Kreatywni na co dzień

Transkrypt

Kreatywni na co dzień
Kreatywni na co dzień
Scenariusz lekcji wychowawczej
Opracowanie: Aleksandra Latocha, na potrzeby programu „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”
Kraków, 2013
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
WSTĘP
Szanowni Państwo,
Oddajemy w Państwa ręce scenariusz lekcji wychowawczej na temat kreatywności,
przygotowanej przez psychologa i doświadczonego trenera rozwoju osobistego oraz
dostosowany do Podstawy Programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół
podnadgimnazjalnych. Zajęcia opisane w niniejszym scenariuszy pomyślane są jako
jednorazowe wydarzenie, mogące stanowić wprowadzenie do szerszych rozważań nad
kreatywnością, treningu twórczości lub twórczych działań klasy np. przygotowań do
konkursu, prezentacji na akademii itp. W związku z tym oraz z uwagi na krótki wymiar zajęć
(jedna godzina lekcyjna w wersji podstawowej) zajęcia koncentrują się na przekazaniu
uczniom podstawowych informacji z zakresu kreatywności oraz budzeniu motywacji do
podejmowania aktywności twórczej.
Głównym celem zajęć jest kształtowanie pozytywnych postaw
wobec kreatywności oraz wzmacnianie motywacji do twórczego
myślenia i działania.
Cel ten obejmuje:
1. Wzrost wiedzy uczniów na temat kreatywności oraz warunków niezbędnych do
generowania kreatywnych pomysłów.
2. Wzrost świadomości korzyści wynikających z kreatywnego myślenia i działania.
3. Dostarczenie uczniom okazji do twórczego działania w atmosferze dobrej współpracy
i zabawy.
4. Rozwój umiejętności twórczego myślenia i działania.
5. Wzrost wiary we własne możliwości w zakresie kreatywnego działania.
Przygotowany scenariusz zakłada zastosowanie aktywnych metod pracy i nauki,
w której uczniowie sami, w oparciu o zaproponowane ćwiczenia oraz dyskusję grupową,
zdobywają nową wiedzę i umiejętności. Aktywne metody są jednymi z najskuteczniejszych
form rozwoju umiejętności i kształtowania postaw. Ponadto idealnie pasują do rozważań nad
kreatywnością i twórczym działaniem – czynnością często spontaniczną, nieprzymuszoną,
wynikającą z wewnętrznej motywacji i odporną na ramy narzucane z zewnątrz. Rola
prowadzącego/ nauczyciela stosującego aktywne metody nauczania koncentruje się na
budowaniu dobrej atmosfery współpracy, proponowaniu zadań, monitorowaniu ich przebiegu
oraz moderowaniu dyskusji i podsumowań. Ten ostatni element wymaga, aby prowadzący
jasno określił, jakie treści chce przekazać w toku zajęć, jakie elementy w dyskusji
akcentować, na jakie aspekty kreatywności zwracać szczególną uwagę uczniów.
2
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
Istnieje wiele teorii i definicji kreatywności. Niniejszy scenariusz opiera się
egalitarnej koncepcji twórczości, rozumiejącej kreatywność jako właściwość przynależą
każdemu człowiekowi (chociaż nie każdemu w tym samym stopniu), przejawiającą się
w różnych działaniach człowieka i przede wszystkim podatną na rozwój i stymulację. W tym
rozumieniu kreatywność jest zdolnością do produkowania wytworów (idei, pomysłów, dzieł
materialnych) charakteryzujących się nowością, oryginalnością, wartościowością (E. Nęcka
„Psychologia twórczości”, 2002).
Tak rozumianej twórczości (a więc generowania kreatywnych pomysłów i rozwiązań)
sprzyjają zasady kreatywnego działania:
1. ZASADA ILOŚCI I RÓŻNORODNOŚCI – zgodnie z zasadą „ilość przechodzi w jakość”,
teoretycy i badacze twórczości podkreślają, że dochodzeniu do prawdziwie
oryginalnych i ciekawych rozwiązań sprzyja generowanie jak największej ich ilości.
Czasem tylko takie, mechaniczne i wytrwałe produkowanie nowych pomysłów
pozwala na przełamanie barier, utartych schematów, wychodzenie z przyzwyczajeń.
2. ZASADA ODROCZONEGO WARTOŚCIOWANIA – zgodnie z tą zasadą, twórczości
sprzyja odłożenie w czasie oceny generowanych pomysłów. Uwolnienie się od oceny,
pozwolenie sobie na „głupie pytania i głupie pomysły”, szukanie pozytywów
w każdym zaproponowanym rozwiązaniu pozwala na rozwinięcie skrzydeł
kreatywności i oswobodzenie się z lęku przed oceną i krytyką.
3. ZASADA DOBREJ ZABAWY – działanie kreatywne to działanie spontaniczne, pełne
energii, radosne, bliskie zachowaniu się dziecka. W związku tym powstawaniu
kreatywnych rozwiązań sprzyjać będzie budowanie ludycznego klimatu i częste
sięganie po poczucie humoru.
4. ZASADA RACJONALNEJ IRRACJONALNOŚCI – wiele twórczych i przełomowych
rozwiązań na pierwszy rzut oka wydawało się zupełnie absurdalnymi. W związku
z tym, aby pracować naprawdę kreatywnie, warto pozwolić sobie na fantazjowanie,
zrywanie z przyzwyczajeniami, sięganie po najbardziej niezwykłe i magiczne
rozwiązania. Racjonalność włączamy dopiero na ostatnim etapie, czyli wyboru
rozwiązania, które chcemy wdrożyć.
5. ZASADA ZARODKA – ostatnia zasada mówi nam o tym, że jeśli mamy kłopot
z wygenerowaniem dobrego pomysłu, warto zacząć od czegoś najprostszego, nawet
najbanalniejszego, od wymyślenia „czegokolwiek”. To cokolwiek będzie służyło jako
„zarodek” kolejnych pomysłów i w końcu doprowadzi do ciekawego rozwiązania.
Opracowana na podstawie: E. Nęcka, J. Orzechowski,
A. Słabosz, B. Szymura „Trening Twórczości”, 2008
Czerpiąc z wymienionych zasad, podczas twórczej pracy z klasą warto budować klimat
swobody, wolności od oceny i krytyki, zabawy, tolerancji dla niezwykłości i irracjonalności.
Powstawaniu twórczych rozwiązań sprzyjać będzie również zachęcanie uczniów do
wytrwałości i poszukiwania niezwykłości. Zasady te sprawdzą się zarówno podczas realizacji
niniejszego scenariusza, jak i podczas pracy nad prezentacją, przedstawieniem oraz
logotypem i hasłem na konkurs.
