Europejski_Dzien_Logopedy_2 pdf

Transkrypt

Europejski_Dzien_Logopedy_2 pdf
Projekt Samokształceniowego Zespołu Logopedów
(Z okazji cyklicznych obchodów Europejskiego Dnia Logopedy)
„Śpiewanki-pokazywanki”-zabawy logorytmiczne-rok szkolny 2011/2012
Pomysłodawca: Katarzyna Flak
Projekt ( scenariusz oraz prowadzenie uroczystości): Katarzyna Flak i Karolina
Mikołajczyk
Data realizacji: 21.06.2012 r.
Prowadzący: logopeda Katarzyna Flak, logopeda Karolina Mikołajczyk
Wspomagający nauczyciele:
1. Monika Sierpińska (scenografia),
2. Iza Wolińska ( scenografia),
Uczestnicy: uczniowie klas: 3 i 3u.
Zaproszeni goście: pani dyrektor ZSS w Kościanie- Magdalena Dyszkiewicz, pani dyrektor
Jolanta Frąszczak, rodzice uczniów
Cele edukacyjne ( terapeutyczne):
- rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej poprzez ekspresję słowną, muzyczno –ruchową,
- odkrywanie znaczenia komunikowania się w sposób niewerbalny,
- rozwijanie umiejętności sprawnego wykonywania ruchu,
- rozwijanie procesów poznawczych , koncentracji uwagi, wyrabianie szybkiej orientacji w czasie i w
przestrzeni,
-ćwiczenie słuchu fonetycznego i fonemowego oraz uwagi słuchowej,
- przeżywanie złożonych efektów muzycznych, ruchowych, uzyskanych przez działania grupowe,
- budowanie u dzieci świadomości własnej osoby i akceptacji samego siebie poprzez reakcje innych i
własną aktywność,
- rozwijanie dyspozycji twórczych uczniów celem kształtowania ekspresji i kreatywnej postawy,
- zaspokajanie naturalnych potrzeb dzieci, tj : działanie, ekspresja,
-kształcenie umiejętności powtarzania rytmu,
-kształcenie umiejętności gry na instrumentach w sposób celowy, rytmiczny
Cele wychowawcze:
 umiejętność współdziałania i zachowania się w grupie,
 uwrażliwienie na estetyczne walory muzyki
Pomoce: -płyta CD „Śpiewanki pokazywanki”( wybrane utwory),
-magnetofon,
-instrumenty muzyczne,
-materace, piłki plażowe, parasol plażowy, ręczniki plażowe, koło ratunkowe, misie
pluszowe, muszelki, wizerunki zwierząt, cukierki, soki, kreda, arkusze szarego papieru,
dyplomy
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
1.Powitanie uczestników i gości.
2.Zaprezentowanie przygotowanego materiału, pt. „Śpiewanki- pokazywanki”(wybrane
piosenki o tematyce wiosenno-letniej) w postaci spektaklu muzycznego.
Utwory muzyczne:
Kurka
Puk, puk, puk
/delikatnie pukamy w plecy dziecka siedzącego na kolanach/
Puk, puk, puk
Kto tam? Kto tam? /spoglądamy na dziecko raz z prawej, raz z lewej strony/
To ja kurka mała /uderzamy delikatnie, rytmicznie w plecy dziecka czubkami palców/
Wejść bym bardzo chciała
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy /trzymamy dłonie dziecka w swoich, klaszczemy rytmicznie/
Już otwieram kurce drzwi
/rozkładamy ręce na boki, a następnie przytulamy dziecko/
Koniki
Noga goni nogę
Biegają koniki
Stukają kopytka
W rytm muzyki
Jedna noga tupie: tup, tup, tup
Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk
Konik skacze sobie: hop, hop, hop
Koniku w drogę! Wiooooooo!
