Konspekt z lekcji przyrody w klasie VI - Zwierzęta

Transkrypt

Konspekt z lekcji przyrody w klasie VI - Zwierzęta
KONSPEKT
TEMAT BLOKU: Życie lasu
TEMAT ZAJĘĆ: Zwierzęta leśne.
PRZEDMIOT: Przyroda
KLASA: Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Specjalnej
CZAS TRWANIA: godzina lekcyjna
NAUCZYCIEL: Beata Solarska
CELE OGÓLNE:
 uświadomienie uczniom współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego
 współpraca w grupie, rozładowanie napięcia.
CELE SZCZEGÓŁOWE: ( Uczeń)
 wie, że las ma budowę piętrową,
 rozpoznaje rośliny i zwierzęta leśne,
 wymienia zwierzęta roślinożerne, mięsożerne, wszystkożerne,
 wymienia cechy przystosowania zwierząt do życia na lądzie
 wie, które zwierzęta są niebezpieczne dla człowieka
 rozpoznaje po liściach znane gatunki drzew iglastych, liściastych
 wie, jak należy zachować się w lesie.
FORMY PRACY:
 indywidualna
 grupowa
METODY PRACY:
 praktycznego działania
 pogadanka
 burza mózgów
 pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
 karty pracy, podręcznik, atlas, encyklopedia, plansze zwierząt, płyta CD, magnetofon, szyszki,
żołędzie, mech, kora drzewa, krzyżówka, tablice magnetyczne- Las, jezioro klej, nożyczki, chusta,
piłka.
1
Tok lekcji:
1.Wprowadzenie. Zapoznanie z tematem lekcji.
Zabawa -Grasz w zielone…?
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
Omówienie warunków życia w poszczególnych warstwach lasu- pokaz.
2. Burza mózgów. Uczniowie wymieniają zasady, jakich należy przestrzegać w lesie. Nauczyciel rozdaje
dla każdego ucznia spis zasad – Vademecum leśnego wędrowca.
3. Układanka tematyczna. Prowadzący prosi uczniów, aby przyporządkowali znajdujące się przed nimi
karty pracy- liście do gatunków drzew ( sosna, świerk, brzoza, buk, itp.).
4. Rozsypanka obrazkowa. Uczniowie mają za zadanie dopasować rośliny i zwierzęta
do warstw lasu. Wklejają do zeszytu. (Załącznik 1)
5. Pogadanka. Przypominamy uczniom, że las to naturalne środowisko życia roślin
i zwierząt. Dzięki silnym łapkom z ostrymi pazurkami zwierzęta takie jak wiewiórki, kuny są mistrzami
wspinaczki po drzewach, zaś długie ogony pomagają im utrzymać równowagę podczas skoków.
Natomiast w koronach drzew dzięcioły, wiewiórki znajdują pożywienie, a także schronienie przed
drapieżnikami żyjącymi w niższych piętrach lasu.
Objaśniamy uczniom, że zwierzęta leśne, które żywią się orzechami, nasionami drzew, jagodami i
grzybami nazywamy roślinożernymi, mięsożerne to te, które żywią
się mięsem-zjadają inne zwierzęta, a wszystkożerne to te, które zjadają rośliny, grzyby
i małe zwierzęta.
6. Nauczyciel włącza płytę z odgłosami zwierząt leśnych. Uczniowie próbują rozpoznać odgłosy
słyszanych zwierząt wskazując na ilustrację.
7. Następnie uczniom zostają rozdane karty pracy (szablony zwierząt). Zadaniem uczniów jest
pogrupowanie tych zwierząt do roślinożernych, mięsożernych i wszystkożernych. Wspólnie
zastanawiają się, które z tych zwierząt mogą być niebezpieczne dla człowieka? (Załącznik 2)
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania.
9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.
2
Załącznik 1
DRZEWA
PODSZYT
RUNO LEŚNE
BRZOZY
MŁODE DRZEWKA
MCHY
DĘBY
KALINA
PAPROCIE
ZAŁĄCZNIK 2
JODŁA
LESZCZYNA
GRZYBY
KLON
MALINA
JAGODY
ROŚLINOŻERNE
MIĘSOŻERNE
WSZYSTKOŻERNE
SARNY
LISY
DZIKI
JELENIE
RYSIE
JEŻE
WIEWIÓRKI
WILKI
3
ZAŁĄCZNIK 3
Rozwiąż krzyżówkę i podaj hasło.
a) Roślina o dużych pierzastych liściach w runie leśnym
b) Pospolite wysokie drzewo iglaste
c) Wykuwa dziuple lęgowe w drzewach
d) Pięknie śpiewający ptak leśny
e) Ssak z szablami
f) Maślak, rydz, borowik
g) Ssak ryjący podziemne korytarze
HASŁO………………………………………..
VADEMECUM LEŚNEGO WĘDROWCA
WĘDRUJĄC LEŚNYMI ŚCIEŻKAMI, PAMIĘTAJ, ŻE:
1.ROŚLINY
I
ZWIERZĘTA
SĄ
MIESZKAŃCAMI
LASU,
A LUDZIE JEDYNIE GOŚĆMI,
2. ZWIERZĘTA NIE LUBIĄ HAŁASU,
3.NIE ZOSTAWIAMY ŚMIECI W LESIE,
4.NIE WOLNO ŁAMAĆ ANI NISZCZYĆ ROŚLIN,
5.NIGDY NIE WOLNO PALIĆ W LESIE OGNISK,
6.WARTO SŁUCHAĆ I UWAŻNIE OBSERWOWAĆ PRZYRODĘ
LEŚNĄ,
7.WARTO WZIĄĆ ZE SOBĄ ATLAS ROŚLIN I ZWIERZĄT,
8.WARTO
ODDYCHAĆ
GŁĘBOKO
I
POWOLI
ŚWIEŻYM
POWIETRZEM.
4
12.05.2016
LEKCJA
TEMAT: ZWIERZĘTA LEŚNE.
1. DOPASUJ LIŚCIE DO GATUNKÓW DRZEW.
2. DOPASUJ ROŚLINY I ZWIERZĘTA DO WARSTW LASU I WKLEJ
DO ZESZYTU.
3. JAKIE TO ZWIERZĘ? ODSZUKAJ NA ILUSTRACJI.
4. DO KTÓREJ KATEGORII TE ZWIERZĘTA NALEŻĄ?
5. ZASTANÓW SIĘ, KTÓRE Z TYCH ZWIERZĄT MOGĄ BYĆ
NIEBEZPIECZNE DLA CZŁOWIEKA
KORONY
DRZEW
ROŚLINOŻERNE
PODSZYT
RUNO LEŚNE
MIĘSOŻERNE
ŚCIÓŁKA
GLEBA
WSZYSTKOŻERNE
5