3
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
JAK KORZYSTAĆ ZE SCENARIUSZA?
CZAS NIEZBĘDNY DO REALIZACJI ZAJĘĆ
Podstawowa wersja scenariusza przygotowana została z myślą o jego realizacji w ramach
jednej lekcji wychowawczej (45 min.) ze średniej wielkości klasą. Niemniej jednak, aby
wyczerpać temat i dobrze przygotować uczniów do twórczego działania zachęcamy do
wykorzystania dwóch godzin lekcyjnych na pracę z uczniami (można w tym celu wykorzystać
„zastępstwo”). Dla nauczycieli, którzy wybiorą ten wariant przygotowano dodatkowe
ćwiczenia zawarte w zakładkach „Podnosimy poprzeczkę!”. Z drugiej strony
doświadczenie pokazuje, że istnieją klasy bardzo aktywne, „rozgadane” lub po prostu bardzo
liczne, z którymi każde ćwiczenie zabiera nieco więcej czasu. Dla wychowawców takich
zespołów przygotowano propozycje krótszych ćwiczeń, zawarte w zakładkach
„Oszczędzamy czas!”.
GIMNAZJA I SZKOŁY ŚREDNIE
Scenariusz przygotowano w dwóch wersjach: jeden dla uczniów szkół gimnazjalnych, drugi
dla uczniów szkół średnich. W pierwszej wersji scenariusza zaproponowano nieco prostsze
ćwiczenia wymagające mniejszego zaawansowania w posługiwaniu się abstrakcyjnymi
formami myślenia. Niemniej jednak zapewne istnieją klasy gimnazjalne, „obyte” z treningiem
twórczości i aktywnymi metodami pracy, którym swobodnie można zaproponować wybrane
ćwiczenia ze scenariusza „dla licealistów”. Z drugiej strony początkującym uczniom szkół
ponadgimnazjalnych, którzy nie mają dużego doświadczenia w ćwiczeniu własnego umysłu
i kreatywności, łatwiej będzie rozpocząć tę przygodę od ćwiczeń zawartych w pierwszych
scenariuszu. Oba scenariusze mają ten sam układ: każdy zawiera trzy bloki (wprowadzenie,
dyskusję o kreatywności i podsumowanie o warunkach twórczego działania); struktura
ćwiczeń i sposób wprowadzania instrukcji jest bardzo podobny. Dzięki temu wychowawca,
najlepiej znający własną klasę, może skomponować swój własny scenariusz, wybierając
odpowiednie ćwiczenia z obu wersji scenariusza.
ROLA WYCHOWAWCY
Tak jak zaznaczono we wstępie, rola prowadzącego w zajęciach opartych na aktywnych
metodach pracy skupia się na budowaniu odpowiedniej atmosfery, proponowaniu
i monitorowaniu ćwiczeń oraz moderowaniu dyskusji. Niemniej jednak, dla powodzenia zajęć
niezwykle istotne znaczenie mają również modelowanie odpowiednich zachowań oraz
wspieranie i motywowanie uczniów do działania. W ramach modelowania zachowań
warto, aby nauczyciel wziął udział w ćwiczeniach wprowadzających, pokazując na własnych
przykładzie twórcze rozwiązania, zaangażowanie i spontaniczność. Aby wspierać
i motywować uczniów, warto nagradzać uwagą i pochwałą pomysły uczniów, nie tylko te
najlepsze i najbardziej oryginalne, ale też te będące efektem przełamania impasu czy
pokonania osobistych barier przez nieśmiałych uczniów.
4
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
„KREATYWNI NA CO DZIEŃ”
scenariusz lekcji
dla uczniów szkół gimnazjalnych
PRZYGOTOWANIE
Przed rozpoczęciem zajęć przygotowujemy salę i materiały. Twórczej pracy sprzyjać będzie
ustawienie krzeseł w kole lub podkowie, w taki sposób, aby uczniów nie ograniczały ławki
(możemy ustawić je pod ścianami) i aby wszyscy mogli się widzieć i swobodnie ze sobą
rozmawiać. Przygotowanie wcześniej odpowiednich materiałów usprawni przebieg zajęć
i zaoszczędzić cenny czas. Warto przygotować:
1. DUŻE KARTKI PAPIERU – najlepiej sprawdzą się kartki z bloków do flipchartów.
W zależności od wielkości klasy potrzebować będziemy 10 – 14 kartek.
2. FLAMASTRY – co najmniej 1 na osobę, ale na wszelki wypadek warto mieć zapas.
Jeżeli skompletowanie mazaków będzie stanowić problem, możemy liczyć na to, że
uczniowie będą mieli własne przybory do pisania.
3. TAŚMĘ MALARSKĄ LUB MASĘ MOCUJĄCĄ – wykorzystamy ją do przymocowania do
ścian zapisanych arkuszy papieru, by uczniowie mogli widzieć efekt swojej pracy.
4. ARKUSZE Z ZASADAMI PRACY (por. pkt. I.3.)
5. ZESTAW PRZEDMIOTÓW CODZIENNEGO UŻYTKU – 8-10 prostych przedmiotów,
które możemy zabrać z kuchni, garażu bądź skompletować w pokoju nauczycielskim
lub klasie. Ważne, żeby przedmioty były bardzo zwykłe i spakowane do pudełka/
woreczka, za pomocą którego przeprowadzimy losowanie.
6. ZESTAW SYMBOLI – karty z symbolami lub zestaw zabawek-symboli. Zestawy kart
można kupić w wielu sklepach z zabawkami i materiałami edukacyjnymi. Zamiast nich
można wykorzystać również karty z popularnej gry Dixit lub przygotować własny
zestaw, wykorzystując np. zdjęcia, widokówki, wycinki z gazet (muszą być one
różnorodne i pobudzać wyobraźnię). Zamiast kart można wykorzystać zestaw małych
zabawek i gadżetów, które mogą pobudzać wyobraźnię (małe samochodziki, pamiątki
z wakacji, niewielkie maskotki, małe przedmioty codziennego użytku, również
szkolne). Ważne, żeby symboli było więcej niż uczniów biorących udział w zajęciach,
tak by mieli oni możliwość wyboru.
5
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. WPROWADZENIE
Celem tej części zajęć jest wprowadzenie uczniów do tematu lekcji oraz do niecodziennych,
kreatywnych form myślenia i działania. Ćwiczenie „Jak się masz?” oraz wprowadzenie zasad
pomoże w zbudowaniu swobodnej, ludycznej atmosfery, niezbędnej do kreatywnego
działania.