/Piosenka zaprasza do nauki cwałowania, którego dzieci uczą się szybko, jeśli trzymamy je za
ręce, cwałujemy bokiem i powtarzamy rytmicznie „noga goni nogę”! Co pewien czas ruch
zostaje zatrzymany, wykonujemy wtedy czynności opisane słowami piosenki, tupiemy i
skaczemy./
Dmucha wiatr
Dmucha wiatr
Szumią drzewa
Idzie burza
I ulewa
/dmuchamy/
/poruszamy dłońmi nad głową, mówimy „szszszszszsz...”/
/uderzamy dłońmi o uda/
/wykonujemy młynek dłońmi/
A ja w domu schowam się
Deszcz nie zmoczy mnie
Kap, kap, kap, kap, kap, kap
deszcz nie zmoczy mnie
Kap, kap, kap, kap, kap, kap,
Deszcz nie zmoczy mnie.
/robimy nad głową daszek/
/poruszamy wskazującym palcem w geście „nie”/
/klaszczemy lub gramy na dzwonkach/
Wycieczka
Kiedy słonko jasno świeci
Na wycieczkę idą dzieci
Idę ja, idziesz ty, kaczki, koty, kury, psy
Kaczka: kwa, kwa, kwa,
Kotek: miau
Kura: ko, ko, ko
A piesek: hau
/Rysujemy wspólni z dzieckiem kaczkę, kotka, kurę i pieska, naśladujemy ich odgłosy,
Kładziemy obrazki na podłodze i wędrujemy wokół nich. Zatrzymujemy się na słowa „Kaczka
kwa, kwa…” śpiewamy i pokazujemy zwierzątka, o których opowiada piosenka./
Hej, zielona żabko
Hej, zielona żabko, miło poznać cię
Ładnie sobie skaczesz , skakać naucz mnie
Poskaczemy jak żabki
Hej, złota rybko, miło poznać cię
Ładnie sobie fruwasz, fruwać naucz mnie
Pofruwajmy ja k pszczoły
/Podajemy dziecku prawą rękę, witamy się z żabką, potem podskakujemy jak żabki,
Witamy się z rybką, pływamy jak rybki, witamy się z pszczółką, fruwamy jak pszczółki./
Rysujemy pogodę
Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi
Pada, pada, pada, wieje, wieje , grzmi
Szybko zamknij okno, szybko zamknij drzwi
W domu zostać trzeba, pada deszczyk z nieba
Burzę, wiatr i wodę narysować mogę
Narysujmy kropelki deszczu
Narysujmy wietrzyk
Narysujmy burzę
/ Do zabawy potrzebujemy dużą kartkę papieru i kredki, rysujemy kropelki deszczu, stukając
kredkami o papier, wietrzyk wykonując zamaszyste koła oraz burzę, rysując zygzaki. Treść
piosenki możemy także ilustrować grając na trzech różnych instrumentach perkusyjnych./
Opalamy brzuszki i plecy
Opalamy nad morzem, opalamy brzuszki
A jak brzuszki opalimy, to się odwrócimy
Opalamy nad morzem, opalamy plecy
A jak plecy opalimy, to się odwrócimy.
/Dzieci leżą na podłodze, raz na plecach, raz na brzuszku.
Pomagamy dzieciom obracać się w odpowiednim momencie,
Wykonujemy masażyki na brzuszku i pleckach,
Łaskoczemy dzieci./
Taniec butów
Jeden but, drugi but
Tańczą buty tak, jak z nut
Hopsa sa , hopsa sa
Każdy do tańca dwa buty ma.
/Uczymy się bardzo łatwych kroków tanecznych. Najpierw na zmianę wysuwamy przed siebie
prawą i lewą stopę, podskakujemy, a w instrumentalnych refrenach podskakujemy,
przeciągamy skrzyżowane ręce, klaszczemy lub wykonujemy dowolne figury taneczne./
Kołysanka misia i słonka
Słonko się schowało, spać już bardzo chciało
Luli laj, luli laj, miś ze słonkiem będzie spał, będzie spał
Słonko się zbudziło, buzię już umyło
Miś już też zbudził się i ze słonkiem tańczyć chce, tańczyć chce.
/Piosenkę śpiewamy kołysząc dziecko n kolanach. Podczas spokojnego kołysania możemy
pokazywać dłońmi ruchy ilustrujące słowa piosenki./
3.Galeria zdjęć:
Opracowała: Katarzyna Flak