scenariusz zajęcia otwartego (warsztaty) dla rodziców dzieci z grupy

Transkrypt

scenariusz zajęcia otwartego (warsztaty) dla rodziców dzieci z grupy
"JESIENNE BUKIETY"
/scenariusz zajęcia otwartego (warsztaty) dla rodziców dzieci z grupy IV/
Autor scenariusza:
 Ewa Kręcioch
1. CEL OGÓLNY:
 doskonalenie umiejętności planowania i organizowania działań poprzez
dobór odpowiednich materiałów i utrzymywanie porządku w miejscu pracy.
2. CELE OPERACYJNE(DZIECKO...):
 potrafi swobodnie według własnego pomysłu interpretować muzykę ruchem,
 uczestniczy aktywnie w zespołowym wykonywaniu prac plastycznych,
 samodzielnie porządkuje miejsce pracy i zabawy.
3. DATA: 27 październik 2011 rok.
4. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
 duży owinięty papierem karton;
 koszyk z darami jesieni: mech, szyszki, żołędzie, kasztany, liście, orzechy,
jarzębina;
 list od pani jesieni;
 zagadki słowne schowane w kopercie;
 szyfonowe chusty, utwór A. Vivaldi "Cztery pory roku - jesień";
 folia malarska;
 folia aluminiowa;
 materiały do tworzenia jesiennych bukietów: suche trawy, kora drzew,
koszyki, druciki, gąbka do tworzenia suchych kompozycji, huba, kokardy,
wstążki, druciki, wykałaczki i inne materiały potrzebne do tworzenia
jesiennych bukietów, zgromadzone wspólnie z rodzicami.
5. PRZEBIEG ZAJĘCIA:
a. ZABAWA NA POWITANIE
"Jesienny listek puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk"
b. WNIESIENIE PRZEZ PANIĄ DOROTKĘ OPAKOWANEGO KARTONU Z DUŻA
KOKARDĄ
c. PRÓBY ODGADNIĘCIA PRZEZ DZIECI, CO MOŻE BYĆ W OPAKOWANEJ
PACZCE, ROZPAKOWANIE PACZKI PRZEZ DZIECI
d. ODCZYTANIE LISTU, ZAADRESOWANEGO DO PRZEDSZKOLA
"Kochane Dzieciaczki - Piraci" z Przedszkola Nr 35 w Gdyni, już na dobre
zagościłam w naszym kraju... To ja Pani Jesień... Chodzę po lasach,
parkach, łąkach, ogrodach i maluję liście na różne kolory... Niestety, kiedy
wracam późnym wieczorem do domu, nie mam już sił, aby przygotować
obrazki czy ozdoby do mojego domu... Czy możecie mi pomóc? Wiem, że
dziś do Waszego przedszkola zaproszeni zostali Wasi Rodzice. Mam ogromną
prośbę - proszę przygotujcie dla mnie wspólnie z nimi jakieś drobiazgi, które
ozdobią i rozweselą mój domek. Dary, które Wam przynoszę możecie
również wykorzystać podczas wspólnych zabaw z Waszymi kolegami,
rodzicami i paniami. Życzę Wam dobrych humorów, wesołej, kolorowej
zabawy. Myślę, że wspólnie ze swoimi rodzicami i kolegami zrobicie mi
niespodziankę i wkrótce mój domek będzie wesoły i kolorowy.
Powodzenia, liczę na Was - Pani Jesień"
e. ROZWIĄZYWANIE
WSPÓLNIE
Z
DZIEĆM
ZAGADEK
SŁOWNYCH:
(rozwiązanie zagadki : wskazywanie przez dzieci naturalnych okazów, które
umieszczone są w koszyku: szyszka, liście, kasztan, żołędzie, jarzębina,
mech, orzechy).Podział wyrazów na sylaby, wyróżnianie pierwszych
i ostatnich sylab oraz głosek w tych wyrazach.
SPOTKASZ W LESIE TEN DYWAN,
KTÓRY ZIEMIĘ OKRYWA.
JEST POD OCHRONĄ,
W ZIELONYM KOLORZE,
NIKT GO ZRYWAĆ I DEPTAĆ NIE MOŻE.
MECH
ZIELONY, OKRĄGŁY JEŻYK
KOLCZASTY NA ZIEMI LEŻY,
A OBOK DRUGI - BRZDĘK!
UPADŁ I PĘKŁ,
W ŚRODKU KULKA MALEŃKA
JAK PIŁKA KRASNOLUDKA.
KASZTAN
MA PIĘKNE CZERWONE KORALE,
CHOĆ TO NIE DZIEWCZYNA.
SPOTKASZ JĄ PRZY DRODZE.
ZWIĄ JĄ...
JARZĘBINA
GDY JE DZIK POD DĘBEM ZNALAZŁ,
Z APETYTEM SCHRUPAŁ ZARAZ.
ŻOŁĘDZIE
LUBIĄ MNIE DZIECI,
SZUKA MNIE WIEWIÓRKA,
SMACZNY JESTEM W ŚRODKU.
TWARDA NA MNIE SKÓRKA.
ORZECH
CORAZ TO MNIEJ ICH
NA DZRZEWACH
BYWA W PAŹDZIERNIKU,
CORAZ WIĘCEJ NA DOLE
ZŁOTYCH, CZERWONYCH
I BRĄZOWYCH
LEŻY NA ŚCIEŻKACH, TRAWNIKU.
SZYSZKI
f. "JESIENNY TANIEC" - SWOBODNA INTERPRETACJA RUCHOWA W PARACH:
DZIECKO - RODZIC, Z WYKORZYSTANIEM SZYFONOWYCH CHUSTEK, DO
MUZYKI A. VIVALDIEGO "CZTERY PORY ROKU - JESIEŃ".
g. "WIATR WIEJE, DESZCZ PADA" - ZABAWA Z WYKORZYSTANIEM FOLII
MALARSKIEJ, KULEK WYKONANYCH Z FOLII ALUMINIOWEJ - PODRZUCANIE
ALUMINIOWYCH KULEK I NA FOLII MALARSKIEJ (PADAJĄCY DESZCZ).
NAŚLAOWANIE WIATRU, WIETRZYKA ORAZ SILNEJ WICHURY POPRZEZ
ODPOWIEDNIE PORUSZANIE FOLIĄ.
h. "JESIEŃ" - DZIECIĘCE MASAŻYKI
Drzewom we włosy dmucha wiatr,
(dziecko jest zwrócone do nas plecami, dmuchamy w jego włosy)
A deszczyk kropi: kap, kap, kap.
(delikatnie opukujemy jego plecy)
Krople kapią równiuteńko,
(głaszczemy dziecko po włosach i ramionach)
Szepczą cicho: "Mój maleńki, śpij już, śpij, śpij, już śpij, już śpij..."
(wodzimy opuszkami po plecach dziecka)
Leci listek, leci przez świat, gdzieś tam na ziemię cicho spadł.
(lekko naciskamy je w jednym miejscu)
Leci drugi, leci trzeci,
(wędrujemy opuszkami palców );
Biegną zbierać listki dzieci.
(szybko, z wyczuciem stukamy wszystkimi palcami)
No, a potem wszystkie liście układają w piękne kiście.
(głaszczemy dziecko po plecach)
i. "JESIENNE BUKIETY" - TWORZENIE WSPÓLNIE Z RODZICAMI JESIENNYCH
BUKIETÓW Z MATERIAŁU PRZYRODNICZEGO.
j. WSPÓLNE SPRZĄTANIE SALI PO UKOŃCZONEJ PRACY.