1. PRZYWITANIE: Witamy uczniów, przedstawiamy temat i cel zajęć:
„Witajcie, dzisiejszą lekcję poświęcimy kreatywności, czyli tej cudownej
właściwości człowieka, która sprawia, że każdy z nas może wymyślać rzeczy
nowe, niecodzienne i niezwykłe. Właściwości, dzięki której powstają idee
i wynalazki zmieniające nasze życie i bieg historii. Zastanowimy się czym jest
kreatywność, czemu może służyć i co możemy zrobić, by być bardziej
kreatywnym.”
Warto w tym miejscu podkreślić, że lekcja poświęcona kreatywności jest przygotowaniem do
twórczego działania, w którym klasa weźmie udział w najbliższej przyszłości (np. w konkursie
na hasło i logo programu „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”, promującego zdrowy tryb
życia). Element ten jest niezwykle istotny, z uwagi na wielką rolę jaką w procesach
twórczego działania odgrywa motywacja. Jasny i ważny cel pomoże uczniom zaangażować
się w ćwiczenia proponowane podczas lekcji.
2. „JAK SIĘ MASZ?”: Podajemy instrukcję:
„Zanim zaczniemy się zastanawiać czym jest kreatywność, chciałabym/ chciałbym
was zapytać, jak się dzisiaj macie. Ponieważ nasza lekcja poświęcona jest
kreatywności, chciałabym/ chciałbym, żebyście odpowiedzieli na to pytanie
w niecodzienny, twórczy sposób. Teraz, każdy z Was dokończy zdanie „Dzisiaj
czuję się….” lub „Dzisiaj czuję się jak….” używając słowa, zaczynającego się na
tą samą literę, na którą zaczyna się wasze imię. Np. Ola może powiedzieć „Dzisiaj
czuję się optymistycznie”, a Rafał „Dzisiaj czuję się jak robotnik, bo jestem
bardzo zmęczony". Zacznijmy ode mnie.”
6
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
Zaczynamy ćwiczenie modelując twórcze działanie i zaangażowanie. Potem ćwiczenie
wykonują kolejno wszyscy uczniowie. Jeżeli podczas zabawy któryś z uczniów będzie miał
problem z wymyśleniem odpowiedzi, możemy poprosić klasę o podpowiedź – w ten sposób
budować będziemy atmosferę wsparcia i współpracy. Ważne jest jednak, aby uczeń, który
potrzebował pomocy, sam zdecydował, którą z podpowiedzi wybierze i uzna za swoją. W ten
sposób unikniemy sytuacji, w której któryś z uczniów zostanie przedstawiony w obraźliwy lub
nieprzyjemny sposób.
OSZCZĘDZAMY CZAS!
Jeśli Twoja klasa jest liczna i należy do tych „rozgadanych”, a Ty obawiasz się, że nie
zrealizujecie całego programu, zrezygnuj z ćwiczenia „Jak się masz?”. Zamiast niej
możesz przeprowadzić, krótką zabawę ruchową, np. bardzo popularne „Wszyscy, który
tak jak ja…”. Zabawa polega na tym, że uczniowie siadają w kręgu, nauczyciel odstawia
na bok swoje krzesło, staje na środku i mówi instrukcję: Osoba stojąca na środku,
dokańcza zdanie „Zmieniają miejsca wszyscy, którzy tak jak ja… np. lubią coś, mają coś,
gdzieś byli… itp.” Gdy osoba wypowie to zdanie, wszyscy, którzy spełniają tą właściwość
zmieniają miejsca. Ta osoba, która nie zdąży (jest o jedno krzesło mniej!”, staje na
środku i ponownie kończy zdanie. Ważną zasadą w grze jest to, że możemy się
przesiadać o co najmniej 2 krzesła. Nie możemy przesiadać się na krzesło obok. Zabawa
daje dużo radości tworząc dobry, ludyczny nastrój, a przy bardzo pobudza i aktywizuje do
działania.
Jeśli Twoja klasa jest przyzwyczajona do aktywnych form pracy
i zmotywowana do działania, możesz w ogóle zrezygnować z tego punku.
3.
ZASADY: Przedstawiamy zasady, które będą obowiązywały podczas lekcji. Zasady
warto wcześniej zapisać na kolorowych kartkach i w trakcie przedstawiania przykleić je
do tablicy, by były widoczne dla wszystkich uczniów przez cały czas trwania zajęć.:
„Ponieważ nasza dzisiejsza lekcja dotoczy niezwykłego tematu, chciałabym/ chciałbym,
aby obowiązywały podczas niej niezwykłe zasady. Są one niezbędne, abyśmy wszyscy
mogli kreatynie działać. Po pierwsze chciałabym/ chciałbym się z Wami umówić na to, że
podczas dzisiejszych ćwiczeń KAŻDY MA PRAWO ZGŁOSIĆ SWÓJ POMYSŁ. Obawy
i skrępowanie są jednymi z największych przeszkód w twórczym działaniu, dlatego dzisiaj
umówmy się na to, że nie ma głupich pomysłów i każdy z nas zostanie wysłuchany. Po
drugie, przy kreatywnym działaniu bardzo ważne jest to, że NIE OCENIAMY I NIE
KRYTYKUJEMY SWOICH POMYSŁÓW. W twórczości nie ma dobrych i złych
odpowiedzi, liczy się tylko oryginalność i wyjątkowość. Im bardziej coś jest oryginalne,
tym lepiej. Po trzecie WSPÓŁPRACUJEMY ZE SOBĄ I JESTEŚMY OTWARCI NA
POMYSŁY INNYCH. Najbardziej kreatywne pomysły powstają wtedy, gdy grupa
współpracuje ze sobą, a pomysł zaproponowany przez jedną osobę zostaje podchwycony
i rozwinięty przed drugą. I na koniec WYTRWALE SZUKAMY NIEZWYKŁOŚCI. Koleją
wielką barierą dla twórczości jest szybkie poddawanie się i pozostawanie przy banalnych
rozwiązaniach. Badania jednak pokazują, że jeśli chcemy znaleźć oryginalne rozwiązanie,
musimy poświęcić na trochę czasu by „wystrzelać” się z oczywistych i prostych pomysłów.
Dopiero po przełamaniu pierwszego impasu, przychodzą nam do głowy naprawdę
twórcze pomysły.”
7
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
Po przedstawieniu zasad możemy się upewnić, czy zostały one dobrze zrozumiane. Jeśli klasa
ma swój własny kontrakt możemy go w tym miejscu przywołać i podkreślić, że przyjęte przez
klasę zasady dobrej współpracy również będą bardzo sprzyjać twórczemu działaniu.
