Temat zajęć: Jak możemy uratować ś

Transkrypt

Temat zajęć: Jak możemy uratować ś
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ekologicznej
do programu „Młodzi dla Świata”
Temat zajęć: Jak możemy uratować świat przed śmieciami?
Cele ogólne:
- zapoznanie z zagrożeniami płynącymi z zanieczyszczeń środowiska
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
- wyrabianie odpowiednich nawyków postępowania aby chronić środowisko naturalne
- poznanie znaczenia słowa recykling
- poznanie znaczenia pojęcia segregacja śmieci
Cele szczegółowe (dziecko):
- wie czym są i skąd się biorą śmieci
- wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne
- ma poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyje
- wie gdzie należy wyrzucać śmieci
- potrafi dostrzec dodatnie i ujemne zjawiska w otaczającym nas środowisku i wyciągnąć z
tego odpowiednie wnioski
- wie jak mogą być przetwarzane niektóre surowce
- wie jak segreguje się śmieci i czemu to służy
- wykonuje pracę plastyczną
Materiały dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające drogę jaką odbywa gazeta
- ilustracja przedstawiająca wpływ śmieci na środowisko
- ilustracja przedstawiająca proces recyklingu
- ilustracje przedstawiające jak przetwarza się różne surowce
- karta pracy
- ilustracja wyjaśniająca jak segregować śmieci
- kartony: żółty, zielony, niebieski, szary
- plastikowa butelka, szklany słoik, gazeta, puszka
- surowce do pracy plastycznej (butelki, puszki, gazety, nakrętki, itp.)
Metody pracy:
- słowna
- oglądowa
- aktywizująca
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z dziećmi.
2. Przypomnienie informacji zdobytych na zajęciach o śmieciach i o ich wpływie na
środowisko (skąd biorą się śmieci, co może być śmieciem, gdzie trafiają śmieci, jak
wpływają na środowisko, co zanieczyszczają i niszczą). Prezentacja ilustracji
przedstawiającej wpływ śmieci na środowisko.
3. Omówienie historyjki obrazkowej przedstawiającej drogę jaką odbywa gazeta, od
momentu ścięcia drzewa, z którego powstaje papier, aż do momentu kiedy staje się
śmieciem. Rozmowa o tym co jest marnowane i niszczone w produkcji papieru
(drzewa).
4. Burza mózgów – Jak zmniejszyć wycinkę drzew do produkcji papieru? (recykling)
5. „Recykling – co to takiego?” – wyjaśnienie pojęcia z pomocą obrazka.
6. Prezentacja obrazków o recyklingu – „Co i jak można ponownie wykorzystać?”.
Rozmowa na temat obejrzanych ilustracji.
7. „Aby przetwarzać trzeba segregować” – wyjaśnienie problemu z pomocą plakatu
prezentującego specjalne kosze do segregacji odpadów.
8. „Gdzie z tym śmieciem?” – karta pracy; łączenie śmieci z odpowiednimi koszami.
9. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Segregujemy śmieci”- w czterech miejscach
nauczyciel kładzie na podłodze kolorowe kartony (zielony, żółty, niebieski i szary)
dzieci poruszają się w rytm muzyki, a gdy ta przestaje grać patrzą jaki przedmiot
trzyma nauczyciel i stają na odpowiednim kolorze w zależności od tego czy to papier,
plastik, szkło, czy metal.
10. Praca plastyczna wykonanie recyklingowej zabawki. Z zebranych materiałów dzieci
tworzą wymyślone przez siebie zabawki. Wcześniej nauczyciel prezentuje propozycje
takich zabawek (zdjęcia lub gotowe prace).
http://www.recykling.edu.pl/index.php?strona=materialy
http://www.recykling.edu.pl/pliki/ukladanka_cykl_zycia_produktu.pdf

Podobne dokumenty