SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH Z ZAKRESU
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH Z ZAKRESU
Rządowy program wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH Z ZAKRESU PROFILAKTYKI CYBERZAGROŻEŃ opracowany przez Radę Pedagogiczną ZST im. T. Kościuszki w Bełżycach w ramach warsztatów dla nauczycieli realizowanych w ramach projektu BEZPIECZNA+ Temat: Moja pasja: gotowanie. Grupa docelowa: Zajęcia kierowane są do tzw. pokolenia Y, które zwyczajowo komunikuje się za pomocą serwisów społecznościowych. Jego członkowie często prezentują pogląd, że wszystko już widzieli w internecie i nie ma dla nich rzeczy interesujących. Często obce im są przeżycia związane z tworzeniem. Czas trwania zajęć: 45 minut Cel główny: promowanie alternatywnego dla przebywania sieci modelu spędzania czasu wolnego Cele szczegółowe: uświadomienie znaczenia posiadania w życiu pasji zdefiniowanie obszarów, które mogą być polem do rozwoju pasji poznanie przykładów znanych osób dla których pasją jest gotowanie kształtowanie postawy współpracy w grupie kształtowanie umiejętności planowania kształtowanie umiejętności prezentowania efektów pracy Metody: - analiza treści utworu muzycznego - burza mózgów - słoneczko - rozmowa na forum - praca w grupach - gra dydaktyczna Środki: tablica, kolorowa kreda, zestaw multimedialny karty flipchart lub szary papier, mazaki piosenka: To jest pasja, Juras&Ero https://youtu.be/LFsu8Y6oS6s Rządowy program wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Uświadomienie tematyki - aktywizacja. Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych słucha rapu, warto wykorzystać ten kanał komunikacyjny, aby nawiązać z uczniami wspólny język. 1. Zapraszamy uczniów do aktywnego słuchania utworu, nie komentując w żaden sposób jego treści. 2. Po zakończeniu słuchania zadajemy pytania: - o czym opowiada utwór? - jak bohaterowie opisują swoje pasje? - co czuje kiedy o niej mówi? - do czego porównują swoje pasje? - co zyskują dzięki temu że realizują swoje pasje? (poczucie bezpieczeństwa, samodyscyplinę, satysfakcję z sukcesu, siłę fizyczną, możliwość oderwania się od codziennych problemów, przyjaźń innych ludzi z pasją, po latach pracy szacunek innych, z którymi dzieli się pasją) II. Co może być moją pasją - burza mózgów - prezentacja efektów w formie słoneczka. Nie wszyscy mogą być kickbokser'ami czy raper'ami. Podajcie przykłady innych obszarów, których można realizować swoje pasje. (Rozpoczynamy od zapisania na tablicy wyrazu PASJA, a następnie promieniście zapisujemy propozycje uczniów - w początkowej fazie nie ograniczamy w żaden sposób pomysłowości - w tej fazie musi się pojawić GOTOWANIE, jeśli nie podadzą go uczniowie, proponuje ją nauczyciel. Po wyczerpaniu się propozycji, prowadzimy z uczniami dyskusję o tym, które z podanych przez nich propozycji są możliwe do zrealizowania teraz - te wybrane przez uczniów podkreślamy kolorem) III. Gotowanie może być - pasją Dzielimy uczniów na grupy (nie większe niż 5 osób) za pomocą wcześniej przygotowanych kartek, które zawierają różne grupy artykułów spożywczych, naczynia, sztućce, sprzęt AGD itd.. Uczniowie losują kartki i mają sami się dobrać w grupy i zidentyfikować i podać kryterium doboru. W grupach uczniowie poszukują wśród osób znanych tych dla których gotowanie jest pasją. Wybierają jedną z osób i mają uzasadnić swój wybór (możliwe jest w tym momencie by uczniowie korzystali z urządzeń multimedialnych). Następnie prezentują efekt pracy na forum. IV. Jak realizować pasję GOTOWANIE Uczniowie kontynuują pracę w grupach przygotowując plakat zawierający propozycje sposobów jak można realizować taką pasję jak gotowanie. Pod koniec zajęć grupy prezentują wypracowane efekty. Jeśli istnieje taka możliwość warto umieścić opracowane plakaty w przestrzeni publicznej szkoły.