II. CZYM JEST KREATYWNOŚĆ?
Celem tej części zajęć jest omówienie definicji oraz „zastosowań” kreatywności. Cel ten
zostanie spełniony, jeśli uczniowie będą mieli szansę poczuć, że każdy z nich ma szansę być
kreatywnym, a twórcze myślenie i działanie ma zastosowanie w wielu codziennych
sytuacjach. Jednocześnie w tej części stymulujemy twórcze myślenie uczniów, proponując
dwie techniki, tradycyjnie wykorzystywane w treningach twórczości oraz sesjach twórczego
rozwiązywania problemów (gwiazdy/ łańcuchy skojarzeń oraz niezwykłe zastosowania).
1. CZYM JEST KREATYWNOŚĆ? – dzielimy klasę na małe podgrupy (5 - 6 osobowe),
każdej podgrupie dajemy dużą kartkę papieru z bloku do flipchartów oraz garść
mazaków, poczym podajemy instrukcję:
„Na środku kartki, dużymi literami zapiszcie słowo KREATYWNOŚĆ (czekamy na
wykonanie tej części zadania). Teraz, macie 4 minuty na to, żeby wypisać jak
najwięcej skojarzeń z tym słowem. Każde skojarzenie zapiszcie, łącząc je linią
z naszym głównym hasłem, tworząc w ten sposób „Gwiazdę skojarzeń”.
Pamiętajcie, że w kreatywności nie ma złych i dobrych odpowiedzi, liczy się
oryginalność i niezwykłość. Zobaczymy, której grupie uda się wypisać najwięcej
skojarzeń. Czas start!”
Po upływie czasu prosimy uczniów o policzenie skojarzeń, które udało im się zapisać.
Nagradzamy pochwałą grupę, która wypisała ich najwięcej, poczym odczytujemy wszystkie
skojarzenia. Aby odczytanie przebiegło dynamicznie, a uczniowie słuchali się nawzajem,
dobrze jest czytać skojarzenia pojedynczo: pierwsza grupa odczytuje jedno skojarzenie,
potem kolejna i następna. Gdy wszystkie grupy przeczytają po jednym skojarzeniu, wracamy
do pierwszej grupy i zaczynamy „drugie kółko”. Jednocześnie prosimy uczniów, żeby nie
czytali skojarzeń, które już się pojawiły. Jeśli któreś z zaproponowanych przez uczniów haseł
jest bardzo odległe, prosimy o krótkie wyjaśnienie. W ten sposób odczytujemy wszystkie
z zapisanych skojarzeń. Ćwiczenie podsumowujemy krótką dyskusją o tym, czym jest
kreatywność oraz podaniem definicji kreatywności. W definicji warto podkreślić egalitarne
i utylitarne aspekty kreatywności.
8
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
PODNOSIMY POPRZECZKĘ!
Jeśli masz więcej czasu lub Twoi uczniowie przyzwyczajeni się do aktywnych form pracy,
burzy mózgów i gwiazd skojarzeń, możesz urozmaicić zajęcia wprowadzając łańcuchy
skojarzeń (jako uzupełnienie lub zamiast gwiazdy).
Zacznij od przekazania uczniom informacji, że w twórczych sesjach
rozwiązywania problemów, stosuje się również „Łańcuchy skojarzeń”, jako
ćwiczenie pozwalające wygenerować bardzo odległe, ale wiele wnoszące
skojarzenia.
Przekaż uczniom zasady tworzenia łańcuchów (możecie razem zrobić pierwszy
łańcuch): łańcuchy tworzymy kojarząc słowa kolejno, dodając nowe skojarzenie
do poprzednio zapisanego np. Kreatywność – Pomysł – Odkrycie – Ameryka –
McDonald – Jedzenie – Posiłek – Rodzina – Wycieczka… itd.
Podnieście poprzeczkę i spróbujcie stworzyć jak najwięcej jak najkrótszych
łańcuchów skojarzeń, wychodząc od dowolnego słowa, a dochodząc do
kreatywności, np.:
Szkoła – Nauka – Eksperyment - Odkrycie – Kreatywność
Szkoła – Uczeń – Plecak – Wycieczka – Odkrycie – Kreatywność
Szkoła – Tablica – Chemia – Wybuch – Eureka – Kreatywność
Lub:
Śniadanie – Jajko – Narodziny – Nowość - Kreatywność
Śniadanie – Pudełko – Ciekawość – Kreatywność
Śniadanie – Poranek – Nowość – Oryginalność – Kreatywność
Gdy skończycie zabawę, przyjrzyjcie się swoim łańcuchom i pojawiającym się
w nich skojarzeniom. Na tej podstawie zbudujcie definicję kreatywności.
2. „NIEZWYKŁE
wprowadzenia:
ZASTOSOWANIA”
–
Ćwiczenie
rozpoczynamy
od
krótkiego
„Jak powiedzieliśmy wcześniej, kreatywność to umiejętność wymyślania
niezwykłych
pomysłów,
niekonwencjonalnego
myślenia,
zadawania
niecodziennych, przewrotnych pytań. Kreatywność to również umiejętność
wymyślania niecodziennych zastosowań zwykłych przedmiotów lub urządzeń.
Chciałbym/ chciałbym, abyście teraz spróbowali powymyślać takie niecodzienne
zastosowania. Aby to zrobić, znowu podzielimy się na grupy, tym razem inne, po
to aby zmienić punkt widzenia, zmienić składy. W ten sposób zadbamy
o różnorodność, niezwykle ważną w każdym twórczym działaniu”
Ponownie dzielimy klasę na małe grupy. Możemy skorzystać z tradycyjnej metody odliczania.
Możemy również urozmaicić podział, proponując uczniom „literowanie” jakiegoś słowa,
związanego z twórczością (słowo musi mieć tyle liter, ile chcemy mieć grup, np. TWÓR,
GRUPA, POMYSŁ). Uczniowie literują słowo, w taki sposób, że każdy z nich, kolejno,
9
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
wymienia tylko jedną literkę danego słowa. Gdy cała klasa „odliczy” w ten sposób, mówimy
uczniom, żeby teraz znalazły się wszystkie literki T, wszystkie W, wszystkie Ó i wszystkie R.
W ten sposób powstaną 4 grupy (przy słowie TWÓR).
