Scenariusz zajęć Temat: Skradzione pokolenie w filmie

Transkrypt

Scenariusz zajęć Temat: Skradzione pokolenie w filmie
Scenariusz zajęć
Temat: Skradzione pokolenie w filmie „Polowanie na króliki”.
Cele:
uczeń: –
–
–
–
przygotowuje się do odbioru filmów kontrowersyjnych i dyskusyjnych
docenia miłość w kaŜdej postaci i relacjach
zajmuje stanowisko wobec problemu
uczy się tolerancji
Środki dydaktyczne:
- film „Polowanie na króliki”
- karton, taśma klejąca, sznurek
Literatura:
– przykłady literatury odnalezione przez uczniów a dotyczące problemu
Przebieg zajęć.
1. Emisja filmu.
2. Wprowadzenie to dyskusja nad problemem – Jakie człowiek ma prawa?
– słowa
– myślenia
– wolności
– wyboru partnera…
3. Praca nad filmem.
– powrót do historii, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie:
Komu w historii zabierano prawo do wolności?
śydzi, Indianie, chrześcijanie, Aborygeni…
Jakie utwory to ukazują? – odwołanie się do filmu, literatury
–
Co było przyczyną tych prześladowań?
wniosek: INNOŚĆ
–
Przeprowadzenie ćwiczenia – jeden uczeń za drzwiami, po powrocie doznaje
odepchnięcia przez grupę (plotkowanie,
odwracanie się…)
Uczeń opowiada co czuł w trakcie tego działania. Nawiązanie do uczuć
Aborygenów.
–
Dlaczego tylko trzy dziewczynki przeciwstawiły się, co mogło być duszą
buntu dzieci?
odwaga, rozpacz, miłość…Jaki rodzaj miłości odegrał najwaŜniejszą rolę?
–
Jakie emocje w widzu porusza film? Jak działa muzyka?
–
Najpiękniejsze sceny z filmu?
orzeł – Ptak z Królestwa Dusz (symbol wolności)
– przeprowadzenie w grupach projektów twórczych
grupa I – SAMOTNOŚĆ
grupa II – MIŁOŚĆ
grupa III – WIĘZIENIE
uczniowie wykorzystując materiały wytwarzają plastyczną, teatralną formę hasła
– pokaz projektów, omówienie uczuć i emocji towarzyszących prezentacjom
–
Wniosek – Czego człowiek powinien się nauczyć?
TOLERANCJA
4. Praca domowa: Uzasadnij trafność tytułu filmu.
Danuta Przybysz
Scenariusz zajęć
Temat: „Szósty zmysł” – plastyczna analiza skojarzeń związanych ze
śmiercią na podstawie wypowiedzi głównych bohaterów filmu.
lub
Śmierć w obrazie na podstawie filmu „Szósty zmysł”.
Cele:
uczeń: – analizuje wnętrze dla wypowiedzi plastycznej
– odnajduje skojarzenia na podstawie wypowiedzi bohaterów filmu
– poszukuje obrazów plastycznych dla skojarzeń
– trafnie posługuje się techniką plastyczną
Środki dydaktyczne:
- film „Szósty zmysł”
- duŜe arkusze papieru, pisaki
- zadania dla uczniów
- papier formatu A3, farby plakatowe
Literatura:
Obrazy wielkich mistrzów na temat śmierci reprodukowane w wydaniach albumowych
ksiąŜek traktujących o sztuce.
Przebieg zajęć.
1. Wprowadzenie – Problem śmierci w róŜnych kulturach i religiach.
2. Emisja filmu.
3. Praca nad filmem.
– Podział na sześć grup. Rozdanie tekstów. Zadanie uczniów polega na zabraniu
skojarzeń na temat fragmentów wypowiedzi głównych bohaterów filmu.
Zadania:
grupa I – „Nie chcę się dłuŜej bać.”
grupa II – „Czasami ma się wraŜenie, Ŝe człowiek ciągle spada w dół a tak naprawdę
stoi.”
grupa III – „Czasem ludzie myślą, Ŝe coś tracą a to coś zostaje tylko przeniesione.”
grupa IV – „ Czy chcesz mi coś powiedzieć?”
grupa V – „Widzą tylko to co chcą widzieć.”
grupa VI – „Chyba mogę juŜ iść. Musiałem tylko załatwić parę spraw. Musiałem tylko
komuś pomóc. Chyba mi się udało.”
Uczniowie zapisują skojarzenia na arkuszach papieru. Projekcja, odczytanie i analiza
zebranych skojarzeń.
Wyeksponowanie plakatów na tablicy.
4. Zadanie plastyczne.
Namalowanie wybranego skojarzenia.
5. Ocena i wystawa prac. Pokaz dzieł wielkich mistrzów malarstwa reprodukowanych
w wydaniach albumowych.
Autor: Danuta Przybysz

Podobne dokumenty