Scenariusz – Kwiaty 2016 - Partnerstwo Edukacja na Nowo

Transkrypt

Scenariusz – Kwiaty 2016 - Partnerstwo Edukacja na Nowo
Scenariusz zajęcia z programowania dla dzieci 3 - letnich
Grupa docelowa:
Dzieci 3 – letnie z grupy „Chrząszcze” z Przedszkola Nr 56 „Niezapominajka”
Wrocław, ul. Dożynkowa 6a
Prowadzący:
Ludwika Michałowska
Termin:
18 październik 2016 rok (wrotek) godzina 10.00 – 11.00
Temat:
„Kwiaty dla Pani” - Tworzenie skryptów podczas zabaw offline na edukacyjnej macie Mistrzów
Kodowania. Szukanie miejsca dla kwiatów według podanego kodu. Zakończenie zajęcia – wspólne
tworzenie bukietów dla Pań – działanie plastyczne.
Cel ogólny:
Wprowadzenie podstawowych zasad tworzenia skryptu, Ćwiczenie współdziałania w zespołach.
Cele szczegółowe






Układanie elementów według podanego kodu.
Obserwowanie podczas manipulowania efektów zmian poprzez dosuwanie elementów.
Układanie przedmiotów w szeregi.
Sprawianie niespodzianki bliskim podczas zabaw manipulacyjnych klockami ruchu na macie
edukacyjnej Mistrzów Kodowania.
Doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole i stosowania zasad, które zostały
ustalone.
Rozwijanie sprawności manualnych podczas działania plastycznego – tworzenie kwiatów
z wykorzystaniem filtrów do kawy.
Zgodność z Podstawą Programową z dnia 17 czerwca 2016 roku (obowiązującą od dnia 01.09.2016):




Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi,
zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych (1. Obszar podstawy
programowej Wychowania Przedszkolnego),
Wspomaganie rozwoju mowy, oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci (3. Obszar
podstawy programowej Wychowania Przedszkolnego),
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i
rozumieniu siebie i swojego otoczenia (4. Obszar podstawy Wychowania Przedszkolnego),
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci, poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie
zainteresowań technicznych (10. Obszar podstawy programowej Wychowania
Przedszkolnego),
…………………………………………………………………………………………………………………………………
™ Ludwika Michałowska – Przedszkole Nr 56 „Niezapominajka” we Wrocławiu
Strona | 1

Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13. Obszar
podstawy programowej Wychowania Przedszkolnego),
Orientacyjny czas realizacji zajęć:
30 min. – 60 min. (uzależniony od wieku dzieci, możliwości rozwojowych i liczebności grupy)
Strona | 2
Formy pracy:
zespołowa
Pomoce dydaktyczne:




Wizytówki indywidualne ze znaczkiem indywidualnym i znakiem graficznym imienia.
Mata edukacyjna Mistrzów Kodowania
Klocki ruchu,
Pomoce do zabaw plastycznych: folia, brystole, filtry, flamastry, woda.
Informacja:
Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym został opracowany w taki sposób, żeby w zajęciu
można było wykorzystać elementy technologii informatycznej – programowanie tak, by edukacja
zachowała swoje klasyczne zadania, a metody uczenia były nowoczesne.
Przebieg zajęcia:
I cześć - wstęp
1. Chrząszcze w grupowych czapeczkach wchodzą do Sali, wypatrując gości i przygotowane
niespodzianki przez lunety.
2. Odszukanie indywidualnego miejsca przy macie przez dzieci – wizytówki, sprawdzenie
poprawności wyboru miejsca przez obrócenie wizytówki na druga stronę z indywidualnym
znaczkiem.
3. Wiersz M. Szreder „Nasza Pani”.
Nasza Pani wszystko wie!
Ile słoni jest w Afryce,
Czy są ludzie na Księżycu,
Co król jada na śniadanie,
Gdzie nietoperz ma mieszkanie,
Za to dzisiaj w dzień świąteczny,
Każdy z nas jest bardzo grzeczny,
Dziś piękne kwiaty jej damy,
w rączki ładnie zastukamy,
bo dziś Pani Święto jest.
4. Krótka rozmowa – nawiązanie do Dnia Nauczyciela – swobodne wypowiedzi dzieci.
…………………………………………………………………………………………………………………………………
™ Ludwika Michałowska – Przedszkole Nr 56 „Niezapominajka” we Wrocławiu
II część – właściwa
5. Zaproponowanie dzieciom ułożenie „łączki” – kwiatów dla Pani z klocków ruchu na macie
edukacyjnej Mistrzów Kodowania według podanych kodów – 6 pól na macie zostaje
zaznaczona na zielono.
Strona | 3
KOD A – kwiatek żółty (zaczynamy z lewego rogu)
…………………………………………………………………………………………………………………………………
™ Ludwika Michałowska – Przedszkole Nr 56 „Niezapominajka” we Wrocławiu
KOD B - kwiatek żółty (zaczynamy z lewego rogu)
Strona | 4
Uwaga:
Klocek ruchu z 3 kropkami ma na drugiej stronie cyfrę 3 (następuje sprawdzenie poprawności
rozpoznania ilości kropek).
KOD C - kwiatek żółty (zaczynamy z lewego rogu)
KOD D - kwiatek niebieski (zaczynamy z prawego rogu)
3
Uwaga:
Klocek ruchu z cyfrą 3 ma na drugiej stronie 3 kropki (następuje sprawdzenie poprawności
rozpoznania cyfry).
KOD E - kwiatek niebieski (zaczynamy z lewego rogu)
3
Uwaga:
Klocek ruchu z cyfrą 3 ma na drugiej stronie 3 kropki (następuje sprawdzenie poprawności odczytania
cyfry).
Klocek ruchu z 3 kropkami ma na drugiej stronie cyfrę 3 (następuje sprawdzenie poprawności
rozpoznania ilości kropek).
KOD F - kwiatek niebieski (zaczynamy z lewego rogu)
3
2
Uwaga:
Klocek ruchu z cyfrą 3 ma na drugiej stronie 3 kropki, a klocek ruchu z cyfrą 2 ma na drugiej stronie 2
kropki (następuje sprawdzenie poprawności rozpoznania cyfr).
…………………………………………………………………………………………………………………………………
™ Ludwika Michałowska – Przedszkole Nr 56 „Niezapominajka” we Wrocławiu
6. EFEKT działania dzieci - ułożenie kwiatów na planszy – poprawności wykonania zadania
pilnuje Kotek Wincent 
Strona | 5
PIOSENKA z ILUSTRACJĄ RUCHOWĄ: „Dmucha wiatr” słowa i muzyka: K. Kulikowska
Dmucha wiatr, szumią drzewa,
idzie wiatr i ulewa,
a ja w domu schowam się,
deszcz nie zmoczy mnie.
Kap, kap, kap, kap, kap, kap,
deszcz nie zmoczy mnie.
Kap, kap, kap, kap, kap, kap,
deszcz nie zmoczy mnie.
…………………………………………………………………………………………………………………………………
™ Ludwika Michałowska – Przedszkole Nr 56 „Niezapominajka” we Wrocławiu
III część – zakończenie
7. Zaproponowanie dzieciom i gościom wykonanie wspólnej pracy plastycznej – kwiaty z filtrów
do kawy.
Z filtrów do kawy wycinamy koła różnej wielkości. Na środku wyciętego kształtu rysujemy koło
Strona | 6
ołówkiem a wokół niego różnokolorowe kropki za pomocą pisaków. Układamy koła na
folii. Zanurzamy palec w wodzie i przykładamy go do środka koła – kwiatka, nanosząc niewielką ilości
wody. Powtarzamy do momentu, gdy woda rozejdzie się po całym kwiatku. Odkładamy kwiatki do
wyschnięcia.
Po wyschnięciu przyklejamy je na kartkę i dorysowujemy pozostałe elementy - łodygi, liście, itp.
8. Pożegnanie – dzieci żegnają się z gośćmi i wychodzą z Sali.
Zajęcie opracowała i przeprowadziła Ludwika Michałowska,
Przedszkole Nr 56 „Niezapominajka” we Wrocławiu
…………………………………………………………………………………………………………………………………
™ Ludwika Michałowska – Przedszkole Nr 56 „Niezapominajka” we Wrocławiu

Podobne dokumenty