Gdy klasa jest już podzielona na grupy, przedstawiciel każdej z nich losuje jeden przedmiot
z pudełka/ worka, w którym zgromadziliśmy przedmioty codziennego użytku. Poza
przedmiotem każda grupa dostaje jedną dużą kartkę z bloku flipchartowego oraz garść
mazaków. Gdy grupy mają już wszystkie niezbędne materiały, podajemy instrukcję:
„Macie w rękach zwykły przedmiot codziennego użytku. Chciałabym/ chciałbym,
abyście teraz zastanowili się, do czego można go wykorzystać. Wypiszcie
wszystkie możliwe zastosowania, jakie przyjdą Wam do głowy, szukając tych
najbardziej oryginalnych. Wykonując ćwiczenie pamiętajcie o naszej zasadzie
WYTRWALE SZUKAMY NIEZWYKŁOŚCI. Aby odnaleźć najbardziej niezwykłe
zastosowania, warto wypisać ich jak najwięcej i nie poddawać się, kiedy będzie
się Wam wydawać, że nie macie już żadnych pomysłów. Na wykonanie ćwiczenia
macie 5 minut.” (Jeśli mamy więcej czasu, warto dać grupom 7 minut)
Po upływie czasu prosimy grupę, aby wybrały najbardziej oryginalne zastosowania jakie
przyszły im do głowy (może to być 5, 7, 10 najbardziej niezwykłych zastosowań,
w zależności od pomysłowości uczniów; liczbą warto dobrać w ten sposób, aby uczniowie
mogli przeczytać wszystkie najbardziej oryginalne zastosowania, a jednocześnie nie tracić
czasu na czytanie zastosowań banalnych). Czytamy najbardziej oryginalne zastosowania
wszystkich przedmiotów. W ramach podsumowania warto zapytać uczniów jakimi kryteriami
posługiwali się wybierając najbardziej oryginalne pomysły. W ten sposób, możemy uzupełnić
definicję kreatywności o opis twórczego pomysłu. Następnie przechodzimy do dyskusji
o zastosowaniach kreatywnego myślenia i działania. Dyskusję możemy rozpocząć
w następujący sposób „Wymieniliście wiele cudownych i niezwykłych zastosowań
codziennych przedmiotów. A jak Waszym zdaniem możemy zastosować kreatywne myślenie
i działanie w naszym codziennym życiu? Kiedy Waszym zdaniem warto być kreatywnym
i sięgać po oryginalne, niezwykłe metody działania?” W dyskusji warto akcentować znaczenie
kreatywności w codziennym życiu uczniów i zachęcać ich do niekonwencjonalnego działania
w ważnych dla nich sytuacjach.
III. PODSUMOWANIE
Podsumowując rozważania o kreatywności watro zwrócić uwagę, na warunki, jakie są
niezbędne do kreatywnego myślenia i działania. W tym celu zaproponujemy uczniom własną,
twórczą i kreatywną pracę nad „Przepisem na kreatywne rozwiązanie”.
10
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
1. CO JEST POTRZEBNE DO KREATYWNEGO MYŚLENIA I DZIAŁANIA? – Ćwiczenie
rozpoczynamy od ułożenia na podłodze pomiędzy uczniami kart lub przedmiotów
symboli. Następnie podajemy instrukcję:
„Powiedzieliśmy sobie dzisiaj, że każdy z nas ma szansę być kreatywnym.
Mówiliście też o wielu codziennych sytuacjach, w których warto być kreatywnym
i szukać kreatywnych rozwiązań. Jednak kreatywne pomysły rzadko pojawiają się
same z siebie. Pomyślcie sobie teraz co jest potrzebne, żebyśmy mogli być
kreatywni, żeby możliwe było stworzenie kreatywnego pomysłu lub kreatywne
rozwiązanie jakiegoś problemu. Przed sobą macie zestaw różnych symboli,
wybierzcie spośród nich te, które Waszym zdaniem najlepiej symbolizują to, co
jest nam potrzebne do twórczego działania.”
2. „PRZEPIS NA KREATYWNY POMYSŁ” - Gdy uczniowie wybiorą swoje symbole,
dzielimy klasę na małe grupy i proponujemy kolejną część ćwiczenia:
„Teraz, z wybranych symboli, stwórzcie swój własny, kreatywny „Przepis na
kreatywny pomysł”. Pomyślcie o tym, co trzeba mieć i co trzeba zrobić, żeby na
taki pomysł wpaść. Przygotujcie prezentację swojego przepisu. Zaprezentujcie go
w taki sposób, w jaki sposób prezentuje się przepisy w programach kulinarnych.
Na przygotowanie macie 5 minut.”
Gdy grupy skończą pracę, przechodzimy do prezentacji, w której każda z grup przedstawia
swój „Przepis na kreatyny pomysł”. Po zakończeniu prezentacji przechodzimy do dyskusji,
w której omawiamy to, co jest niezbędne do twórczego działania i myślenia. Warto
w podsumowaniu akcentować takie aspekty kreatywnego działania jak otwartość,
wytrwałość, wiarę we własne siły, przełamywanie utartych schematów i nawyków oraz dobrą
zabawę i przyjemność działania.
OSZCZĘDZAMY CZAS!
By zaoszczędzić czas, możesz zrezygnować z symboli i od razu przejść do
przygotowywania przepisu. Niemniej jednak zabawa z symbolami bardzo pobudza
wyobraźnię i może bardzo pozytywnie wpłynąć na jakość wytworzonych przepisów.
3. PODSUMOWANIE – zajęcia kończymy, życząc uczniom dobrej zabawy i ciekawych,
kreatywnych pomysłów w nadchodzących działaniach. Jeśli czas nam pozwoli możemy
zrobić tradycyjną „rundkę” zamykającą, pytając każdego ucznia, która część zajęć była
dla niego najciekawsza lub który z pomysłów dnia dzisiejszego podobał mu się
11
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
najbardziej. W ten sposób docenimy najbardziej twórcze i zabawne pomysły oraz ich
autorów, co może wzmocnić motywację uczniów do dalszych, twórczych poszukiwań.
PODNOSIMY POPRZECZKĘ!
Jeśli uznasz, że będzie to dla uczniów ciekawsze, możesz zaproponować im stworzenie
krótkiej reklamy twórczości, zastanawiając się jednocześnie nad tym, jakie największe
korzyści przynosi nam bycie kreatywnym.
12
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
„KREATYWNI NA CO DZIEŃ”
scenariusz lekcji
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
PRZYGOTOWANIE
Przed rozpoczęciem zajęć przygotowujemy salę i materiały. Twórczej pracy sprzyjać będzie
ustawienie krzeseł w kole lub podkowie, w taki sposób, aby uczniów nie ograniczały ławki
(możemy ustawić je pod ścianami) i aby wszyscy mogli się widzieć i swobodnie ze sobą
rozmawiać. Przygotowanie wcześniej odpowiednich materiałów usprawni przebieg zajęć
i zaoszczędzi cenny czas. Warto przygotować:
1. DUŻE KARTKI PAPIERU – najlepiej sprawdzą się kartki z bloków do flipchartów.
W zależności od wielkości klasy, potrzebować będziemy 10 – 14 kartek.
2. FLAMASTRY – co najmniej 1 na osobę, ale na wszelki wypadek warto mieć zapas.
Jeżeli skompletowanie mazaków będzie stanowić problem, możemy liczyć na to, że
uczniowie będą mieli własne przybory do pisania.
