ptaszyńska Uczestnicy: dzieci z Przedszkola SOSW Nr 2, z Przedszkola Nr 26 TEMAT ZAJĘĆ: „Król Maciuś Pierwszy raduje się z nami w przedszkolu”. Kraina - PRAWO DO RADOŚCI - improwizacje ruchowe CELE GŁÓWNE: - kształtowanie świadomości posiadania własnych praw; - wyzwalanie u dzieci spontanicznej radości poprzez zabawę; - naśladowanie ruchów, czynności, określonych sekwencji; - ilustrowanie ruchem treści wiersza. CELE OPERACYJNE: Dziecko: - ma świadomość własnych praw; - chętnie uczestniczy w zabawach; - potrafi odczuwać radość ze wspólnej zabawy; - potrafi improwizować ruchem. Metody: - naśladowcza - słowna - działanie dzieci Formy: - grupowa - indywidualna Środki dydaktyczne: - nagranie na płycie piosenki na powitanie, pacynki przedstawiające emocje; materiały potrzebne do zrobienia piktogramów buziek, przebranie króla, muzyka do pedagogiki zabawy, treść manifestu PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. „Jesteś tu” –zabawa integracyjna na powitanie 2. Krótkie przypomnienie dzieciom o prawach dziecka, odczytanie manifestu: Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, Że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa, Chcąc wielu dzieciom los odmienić, spisali dla was mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać. Tak się w wiersze poukładały prawa dla dzieci na całym świecie, Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej, jak umiecie. 3. Wiersz „Mały człowiek”- zabawa naśladowcza Mały człowiek, duża sprawa. Mały człowiek ma swe prawa. Strzegąc praw tych należycie, Układamy dziecku życie. PRAWO DO RADOŚCI 4. Zabawa „Nazwij swoje uczucia”. Pacynka przedstawia uczucie, dzieci próbują kończyć zdanie. - Jestem smutny, gdy….. -Czuję się szczęśliwy, gdy…. - Boję się, gdy… - Jestem zły ponieważ…. - Czuję się zadowolony, gdy… - Jest mi wesoło , gdy…. 5. Zabawa „Wizyta u Króla Maciusia Pierwszego”- dziecko jest przebrane za króla, zaprasza do siebie dzieci, wymyślając im różne zadania np. - zróbcie dwa kroki - skoczcie jak zajączki - zróbcie kocie grzbiety itp. Po zabawie wszystkie dzieci zostają zaproszone do udziału w improwizacji ruchowej opowiadania pt. „Radość Króla Maciusia”. To był bardzo smutny i nudny dzień. Król Maciuś Pierwszy wraz z przyjaciółmi nie mieli pomysłu na fajną zabawę ( wszystkie dzieci przeciągają się i ziewają). – „Nie, tak nie może być dalej , zapraszam was do parku, tam na pewno wpadnie nam do głowy super pomysł na zabawę”- zawołał Filip i wszyscy ochoczo wybiegli z pałacu ( dzieci naśladują bieg). Niestety zabawa nie trwała długo bo zawiał mocny wiatr i zapowiadało się na deszcz.(zabawa do melodii-spacer po parku, dzieci naśladują wianie wiatru , spadanie liści , szuranie po liściach). Nagle do parku wpadła grupa wesołych i roześmianych przedszkolaków. Bardzo szybko poznali Króla Maciusia i zaprosili go, wraz z przyjaciółmi, do wspólnej zabawy. – wiecie , a ja potrafię zaczarować deszcz - krzyknął Król – róbcie to co ja (zabawa przy muzyce dzieci udają czarowanie ). Wyobraźcie sobie ,że udało się ! Chmury zniknęły, wyjrzało cudowne słońce ( dzieci podnoszą ręce i ruszają dłońmi). Słońce to coś cudownego , wszyscy od razu mieli pełno pomysłów na zabawę . Dzieciom żal było rozstawać się z Królem Maciusiem i jego kolegami, uprosili panią Hanię i zaprosili wszystkich na podwieczorek. Panie w kuchni przygotowały pyszne bułeczki i cieplutkie kakao. Po wyczerpującym bieganiu po parku dzieciaki zajadały, aż miło było popatrzeć ( dzieci głaszczą się po brzuszkach i oblizują buźki). Król Maciuś Wrócił do pałacu zmęczony i bardzo, bardzo szczęśliwy. To był jeden z fajniejszych i weselszych dni. Gdy wieczorem szambelan dworu wszedł do komnaty Maciusia, chłopiec spał już mocno z ogromnym uśmiechem na twarzy ( dzieci udają zasypianie). Krótka rozmowa z dziećmi - z jaką miną powinnam teraz pokazać pacynkę, aby wyrazić uczucia Maciusia? 6. Zabawa do ulubionej piosenki Króla Maciusia „ Małpia przygoda” 7. Uśmiech dziecka – dzieci dobierając się w małe zespoły kolorują przygotowane piktogramy uśmiechniętych buziek. 8. Na zakończenie wspólnej zabawy każde dziecko otrzymuje znaczek uśmiechniętej buźki. Lista dzieci z przedszkola Nr 26 w Elblągu grupa „Słoneczka” 1. Banasik Oskar 2. Brodzik Borys 3. Deptuła Mateusz 4. Głodnicka Lena 5. Joćko Paulina 6. Juszczyszyn Julia 7. Knak Anna 8. Kochanowska Oliwia 9. Kujawska Liwia 10. Łukaszewski Kacper 11. Miska Lila 12. Piklikiewicz Wiktoria 13. Piórkowska Zuzia 14. Szwaracka Martyna 15. Turulska Emilka 16. Urbański Oliwier 17. Wołk Agata 18. Zagórny Allan 19. Zblewski Konrad 20. Zega Mateusz 21. Zielonka Oktawia Nauczycielki: Anna Ptaszyńska, Monika Grabowska