Gry i zabawy ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej Gry i

Transkrypt

Gry i zabawy ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej Gry i
Gry i zabawy ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej
Gry i zabawy ruchowe są bardzo lubianą przez dzieci formą zajęć ruchowych. Zwłaszcza dla
dzieci w wieku młodszym szkolnym powinny one być podstawowym środkiem realizacji zadań
wychowania fizycznego. Pełnią one również szczególna funkcje w profilaktyce i korekcji wad postawy.
Scenariusz lekcji
Miejsce – sala gimnastyczna (pokryta matami)
Czas – 45 minut
Klasa – 1 a
Pomoce – woreczki, piłeczki do unihokeja, plastikowe talerzyki, szarfy, piłki gumowe, znaczniki
Cele lekcji:
Sprawność motoryczna (uczeń):



kształtowanie szybkości, skoczności, szybkiej reakcji na sygnały słuchowe, koordynacji
ruchowej, rozwijanie sprawności fizycznej;
kształtowanie prawidłowej postawy ciała;
wzmacnianie mięśni wysklepiających stopę, odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego,
wzmocnienie mięśni brzucha, prostowników grzbietu oraz mięśni ściągających łopatki.
Umiejętności (uczeń uczy się):








nauka przyjmowania prawidłowej postawy ciała;
przemieszczenie się w podporze tyłem z piłką położona na brzuchu;
prowadzenie piłki nogą slalomem;
skoki na jednej nodze;
skoki nad przeszkodą trzymając piłkę pomiędzy stopami;
skoki obunóż nad przeszkodą;
przenoszenie slalomem talerzyka z piłkami do unihokeja, który trzymany jest w jednej ręce;
przerzucanie woreczków stopami lub jedną stopą nad przeszkodą.
Wiadomości (uczeń):




znajomość zasad przepisów zabaw ruchowych;
wdrażanie do dokładnego wykonywania zabaw;
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa;
znajomość prawidłowej postawy ciała.
Działania wychowawcze:



wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego;
kształtowanie świadomej dyscypliny
rywalizacja z zachowaniem zasad „fair play”
Przebieg zajęć:
1. Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie listy obecności, podanie tematu lekcji oraz głównych zadań
lekcji.
2. Rozgrzewka:
- zabawa ożywiająca - berek zaczarowany (osoba zaczarowana przyjmuje pozycje w podporze
tyłem, należy pod nią przejść , by ją odczarować);
- zabawa ożywiająca - berek zaczarowany w parach (wszyscy poruszają się w parach trzymając się
za ręce, para zaczarowana staje przodem do siebie, dzieci opierają swoje dłonie powyżej głowy,
przyjmują pozycję we wspięciu na palcach - tworzą tunel, należy przejść przez tunel, aby ją
odczarować);
- ćwiczenia mm. grzbietu, pary, leżenie przodem naprzeciwko siebie, RR ułożone w skrzydełka nad
podłoga, toczenie do siebie piłki;
- ćwiczenie mm. brzucha, pary, siad ugięty naprzeciwko siebie, przejście do leżenia tyłem z
dotknięciem piłką do podłoża, powrót i podanie piłki do partnera;
- ćwiczenia wyprostne: siad skrzyżny, RR w skrzydełka, wyprost RR (plecy proste) x 8;
3. Część główna:
Podział na cztery drużyny. Wygrywa drużyna, która prawidłowo wykona zadanie i pierwsza
ukończy wyścig oraz pierwsza usiądzie w siadzie skrzyżnym.
- wyścig w podporze tyłem, piłka leży na brzuchu;
- wyścig z prowadzeniem piłki nogą slalomem;
- wyścig skokami, dziecko wykonuje skoki nad woreczkami trzymając piłkę pomiędzy stopami, po
dojściu do znacznika, należy wziąć piłkę w RR i wrócić biegiem z piłką w RR;
- wyścig skokami na PN slalomem pomiędzy woreczkami;
- wyścig jw. ale skoki wykonywane są na LN;
- „Bieg kelnera”- wyścig, w którym dziecko ma pokonać slalom pomiędzy woreczkami, dziecko
trzyma w jednej ręce „tacę” (talerzyk plastikowy), na której jest „jedzenie” (dwie piłeczki do
unihokeja), wygrywa drużyna, która popełni jak najmniej błędów (nie opuści „jedzenia”);
- ćwiczenia wyprostne – siad skrzyżny, RR – skrzydełka, wyprost RR x 8;
- gra z przerzucaniem woreczków stopami ( jedną stopą), dwie drużyny, dzieci przyjmują pozycję w
podporze tyłem, wygrywa drużyna, która po sygnale będzie miała mniej woreczków na swoim
polu.
4. Część końcowa
- ćwiczenia uspokajające – marsz po obwodzie koła, na raz wdech z jednoczesnym wspięciem na
palce, na wydech i marsz na całych stopach;
- ćwiczenia korektywne – marsz „żołnierzyków”, dzieci maszerują wyprostowane, klatka piersiowa
uwypuklona, brzuch wciągnięty, tułów wyprostowany.
- zakończenie lekcji, omówienie zadań, podsumowanie rywalizacji.
Opracowała: Dominika Rutkowska