3. TAŚMĘ MALARSKĄ LUB MASĘ MOCUJĄCĄ – wykorzystamy ją do przymocowania do
ścian zapisanych arkuszy papieru, by uczniowie mogli widzieć efekt swojej pracy.
4. ARKUSZE Z ZASADAMI PRACY (por. pkt. I.3.)
5. KARTKI Z PYTANIAMI O NIEZWYKŁE KONSEKWENCJE – opis pytań znajdziesz
w opisie ćwiczenia IV.2. Ważne, aby każde z pytań znajdowało się na osobnej
karteczce, tak by uczniowie mogli je rozlosować.
6. ZESTAW PRZEDMIOTÓW - małych zabawek i gadżetów, które mogą pobudzać
wyobraźnię, oraz niewielkich przedmiotów codziennego użytku. Przedmioty te posłużą
jako materiały do wykonania ostatniego zadania. Ważne, aby przedmioty znajdowały
się w pudełeczku lub worku umożliwiającym losowanie.
7. TAŚMA KLEJĄCA/ SZNUREK – do ostatniego zadania
13
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. WPROWADZENIE
Celem tej części zajęć jest wprowadzenie uczniów do tematu lekcji oraz do niecodziennych,
kreatywnych form myślenia i działania. Ćwiczenie „Dzisiaj jestem jak…?” oraz wprowadzenie
zasad pomoże w zbudowaniu swobodnej, ludycznej atmosfery, niezbędnej do kreatywnego
działania.
1. PRZYWITANIE: Witamy uczniów, przedstawiamy temat i cel zajęć:
„Witajcie, dzisiejszą lekcję poświęcimy kreatywności, czyli tej cudownej
właściwości człowieka, która sprawia, że każdy z nas może wymyślać rzeczy
nowe, niecodzienne i niezwykłe. Właściwości, dzięki której powstają idee
i wynalazki zmieniające nasze życie i bieg historii. Zastanowimy się, czym jest
kreatywność, czemu może służyć i co możemy zrobić, by być bardziej
kreatywnymi.”
Warto w tym miejscu podkreślić, że lekcja poświęcona kreatywności jest przygotowaniem do
twórczego działania, w którym klasa weźmie udział w najbliższej przyszłości (np. w konkursie
na hasło i logo programu „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”, promującego zdrowy tryb
życia). Element ten jest niezwykle istotny z uwagi na wielką rolę, jaką w procesach
twórczego działania odgrywa motywacja. Jasny i ważny cel pomoże uczniom zaangażować
się w ćwiczenia proponowane podczas lekcji.
2. „DZISIAJ JESTEM JAK…” Podajemy instrukcję:
„Zanim zaczniemy się zastanawiać czym jest kreatywność, chciałabym/ chciałbym
was zapytać, jak się dzisiaj macie. Ponieważ nasza lekcja poświęcona jest
kreatywności, chciałabym/ chciałbym, żebyście odpowiedzieli na to pytanie
w niecodzienny, twórczy sposób, wykorzystując analogię. Teraz, każdy z Was
dokończy zdanie „Dzisiaj jestem jak….” używając analogii odwołującej się do
świata zwierząt. Np.” Dzisiaj jestem jak suseł, bo bardzo chce mi się spać.” lub
„Dzisiaj jestem jak kangur, bo mam tyle energii, że aż chce mi się skakać”.
Zacznijmy ode mnie.”
14
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
Zaczynamy ćwiczenie, modelując twórcze działanie i zaangażowanie. Potem ćwiczenie
wykonują kolejno wszyscy uczniowie. Jeżeli podczas zabawy któryś z uczniów będzie miał
problem z wymyśleniem odpowiedzi, możemy poprosić klasę o podpowiedź – w ten sposób
budować będziemy atmosferę wsparcia i współpracy. Ważne jest jednak, aby uczeń, który
potrzebował pomocy, sam zdecydował, którą z podpowiedzi wybierze i uzna za swoją. W ten
sposób unikniemy sytuacji, w której któryś z uczniów zostanie przedstawiony w obraźliwy,
lub nieprzyjemny sposób.
OSZCZĘDZAMY CZAS!
Jeśli Twoja klasa jest liczna i należy do tych „rozgadanych”, a Ty obawiasz się, że nie
zrealizujecie całego programu, zrezygnuj z ćwiczenia „Dzisiaj jestem jak…”. Zamiast niego
możesz przeprowadzić krótką zabawę ruchową, np. bardzo popularne „Przekaż
przedmiot”. Zabawa polega na tym, że każdy z uczniów wyobraża sobie, że ma
w rękach dowolny przedmiot codziennego użytku. Zadaniem całej klasy jest dokonanie
jak największej ilości wymian tych przedmiotów w czasie 1 minuty. Wymiana polega na
tym, że jeden uczeń daje drugiemu swój wyimaginowany przedmiot, zabierając od niego
jego rzecz. Nie można wymieniać się dwa razy pod rząd z tą samą osobą. Po zakończeniu
ćwiczenia sprawdzamy, kto ma jaki przedmiot, które z nich się pogubiły, a które
w magiczny sposób „rozmnożyły”. Zabawa daje dużo radości tworząc dobry, ludyczny
nastrój, a przy tym pobudza koncentrację i aktywizuje do działania. Jeśli Twoja klasa jest
przyzwyczajona do aktywnych form pracy i zmotywowana do działania, możesz w ogóle
zrezygnować z tego punku.
3.
ZASADY: Przedstawiamy zasady, które będą obowiązywały podczas lekcji. Zasady
warto wcześniej zapisać na kolorowych kartkach i w trakcie przedstawiania, przykleić je
do tablicy, by były widoczne dla wszystkich uczniów przez cały czas trwania zajęć.:
„Ponieważ nasza dzisiejsza lekcja dotoczy niezwykłego tematu, chciałabym/ chciałbym, aby
obowiązywały podczas niej niezwykłe zasady. Są one niezbędne, abyśmy wszyscy mogli kreatynie
działać. Po pierwsze chciałabym/ chciałbym się z Wami umówić na to, że podczas dzisiejszych
ćwiczeń KAŻDY MA PRAWO ZGŁOSIĆ SWÓJ POMYSŁ. Obawy i skrępowanie są jednymi
z największych przeszkód w twórczym działaniu, dlatego dzisiaj umówmy się na to, że nie ma
głupich pomysłów i każdy z nas zostanie wysłuchany. Po drugie, przy kreatywnym działaniu bardzo
ważne jest to, że NIE OCENIAMY I NIE KRYTYKUJEMY SWOICH POMYSŁÓW. W twórczości
nie ma dobrych i złych odpowiedzi, liczy się tylko oryginalność i wyjątkowość. Im bardziej coś jest
oryginalne tym lepiej. Po trzecie WSPÓŁPRACUJEMY ZE SOBĄ I JESTEŚMY OTWARCI NA
POMYSŁY INNYCH. Najbardziej kreatywne pomysły powstają wtedy, gdy grupa współpracuje ze
sobą, a pomysł zaproponowany przez jedną osobę zostaje podchwycony i rozwinięty przed drugą.
