KONSPEKT LEKCJI Autor: Agnieszka Szarszewska Przedmiot

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI Autor: Agnieszka Szarszewska Przedmiot
KONSPEKT LEKCJI
Autor: Agnieszka Szarszewska
Temat lekcji: Mosquitoes are more
dangerous than tigers!
Przedmiot/ rodzaj zajęć: j. angielski
Klasa: VI
Utrwalenie słownictwa (przymiotniki) oraz
stopniowania przymiotników.
Cele uczenia się ucznia:
 utrwalisz zasady stopniowania
przymiotników,
 będziesz umiał porównać i opisać
zjawiska/ludzi/przedmioty,
 będziesz rozwijał umiejętność
czytania ze zrozumieniem,
 poznasz ciekawe fakty dotyczące
świata przyrody,
 utrwalisz oraz poszerzysz zasób
słownictwa.
Kryteria sukcesu dla ucznia:
 będziesz potrafił porównać i opisać
różnorodne
zjawiska/przedmioty/osoby,
 utrwalisz poznane wcześniej słowa i
nauczysz się nowych.
Dotychczasowa wiedza i umiejętności
uczniów:
Uczniowie poznali już zasady stopniowania
przymiotników. W trakcie kilku poprzednich
lekcji j. angielskiego wprowadzone zostały
stopniowo nowe słowa (przymiotniki). Lekcja
ma na celu głównie utrwalanie słownictwa oraz
umiejętności.
Narzędzia TIK, które zamierzam
wykorzystać na tej lekcji oraz cel ich
zastosowania:
Tablica interaktywna:
 wyświetlenie prezentacji w celu
ukierunkowania wypowiedzi ustnej
ucznia,
 strona britishcouncil.org – quizy
przyrodnicze (niebezpieczne zwierzęta,
rekordy świata zwierząt). Quizy
wybrane zostały ze względu na
tematykę
(uczniowie
są
zainteresowani
ciekawostkami
przyrodniczymi)
oraz
materiał
gramatyczny
zbieżny
z tematem lekcji.
Przebieg lekcji – aktywności uczniów
prowadzące do osiągnięcia celów lekcji:
1. Przypomnienie i utrwalenie słownictwa
w formie gry: uczniowie starają się
wypisać jak najwięcej przymiotników
zaczynających się na poszczególne
litery alfabetu.
2. Uczniowie odczytują swoje słowa. Jeśli
przymiotniki powtarzają się, otrzymują
jeden punkt; jeśli uczeń zapisał słowo,
którego nie ma nikt inny - otrzymuje
2 punkty; brak wpisu – 0 punktów. (10
min.)
3. Uczniowie tworzą poprawne kolokacje
z wybranymi przymiotnikami. Jest to
ćwiczenie ustne, w którym mogą
zadawać sobie nawzajem pytania:
Uczeń A: Think of something difficult.
Uczeń B/uczniowie: A difficult game,
a difficult test... (5 min.)
4. Chętni uczniowie przypominają zasady
stopniowania przymiotników (długich,
krótkich oraz wyjątków). Zapisują
przykłady na tablicy. (5 min.)
5. Nauczyciel wyświetla na tablicy
interaktywnej prezentację, która ma
ukierunkować wypowiedzi uczniów. Ich
zadaniem jest porównać ukazane
zjawiska (stopień wyższy) lub opisać je,
używając
stopnia
najwyższego
przymiotnika.
Skateboarding/ swimming (I think that
skateboarding is more exciting than
swimming.)
Mount Everest... (Mount Everest is the
highest mountain in the world.)
Uczniowie zapisują wybrane przykłady w
zeszycie. (10 min.)
6. Uczniowie zostają podzieleni na dwie
grupy i rozwiązują na tablicy
interaktywnej 2 quizy dotyczące
ciekawostek ze świata przyrody.
W grach tych istnieje możliwość
udziału dwóch graczy – drużyny
“walczą” więc przeciwko sobie. (około
15 min.)
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/
play-with-friends/animal-records
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/
play-with-friends/quiz-dangerous-animals
Sposób podsumowania lekcji z
uwzględnieniem celów:
Zaangażowanie uczniów w lekcję było bardzo
duże, głównie ze względu na zastosowanie gier
oraz wykorzystanie tablicy interaktywnej
i Internetu. Dzieci chętnie się wypowiadały,
zniwelowane zostało napięcie, które często
towarzyszy mniej śmiałym uczniom podczas
wypowiedzi.
Grupa, z którą przeprowadziłam powyższe
zajęcia, liczy 5 osób. W większych grupach
można zmodyfikować organizację lekcji lub
pracy uczniów (na przykład wprowadzić
podział na grupy podczas powtarzania
słownictwa, wykorzystać laptopy zamiast
tablicy), ponieważ poszczególne aktywności
mogą zająć więcej czasu.