I na koniec WYTRWALE SZUKAMY NIEZWYKŁOŚCI. Koleją wielką barierą dla twórczości jest
szybkie poddawanie się i pozostawanie przy banalnych rozwiązaniach. Badania jednak pokazują, że
jeśli chcemy znaleźć oryginalne rozwiązanie, musimy poświęcić na trochę czasu by „wystrzelać” się
z oczywistych i prostych pomysłów. Dopiero po przełamaniu pierwszego impasu, przychodzą nam
do głowy naprawdę twórcze pomysły.”
15
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
Po przedstawieniu zasad możemy się upewnić, czy zostały one dobrze zrozumiane. Jeśli klasa
ma swój własny kontrakt, możemy go w tym miejscu przywołać i podkreślić, że przyjęte
przez klasę zasady dobrej współpracy również będą bardzo sprzyjać twórczemu działaniu.
IV.
CZYM JEST KREATYWNOŚĆ?
Celem tej części zajęć jest omówienie definicji oraz „zastosowań” kreatywności. Cel ten
zostanie spełniony, jeśli uczniowie będą mieli szansę poczuć, że każdy z nich ma szansę być
kreatywnym, a twórcze myślenie i działanie ma zastosowanie w wielu codziennych
sytuacjach. Jednocześnie w tej części stymulujemy twórcze myślenie uczniów, proponując
dwie techniki, tradycyjnie wykorzystywane w treningach twórczości oraz sesjach twórczego
rozwiązywania problemów (analogie oraz poszukiwanie konsekwencji).
1. CZYM JEST KREATYWNOŚĆ? – dzielimy klasę na małe podgrupy (5 - 6 osobowe),
każdej podgrupie dajemy dużą kartkę papieru z bloku do flipchartów oraz garść
mazaków, poczym podajemy instrukcję:
„Zajęcia rozpoczęliśmy dzisiaj od podawania swojego nastroju za pomocą analogii. Teraz
proszę Was, abyście w ten sam sposób, zastanowili się, czym jest kreatywność. Na
środku kartki, dużymi literami zapiszcie słowo KREATYWNOŚĆ (czekamy na wykonanie tej
części zadania). Teraz, macie 4 minuty na to, żeby wypisać jak najwięcej analogii tego
zjawiska. Nie musicie się ograniczać do świata zwierząt. Korzystajcie z dowolnych analogii
i starajcie się szukać jak najbardziej oryginalnych i odległych skojarzeń. Np. Kreatywność
jest jak wysypka, czasem przychodzi znienacka. Zobaczymy, której grupie uda się
wypisać najwięcej analogii. Czas start!” (Czasem wartościowe może być rozpoczęcie
ćwiczenia od podania definicji i zasad tworzenia analogii. Może być to szczególnie istotne
wówczas, gdy w pierwszym ćwiczeniu uczniowie stosowali płytkie analogie lub wręcz
proste skojarzenia.)
Po upływie czasu prosimy uczniów o policzenie analogii które udało im się zapisać.
Nagradzamy pochwałą grupę, która wypisała ich najwięcej, poczym odczytujemy wszystkie
pomysły. Aby odczytanie przebiegło dynamicznie, a uczniowie słuchali się nawzajem, dobrze
jest czytać analogie pojedynczo: pierwsza grupa odczytuje jeden pomysł, potem kolejna
i następna. Gdy wszystkie grupy przeczytają po jednym pomyśle, wracamy do pierwszej
grupy i zaczynamy „drugie kółko”. W ten sposób odczytujemy wszystkie z zapisanych
analogii. Ćwiczenie podsumowujemy krótką dyskusją o tym, czym jest kreatywność oraz
podaniem definicji kreatywności. W definicji warto podkreślić egalitarne i utylitarne aspekty
kreatywności.
16
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
PODNOSIMY POPRZECZKĘ!
Jeśli masz więcej czasu, a Twoi uczniowie płynnie posługują się analogią, możesz
urozmaicić zajęcia zadając uczniom dodatkowe zadanie.
Po odczytaniu analogii zaproponowanych przez uczniów, poproś klasę aby podała
Ci 10 dowolnych słów - mogą to być przedmioty codziennego użytku, zjawiska
przyrodnicze, elementy świata przyrody, idee, wartości. Zapisując słowa zadbaj
o to, by były one jak najbardziej różnorodne. Następnie zaproponuj uczniom, aby
sprawdzili, czy można zbudować analogię do kreatywności, wykorzystując
zaproponowane słowa, np. klasa podaje słowa: ławka, burza, miłość itp. Dalej
szukamy analogi: kreatywność jest jak ławka, bo czasem jest bardzo pożyteczna.
Kreatywność jest jak burza, bo czasem pojawia się znienacka i robi wiele
zamieszania. Kreatywność jest jak miłość, bo rodzi uniesienie, ale potrafi też być
zdradliwa. Ćwiczenie będzie bogatsze, gdy wykonacie je w małych podgrupach.
Gdy skończycie zabawę przyjrzyjcie się swoim analogiom i pojawiającym się
w nich treściom. Na tej podstawie zbudujcie definicję kreatywności.
2. „CO BY BYŁO GDYBY?” – Ćwiczenie rozpoczynamy od krótkiego wprowadzenia:
„Jak powiedzieliśmy wcześniej, kreatywność to umiejętność wymyślania
niezwykłych
pomysłów,
niekonwencjonalnego
myślenia,
zadawania
niecodziennych, przewrotnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Teraz
zaproponuję Wam ćwiczenie, w którym poszukamy niezwykłych odpowiedzi na
niezwykłe pytanie. Aby to zrobić, znowu podzielimy się na grupy, tym razem
inne, po to aby zmienić punkt widzenia, zmienić składy. W ten sposób zadbamy
o różnorodność, niezwykle ważną w każdym twórczym działaniu”
Ponownie dzielimy klasę na małe grupy. Możemy skorzystać z tradycyjnej metody odliczania.
Możemy również urozmaicić podział, proponując uczniom „literowanie” jakiegoś słowa,
związanego z twórczością (słowo musi mieć tyle liter, ile chcemy mieć grup, np. TWÓR,
GRUPA, POMYSŁ). Uczniowie literują słowo, w taki sposób, że każdy z nich, kolejno,
wymienia tylko jedną literkę danego słowa. Gdy cała klasa „odliczy” w ten sposób, mówimy
uczniom, żeby teraz znalazły się wszystkie literki T, wszystkie W, wszystkie Ó i wszystkie R.
W ten sposób powstaną 4 grupy (przy słowie TWÓR).
Gdy klasa jest już podzielona na grupy, każda z nich dostaje jedną dużą kartkę z bloku
flipchartowego oraz garść mazaków. Później prosimy, aby przedstawiciel każdej z grupy,
wylosował jedno niezwykle pytanie, z przygotowanego zestawu. Przykładowe pytania to: Co
by było, gdyby przestało obowiązywać prawo ciążenia? Co by było, gdyby długopisy ożyły?
Co by było, gdyby krajem rządziły dzieci? Co by było, gdyby zakazano handlu odzieżą? Co by
było, gdyby śnieg był fioletowy? Co by było, gdyby ptaki przestały latać? Co by było, gdyby
psy zaczęły latać? Następnie podajemy instrukcję:
17
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
„Wylosowaliście właśnie dość niezwykłe pytanie, opisujące dość niezwykłe zjawisko.
Teraz zastanówcie się, jakie mogą być konsekwencje takiej zmiany. Zapiszcie wszystkie
pomysły, jakie tylko przyjdą wam do głowy. Wykonując ćwiczenie pamiętajcie o naszej
zasadzie WYTRWALE SZUKAMY NIEZWYKŁOŚCI. Aby odnaleźć najbardziej niezwykłe
i oryginalne konsekwencje, warto wypisać ich jak najwięcej i nie poddawać się, kiedy
będzie się Wam wydawać, że nie macie już żadnych pomysłów. Na wykonanie ćwiczenia
macie 5 minut.” (Jeśli mamy więcej czasu, warto dać grupom 7 minut)
Po upływie czasu, prosimy grupę aby wybrały najbardziej oryginalne konsekwencje jakie
przyszły im do głowy (może to być 5, 7, 10 najbardziej niezwykłych pomysłów, w zależności
od pomysłowości uczniów; liczbę warto dobrać w ten sposób, aby uczniowie mogli przeczytać
wszystkie najbardziej oryginalne konsekwencje, a jednocześnie nie tracić czasu na czytanie
banalnych pomysłów). Czytamy najbardziej oryginalne odpowiedzi na każde z pytań.
W ramach podsumowania warto zapytać uczniów, jakimi kryteriami posługiwali się
wybierając najbardziej oryginalne pomysły. W ten sposób możemy uzupełnić definicję
kreatywności o opis twórczego pomysłu. Następnie przechodzimy do dyskusji
o zastosowaniach kreatywnego myślenia i działania. Dyskusję możemy rozpocząć
w następujący sposób: „Wymieniliście wiele niesamowitych konsekwencji, niezwykłych
zdarzeń. A co by było, gdyby zakazać kreatywnego myślenia i działania? Co by się Waszym
zdanie wtedy stało?” W dalszej części ćwiczenia warto zapytać wprost o zastosowanie
kreatywności w życiu codziennym. W dyskusji warto akcentować znaczenie kreatywności
w codziennym życiu uczniów i zachęcać ich do niekonwencjonalnego działania w ważnych dla
nich sytuacjach.
3. PODSUMOWANIE
Podsumowując rozważania o kreatywności watro zwrócić uwagę na warunki, jakie są
niezbędne do kreatywnego myślenia i działania. W tym celu zaproponujemy uczniom własną,
twórczą i kreatywną pracę nad „Maszyną do kreatywnych pomysłów”.
1. MASZYNA DO KREATYWNYCH POMYSŁÓW – ćwiczenie rozpoczynamy od
wylosowania przez uczniów przedmiotów z przygotowanego zestawu. Mogą to być
przedmioty znalezione w kuchni, garażu, pokoju nauczycielskim, klasie szkolnej.
Następnie dzielimy klasę na małe podgrupy i podajemy instrukcję:
„Powiedzieliśmy sobie dzisiaj, że każdy z nas ma szansę być kreatywnym.
Mówiliście też o wielu codziennych sytuacjach, w których warto być kreatywnym
i szukać kreatywnych rozwiązań. Jednak kreatywne pomysły rzadko pojawiają się
18
„Kreatywni na co dzień” – scenariusz lekcji wychowawczej
same z siebie. Pomyślcie sobie teraz, co jest potrzebne, żebyśmy mogli być
kreatywni, żeby możliwe było stworzenie kreatywnego pomysłu lub kreatywne
rozwiązanie jakiegoś problemu.
„Wylosowaliście przed chwilę różne przedmioty. Teraz, w podgrupach, zbudujcie
z nich maszynę do tworzenia kreatywnych rozwiązań. Przygotujcie też
prezentacje swojej maszyny, dzięki której poznamy jej największe zalety np. taką
jaką często widzimy w telezakupach. Na wykonanie zadania macie 7 minut.”
Grupom możemy dać do pomocy taśmę klejącą lub sznurek, by możliwe było łączenie
przedmiotów. Gdy grupy skończą pracę, przechodzimy do prezentacji, w której każda z grup
przedstawia swoją maszynę. Po zakończeniu prezentacji przechodzimy do dyskusji, w której
podsumowujemy zadanie, rozmawiając o tym, co jest niezbędne do twórczego działania
i myślenia. Warto w podsumowaniu akcentować takie aspekty kreatywnego działania jak
otwartość, wytrwałość, wiarę we własne siły, przełamywanie utartych schematów i nawyków
oraz dobrą zabawę i przyjemność działania.
PODNOSIMY POPRZECZKĘ!
Jeśli pracujesz z kreatywnymi uczniami, przyzwyczajonymi do aktywnych form pracy,
możesz zaproponować im stworzenie maszyny z „samych siebie”. Zadaniem uczniów jest
wówczas stworzenie ze swoich ciał ruchomego pomnika – maszyny, która generować
będzie twórcze pomysły. Ćwiczenie to jest krótsze i ciekawsze, ale wymaga większej
otwartości i dłuższej dyskusji, ponieważ o warunkach twórczego działania mówi w bardzo
metaforyczny sposób.
2. PODSUMOWANIE – zajęcia kończymy, życząc uczniom dobrej zabawy i ciekawych,
kreatywnych pomysłów w nadchodzących działaniach. Jeśli czas nam pozwoli, możemy
zrobić tradycyjną „rundkę” zamykającą, pytając każdego ucznia, która część zajęć była
dla niego najciekawsza lub który z pomysłów dnia dzisiejszego podobał mu się
najbardziej. W ten sposób docenimy najbardziej twórcze i zabawne pomysły oraz ich
autorów, co może wzmocnić motywację uczniów do dalszych, twórczych poszukiwań.
19

Podobne dokumenty